Gotovo 106 hiljada osoba godinama su ostvarivale pravo na osnovno zdravstveno osiguranje na osnovu nezaposlenosti, iako se ne vode u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Trošak zdravstvene zaštite samo za prošlu godinu za taj broj osoba iznosio je 32,3 miliona evra odnosno 240 miliona kuna, govore podaci Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. S obzirom na to da se ova kontrola provela prvi put u proteklih 30 godina, evidentno je da je u tom periodu gubitak bio gotovo milijardu evra. Nedavnim izmenama Zakona o zdravstvenom osiguranju omogućeno je da se konačno uporede liste HZZO-a s onima HZZ-a jer je javna tajna bila činjenica da mnogi ostvaruju prava na osnovu nezaposlenosti, iako uopšte ne žive u Hrvatskoj, niti se vode u evidenciji nezaposlenih HZZ-a. Prema podacima, HZZO-a godinama ima značajno više osiguranih nego što prema statističkim podacima ima stanovnika, što se ne može opravdati čak ni ako se dodaju osigurani strani radnici.
Hrvatska danas slavi Dan pobede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 28. godišnjicu vojno-policijske operacije “Oluja”, kojom je u tri dana Hrvatskoj vraćeno 11.000 kvadratnih kilometara koje obuhvata područje severne Dalmacije, Like, Banije i Korduna. Vojno-policijska operacija Oluja započela je 4. avgusta 1995 godine u 5 časova, a već do 7.avgusta Hrvatska je vojska je sve spomenute teritorije vratila. Obeležavanju će prisustvovati državni vrh, a okupljenim građanima i braniteljima obratiće se predsednik Republike Zoran Milanović, predsednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković i predsednik Vlade Andrej Plenković. U ime hrvatskih branitelja, prvi će skupu da se obrati aktivni oficir HV, dobrovoljac i pripadnik Tigrova.
U Vukovaru se danas takođe odaje počast žrtvama domoviskog rata obeležen kao Dan pobede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja.Tim povodom delegacija Vukovarsko – sremske županije, Grada Vukovara te predstavnici političkih stranaka Domovinskog pokreta, Hrvatskih suverenista i Hrvatske demokratske zajednice, obeležili su ovaj dan na Memorijalnom groblju u Vukovaru odavanjem počasti žrtvama rata. Vence su položili predstavnici Grada Vukovara na čelu sa zamenikom gradonačelnika Filipom Sušcem, predsednikom Gradskog veća Željkom Saboom te članom Saveta za branitelje gradonačelnika grada Zlatkom Zaobornijem.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić juče je posetio Republiku Srpsku gde je prisustvovao obeležavanju Dana sećanja na stradale i prognane Srbe tokom akcije “Oluja”, koje se održavalo u Prijedoru. Obeležavanju dana sećanja prisustvovali su Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije, predsednici Srbije i Republike Srpske Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, i drugi zvaničnici Srpske i Srbije. Patrijarh Porfirije služio je parastos stradalima zatim se obratio okupljenima, istakavši da niko nema ekskluzivno pravo na tugu, bol i žrtve, ali da su se neki ipak usudili da taj bol mere.Obeležavanje 28 godina od ovog velikog srpskog stradanja i najvećeg etničkog čišćenja u Evropi nakon Drugog svetskog rata organizovali su odbori vlada Republike Srpske i Srbije za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Istoričar i direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić kaže za RTS da je “Oluja” bila agresija na Republiku Srpsku Krajinu koja je po mnogim karakteristikama sadržala elemente ratnih zločina, a ne vojno-policijska akcija. Naglašava da pripadnici srpskog naroda treba da posvete vreme obogaćivanju i objektivizaciji znanja i to ne isključivo na dane kada se obeležavaju godišnjice. Ristić ističe da sada ne živimo u periodu rata, ali upozorava da živimo u periodu konstrukcije željenog istorijskog narativa, što je, kako kaže, nekada mnogo opasnije od rata.
Zbog najavljenog nevremena i obilnih kiša, sve operativne snage i učesnici sistema Civilne zaštite stavljeni su u visoku pripravnost, saopštili su juče iz Uprave Civilne zaštite i pozvali su građane na područjima koji su skloni poplavama da budu posebno oprezni, da ne kreću na put ako ne moraju, prate vesti i preporuke nadležnih tela te da pravovremeno preduzmu potrebne sigurnosne mere”. Učesnici Civilne zaštite dodaju da će od 4. do 6. avgusta zajedno sa svim operativnim snagama da budu u visokoj pripravnosti. Naglasili su i uputstva u kojima navode da se za vreme poplave premeste sve vredne stvari na povišena mesta,te da se pripremi pitka voda koja može nakon poplave da bude zagađena.
Još pet stambenih kontejnera postavljeno je za smeštaj stanovnika čije su kuće stradale u nevremenu na području Vukovarsko-sremske županije, dva u Privlaci i po jedan u Retkovcima, Banovcima i Vinkovačkim Banovcima.Na područje Vukovarsko-sremske županije, na zahtev županijskog Štaba civilne zaštite, iz Logističkog centra Direkcije civilne zaštite MUP-a Republike Hrvatske dosad su dostavljena ukupno 33 stambena kontejnera.