Povodom obeležavanja akcije Medački džep iz Documente su se u subotu osvrnuli na predstavnike Vlade koji su i ovaj put propustili priliku da izraze žaljenje zbog srpskih žrtava i spaljenih sela spominjući samo stradale pripadnike HV-a i policije ističući tom prilikom protest.Iz Documente– Centra za suočavanje s prošlošću i Centra za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek u saopštenju pod naslovom “Pamtimo ubijene u Medačkom džepu” ističu da su od početka operacije do okončanja i povlačenja sa osvojenih položaja 17. septembra 1993., ubijani , zlostavljani i masakrirani civili i ratni zarobljenici pretežno srpske narodnosti. „Pripadnici hrvatskih jedinica zločine su počeli činiti već prvog dana akcije. Većina žrtava ubijena je za vrijeme akcije, a sela Počitelj, Čitluk i Divoselo potpuno su spaljena i opljačkana prilikom povlačenja jedinica”, navodi se iz Documente.
Liturgijom i parastosom u hramu svetog oca Nikolaja te polaganjem venaca na Aleji, u subotu je odana počast stradalima tokom ratnih dešavanja u Vukovaru. Već tradicionalno, druge subote u septembru predstavnici porodica, srpskih političkih stranaka i udruženja prisećaju se onih koji su izgubili živote u ratnom pariodu. Predsednik Veća srpske nacionalne manjine grada Vukovara, Zoran Rokvić naglasio je značaj obeležavanja ovog datuma, koji se smatra i službenim početkom ratnih sukoba u Vukovaru. Liturgiju je služio protojerej-stavrofor, Dragomir Živanić, uz sasluženje protojera-stavrofora, Miljena Ilića, a vence su na spomen krst u Aleji položili predstavnici Udruženja porodica nestalih „Protiv zaborava”, ZVO, SNV-a, gradskog SDSS-a, Demokratskog saveza Srba, Veća srpske nacionalne manjine grada Vukovara i Vukovarsko-sremske županije, SKD „Prosvjeta”, Generalnog konzulata Republike Srbije u Vukovaru, te Udruženja penzionera Vukovar Novi i Borovo naselje.
U organizaciji Udruženja Đorđe Ocić iz Dalja i Srpskog doma, u Vukovaru je u subotu održano predavanje pod nazivom „Ko je nama bio Rajs”, kao i izložba i film, posvećeni velikom forenzičaru, publicisti i humanisti, Rodolfu Arčibaldu Rajsu, koji je dao značajan doprinos u razvoju kriminalistike i podršku srpskom narodu u periodu Prvog svetskog rata i poratnom periodu. Predavanje je održala prof.dr. Ivana Krstić Mistridželović, sa Kriminalističlo-policijskog univerziteta u Beogradu. Istakla je da se Rajsov život može sagledati iz dva dela, onaj lozanski i period kada 1914. godine dolazi u Srbiju, gde je ostao do kraja života. Na poziv tadašnje srpske vlade Rajs je došao u Srbiju da istražuje zločine austrougarske, nemačke i bugarske vojske nad srpskim stanovništvom, ali njegov angažman u tom smislu nije dao značajnije rezultate jer nije došlo do osude zločina, ali, kako je rekla Krstić Mistridželović, to je bila politika velikih sila. Autor filma,„Čujte Srbi”, reditelj i scenarista, Goran Vukčević govorio je o ideji za snimanje filma o, kako je rekao, velikom srpskom prijatelju. Tokom predavanja istaknut je veliki doprinos Rajsa u spomenutom vremenskom periodu srpskoj zajednici ali i njegova kritika tadašnjoj politici.
Već tradicionalna manifestacija Zajedničkog veća opština Vukovar “Selu u pohode” održana je juče Veri. Cilj manifestacije je da kroz različite kulturno-umetničke programe prikazuje pojedina sela sa svojom kulturom i običajima. Uz nastup kulturno-umetničkih programa, manifestacija je imala i popratni sadržaji poput izložbe fotografija, rukotvorina i lokalnih proizvoda. U folklornom delu manifestacije učestvovali su SKC “Vuk Stefanović Karadžić” iz Bačke Topole, KUD “Vaso Đurđević” iz Bršadina, Trio “Gajde” iz Sivca te domaćin manifestacije KUD “Ljubomir Ratić Bubo” iz Vere. U ime organizatora, Odbora za kulturu, Veljko Maksić naglasio je značaj ovog događaja za opštine sa većinskim srpskim stanovništvom.Manifestacija je finansijski podržana sredstvima Saveta za nacionalne manjine Vlade RH, a tendencija je da ista bude organizovana i u drugim mestima opština sa većinskim srpskim stanovništvom.
U svečanom defileu dečjih folklornih grupa na 58.- om obeležavanju Vinkovačkih jeseni koje se održavaju do 17. septembra, na ulicama i trgovima grada, prisutno je bilo 60 kulturno-umetničkih društava zajedno sa više od 2000 mališana. Dečje vinkovačke jeseni jedna su od najstarijih priredbi Vinkovačkih jeseni, a održavaju se svake godine nedelju dana pre Svečanog defilea učesnika i revije konjskih zaprega u kojem će naredne nedelje proći 70 članova folklornih društava iz Hrvatske i dijaspore koja neguju izvorni folklor.