Klub zastupnika Hrvatskih suverenista optužio je juče Ministarstvo kulture da opstruira inostrano ulaganje u vukovarski hotel Dunav, koji je već 15 godina u derutnom stanju. “Grad Vukovar je sredstvima koja su bila osigurana iz Evropske unije za gradove stradale u ratu kupio zgradu hotela i odlučio je prenameniti u društveni centar. U međuvremenu su se pojavili privatni investitori iz Švajcarske koji su iskazali želju za kupovinu derutne zgrade i uplatili 1,1 milion kuna, uz obavezu da će uplatiti ostatak od deset miliona, a nakon toga krenuti u građenje nove zgrade”, rekao je na konferenciji za novinare zamenik gradonačelnika Vukovara Marijan Pavliček. U ponudi su izrazili želju da sruše zgradu i izgrade hotel sa 36 spratova, što bi bila najviša zgrada u Hrvatskoj s 200 metara visine, a imala bi dvorane za svatove, kongresni turizam i druge sadržaje, dodao je. “Vrednost investicije je 25 miliona evra, u hotelu bi bilo zaposleno 70-ak osoba, od poznatog hotelskog lanca dobili su pismo namere da su spremni doći u Vukovar. Time bi Vukovar postao centar kontinentalnog turizma i dobio sasvim novu vizuru”, istakao je Pavliček. U maju prošle godine potpisali su ugovor s investitorima i krenuli u izmenu prostorno-planske dokumentacije, ali tada dolazi do problema i podmetanja iz Ministarstva kulture, odnosno Konzervatorskog odeljenja, jer nisu dali suglasnost za građenje građevine tolike visine. Saglasnost je dalo 11 javno-pravnih tela osim Ministarstva kulture, uprkos brojnim sastancima s ministarkom i njenim savetnicima koji su se, tvrdi Pavliček, ponašali vrlo vulgarno i psovali na službenim sastancima. Njihovo je mišljenje da se zgrada nalazi u kulturno-istorijskoj celini, najnižeg stepena zaštite ali sama zgrada hotela Dunav nema status nikakvog kulturnog dobra. Smatraju da bi tako visoka zgrada trajno narušila izgled grada, a ruševina koja 20 godina stoji u centru Vukovara ne narušava, kaže Pavliček. “To je dokaz kako funkcioniše hrvatska administracija i koju sliku i poruku šaljemo investitorima, pre svega hrvatskoj dijaspori koja želi uložiti u Vukovar”. Pavliček je pozvao premijera Plenkovića, koji je obećao 100 hiljada novih radnih mesta u novom mandatu, da krene sa 70 radnih mesta u Vukovaru i ulaganjem 25 miliona evra, što je najveća investicija nakon rata u privatnom sektoru u Vukovaru.
Ministarstvo kulture i medija odbacilo je tvrdnje Kluba zastupnika Hrvatskih suverenista da Ministarstvo opstruira inostrano ulaganje u vukovarski hotel Dunav koji se nalazi u „C zoni“ zaštite kulturno-istorijske celine grada Vukovara. Ministarstvo je na upit Hine navelo da je na temelju postojeće konzervatorske podloge koja je sastavni deo važećeg Urbanističkog plana uređenja šireg centra grada jasno utvrđeno da je prihvatljiva kako obnova tako i građenje novog hotela koji osim konzervatorskih uslova može zadovoljiti sve zadane kriterijume, uslove i potrebe investitora. Uz to, kažu u Ministarstvu, u slučaju potrebe za većom površinom, planom je omogućeno i povećanje površine za građenje na susednim česticama koje su takođe vlasništvo grada Vukovara. Međutim, napominju da je investitor proteklu godinu insistirao isključivo na građevini tipa soliter koji je od definicije projekta na 125 metara ukupne visine postajao sve viši i viši da bi na kraju završio s predloženom ekstremnom visinom od 200 metara, umesto razmatranja mogućih drugačijih, prihvatljivih oblika građenja istog sadržaja na toj lokaciji. „Ne uvažavajući postojeći Urbanistički plan uređenja ‘Širi centar grada’, izrađen u skladu s postojećom Konzervatorskom podlogom, insistira se na prihvaćanju Izmena konzervatorske podloge radi građenja ekstremno visoke građevine u neposrednoj blizini najuže istorijske jezgre”, rekli su u Ministarstvu, navodeći da se time Konzervatorsko odeljenje u Vukovaru dovodi u poziciju odobravanja stručno neprihvatljivog zahvata zasnovanog na subjektivnoj ideji, bez ikakve poveznice s celovitim i sistemskim stručnim planiranjem urbanog razvoja Vukovara. „Predlaganjem ovakvog projekta jasno je vidljivo da investitor ne želi uvažiti zakonsku prostorno-plansku regulativu, niti postojeći Urbanistički plan koji je izrađen u skladu s postojećom Konzervatorskom podlogom”, zaključuju u Ministarstvu.
Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović izjavio je juče da se ide prema smanjenju broja dana samoizolacije, no poželjno je da se to utvrdi na multinacionalnom nivou kako bi sve države imale isto merilo. “Tu još uvek nema jednakog odgovora, ali realno ide se prema smanjenju dana samoizolacije. Naravno da je poželjno da se to utvrdi na nekom multinacionalnom nivou. Za nas je važno da Evropska unija oko toga zauzme stav, da nema jedna država jedno merilo, a druga drugo jer virus je isti i više-manje su isti ljudi”, rekao je Božinović novinarima nakon sastanka u Vladi. Takođe, na svetskom nivou vode se rasprave, a u ovoj epidemiji niko ne može baš tačno reći u dan, u sat kad postaje osoba koja je, eventualno i pozitivna, manje opasna za svoju okolinu.
Udruženje roditelja dece s teškoćama u razvoju Vukovarski leptirići juče je u sklopu projekta „Šta sve sportom mogu ja“ organizovalo okrugli sto “Važnost sporta za decu s teškoćama u razvoju”, a nakon toga i Malu olimpijadu, povodom Hrvatskog olimpijskog dana. Ukupna vrednost projekta je nešto manje od milion i po kuna, a provodiće se 3 godine. U provođenje projekta biće direktno uključeno 200 korisnika – dece s teškoćama u razvoju u dobi od 3 do 18 godina kroz sportski program kod korisnika i partnera te mnogo drugih aktivnosti. Voditeljka projekta Slađana Trbulin naglasila je da je na okruglom stolu istaknuta važnost sporta za decu s teškoćama u razvoju te izneseni problemi sa kojima se ova grupa svakodnevno susreće. Istakla je da na Maloj olimpijadi osim dece s teškoćama u razvoju učestvuju i deca iz udomiteljskih porodica, socijalno ugrožena te deca iz porodica s više dece. Hrvoje Vidović, voditelj sportskog programa u Udruženju Vukovarski leptirići objasnio je da deca učestvuju u sportovima s loptom te bazičnim sportovima. Savetnik pravobraniteljke za osobe s invaliditetom, područna kancelarija Osijek Mario Burek naveo je da je najveći problem dece s teškoćama u razvoju i njihovih porodica nedostupnost usluga, koje im uglavnom pružaju udruženja i institucije preko različitih projekata, kao što je ovaj.
U parku dvorca Eltz juče je održana četvrta po redu manifestanica Nauka za mlade u Vukovaru. Pod pokroviteljstvom Grada Vukovara, a u organizaciji firme Lotus media i akademika prof. dr Ivana Đikića održana je i javna tribina na temu Izazovi civilizacije u vreme COVID-19 na kojoj su učestvovali akademik prof.dr Ivan Đikić, prof.dr Ivica Puljak i prof.dr Siniša Maslovara te odlični učenici iz vukovarske i vinkovačke Gimnazije te učenici Tehničke škole u Vinkovcima. U ime organizatora okupljene je pozdravila Mara Majstorović, direktorka firme Lotus media koja je izrazila zadovoljstvo činjenicom kako mladi cene i s godinama sve više prate ovu manifestaciju. Događaju je prisustvovao i gradonačelnik Ivan Penava, koji je rekao kako veruje da upravo znanje daje onu ključnu prednost u razumevanju sveta koji nas okružuje i kojeg smo dužni poboljšavati svojim delovanjem. Poznati svetski naučnik, profesor Ivan Đikić je istakao kako nauka ima sve pod kontrolom kada je reč o virusu koji trenutno vlada svetom – Danas sam u Vukovaru s kolegom Ivicom Puljkom da zajednički poručimo mladima da se ne smeju bojati koronavirusa jer nauka ima odgovore na ovu pandemiju. Na temelju dosadašnjeg znanja i pravilnim ponašanjem ovaj virus se može kontrolisati i osigurati sigurno školovanje i aktivnosti u privredi. Posebno deca trebaju taj osećaj sigurnosti i druženja dok su u školama – rekao je Đikić osvrnuvši se i na to kako nauku treba staviti u centar interesa mladih.