Predstavnici gradske organizacije HDZ-a na današnjoj su konferenciji za medije u Vukovaru govorili o najavi zatvaranja Plivališta 15. avgusta ove godine, te predložili rešenja koja bi ublažila postojeću situaciju i sprečila zatvaranje bazena. Predsednik ogranka, Nikola Mažar podsetio je da je država u izgradnju Plivališta uložila 72 miliona kuna, te da od njegove izgradnje- 2017. godine do danas, u kontinuitetu za njegovo održavanje izdvaja 3 miliona kuna plus milion dodatnih za investicije u sportskim objektima u Vukovaru. Svesni situacije uzrokovane inflacijom i poskupljenjem energenata, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU 25. jula je na sednici Upravnog odbora Fonda za obnovu i razvoj grada Vukovara izdvojilo dodatnih 770 hiljada kuna pomoći Plivalištu, naveo je Mažar, demantujući gradonačelnika Ivana Penavu da uopšte postoji potreba zatvaranja bazena. Smatra da Penava širi lažnu patetiku i na taj način plaši građane. Prvi čovek vukovarskog HDZ-a, Nikola Mažar ukazao je na potrebu nesmetanog rada Plivališta, tim više, jer dnevno dvestotinjak dece iz Plivačkog i Vaterpolo kluba trenira na bazenu, a njegovim bi zatvaranjem izgubili pravo takmičenja, dok istovremeno gradonačelnik planira da lokali unutar kompleksa i fitnes centar ostanu aktivni. U tom smislu, kao moguće rešenje, gradski HDZ predlaže da se deo sredstava od ukupno 50 miliona kuna za izgradnju Ekonomske škole, koja neće biti utrošena do kraja godine kao i 25 miliona kuna za uređenje Adice preusmere u nastavak rada Plivališta. Pozvali su gradonačelnika Penavu da što pre sazove sednicu Gradskog veća na kojoj bi se rebalansom budžeta pomenuta sredstva preusmerila na održavanje bazena, za šta je do kraja godine potrebno 1,5 miliona kuna. Ukoliko gradonačelnik zbog svojih protokolarnih obaveza ne stigne da sazove sednicu Gradskog veća, HDZ mu predlaže još jedan, kako su rekli, lakši model, a to je da se u ime Grada obrati Fondu za obnovu i razvoj, koji ima na raspolaganju sredstva, koja bi obezbedila nastavak rada bazena. S obzirom na gradonačelnikove česte izostanke sa značajnijih događaja, Mažar se prisetio da je u vreme predizborne kampanje upravo njemu zamerao da je više u Zagrebu, nego u Vukovaru, dok je danas Penava kao gradonačelnik, saborski zastupnik i predsednik stranke često odsutan. Imam razumevanja za njegove obaveze, jedino je pitanje da li ta putovanja plaća stranka ili građani Vukovara, naglasio je Mažar.
U Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa evidentirano je 26 novih pozitivnih osoba na COVID-19 potvrđenih PCR testiranjem, a i dalje je najveći broj zaraženih iz Vinkovaca-ukupno 12 lica. Preminula je još jedna osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 30 431 od kojih je 29 760 izlečeno, a dok je 498 osoba preminulo. Trenutno je 20 osoba na bolničkom lečenju zbog korona virusa.
Suša i temperature više od 43 Celzijusa spalili su većinu uroda na otvorenom, piše Večernji list. Spaljenoj zemlji koja od juna vapi za kišom više nema pomoći, žale se ovih dana u Slavoniji i ostatku Hrvatske. Kukuruz je podbacio 50, negde i 100 odsto, međutim, kako ga u boljim godinama proizvedemo i dvostruko više od vlastitih potreba i među tri je top proizvoda kojima se izvlači vanjskotrgovinska bilansa hrane, računa se da bi ga moglo biti dovoljno barem za vlastite potrebe. Padnu li dovoljne količine kiše u narednim danima, urodi se možda i poprave za 20-tak odsto, nadaju se ratari. Da nije dobro, najbolje se vidi i po puno skromnijoj ponudi na pijacama, a i znatno višim cenama nego lani u ovo doba. Godina je teška, prinosi padaju 30-60 odsto, zavisno od pozicije, uslova, navodnjavanja i temperature. Onaj ko ima sve uslove zadovoljene imaće gubitke jer su temperature visoke i povrće to teško podnosi, objasnio je predsednik Zajednice udruženja hrvatskih povrtlara Vjekoslav Budanac. Dodao je da će kulture koje se beru u jesen, malo bolje proći, ako u međuvremenu padne kiša. Salata je u sadašnjim ekstremno vrućim uslovima potpuno stradala, kao i rani kupus početkom leta. Zasad nema pokazatelja da bi moglo biti nestašica, možda tek pojedinih kultura ili sorti. Ministarstvo poljoprivrede je predstavnicima HPK, HGK, Hrvatske voćarske zajednice i Zajednice udruženja hrvatskih povrtlara zakazalo sastanak idućeg četvrtka na temu stanja i očekivanja u proizvodnji i tržištu žitarica, uljarica, voća i povrća usled suše.
U poslednje dve godine na našem je području povećana potreba iznajmljivanja automobila, pogotovo u letnjem periodu, kad dolaze brojni turisti, rentaju auto i odu s njim na more. Pojedine auto kuće navode da su ove godine bukirani non-stop, još od početka juna. Okvirno, cene se kreću oko 300 kuna za dan, a što se duže vozilo iznajmljuje, to je cena niža. Isti problem imaju gotovo sve firme, koje se bave iznajmljivanjem pa i one u Vukovaru, čiji su vlasnici Glas Slavonije izjavili da je svako leto ista priča, dolazak turista uvek znači više iznajmljenih vozila, ali da je ove sezone najveći interes od kada posluju, a sve je krenulo još od Uskrsa.