U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirana je jedna nova pozitivna osoba na COVID-19 iz Gunje, a preminulih nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 475, od kojih je 12 133 izlečenih, a 260 osoba je umrlo. Trenutno su u županiji dve osobe hospitalizovane zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 202 osobe, te je ukupno do sada testiranih na području županije 79 660. U samoizolaciji je 196 osoba.
U Hrvatskoj je do sada izdano ukupno 860 195 EU digitalnih covid-potvrda. Uzme li se samo punoletno stanovništvo Hrvatske, oko 3,3 miliona ljudi, ispada da covid-potvrde za sada ima samo 26 odsto odraslih građana, iako pravo na njih ima preko 1,6 miliona onih koji su vakcinisani, piše Jutarnji list. Razlog zašto samo polovina onih koji ima pravo ima potvrdu je verovatno nesnalaženje na platformi e-Građani, ili se radi o starijoj populaciji, koja smatra da im ni ne treba. Prema informacijama iz Nacionalnog štaba civilne zaštite, izgledno je da će covid-potvrde nakon završetka turističke sezone postati u Hrvatskoj obavezne i koristiti se kao zamena za maske – za ulazak u bolnice, u škole, javni prevoz i prostorije javne uprave, ako ne uspe vakcinisanje svih učitelja, vozača javnog prevoza, vaspitača i zaposlenih na šalterima. Osim toga, potvrde se planiraju i za ulazak u sve prostore gde se okuplja veći broj ljudi, što uključuje i trgovačke centre. Jasno je da uvođenje potvrda i otežavanje pristupa javnim sadržajima predstavlja suptilni pritisak na vakcinisanje, koje vladajući zasad nemaju hrabrosti učiniti obaveznim. “Zabrana ulaska u trgovine predstavljala bi prevelik teret za osobe koje nemaju covid-potvrdu, a takvo ograničenje vrlo izvesno ne bi prošlo proveru ustavnosti”, smatra Mato Palić, profesor Pravnog fakulteta u Osijeku i ustavnopravni stručnjak, prenosi Jutarnji.
Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je juče da je u Hrvatskoj, s obzirom na broj zaraženih, epidemiološka situacija dobra, ali je upozorio da određena okupljanja i događaji mogu dovesti do pogoršanja te je pozvao građane na pridržavanje mera i vakcinisanje. “Nije lako održati epidemiološku situaciju, pozivam sve na pridržavanje mera i na vakcinisanje, koje je definitivno ono što nas spašava od teških oblika bolesti i smrti. To su one aktivnosti koje moramo preduzeti”, rekao je ministar Beroš i dodao da svi građani trebaju biti svesni da se dolaskom brojnih gostiju u Hrvatsku povećava i epidemiološki rizik te je pozvao na izbegavanje većih i nekontrolisanih okupljanja.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković osudio je postupak načelnika Borova Zorana Baćanovića, koji je na Fejsbuku objavio fotografiju sa jednog obeležavanja “Oluje”, na kojoj je prikazana kolona ljudi koja drži transparent “Oluja – zločin koji još traje”. Policijska uprava vukovarsko-sremska počela je kriminalnu istragu tog slučaja, navodi portal Index.hr. “To je za svaku osudu, neprihvatljivo, neprimereno i ne mogu uopšte da shvatim da je tako nešto moguće staviti na Fejsbuk ako ste načelnik opštine u Republici Hrvatskoj”, rekao je Plenković, prenosi Index. S obzirom na to da su HDZ i SDSS koalicioni partneri, novinari su Plenkovića pitali da li će reagovati na to. “Razgovaraćemo, moram tačno da vidim o čemu se radi, nisam lično to video, ali proučiću i razgovaraćemo s našim partnerima”, naveo je Plenković
O popisu stanovništva, najvećem projektu Državnog zavoda za statistiku koji se provodi svakih deset godina, za N1 je govorio bivši direktor zavoda Marko Krištof koji je rekao da se radi o najzahtevnijem statističkom istraživanju i najvećoj aktivnosti bilo kojeg zavoda za statistiku. “Popisivanje putem sistema e-građani je prelaz do potpunog ukidanja popisa stanovništva. Klasični popis moderne zemlje više ne provode”, kaže rekao je Krištof dodavši da smatra da će takav način popisivanja biti kvalitetan iskorak. “Ako se i svi članovi popišu putem e-građana, popisivač će trebati doći na vrata zbog potvrde da su svi članovi domaćinstva popisani. Utvrde li se razlike, popisivači će trebati utvrditi gde su one. Odbijete li učestvovati u popisu, postoji mogućnost kažnjavanja, ali nisam siguran na koji način će se ono provoditi.” Naglasio je da očekuje da će broj popisanih osoba biti manji. “Postoji konsenzus među demografima da će nas biti ispod četiri miliona. Broj stanovnika biće najveći izazov. Saznaćemo koliko je osoba popisano, ali tačan broj stanovnika trebaćemo neko vreme pričekati. Evropska regulativa kaže da službeni rezultati trebaju biti dve godine nakon popisa tako da bi konačne rezultate mogli bismo dobiti krajem 2022. godine”, rekao je Krištof.
U prvih šest meseci ove godine na vukovarskim ulicama su poginule četiri osobe. Uzrok nesrećema bila je neprilagođena brzina kretanja vozila, a stradala su dva vozača, pešakinja i biciklista. Iz Policijske uprave vukovarsko-sremske naglašavaju da će i dalje provoditi kontrolu učesnika u saobraćaju na putevima, pre svega zbog upravljanja vozilom pod uticajem alkohola, nedopuštene brzine kretanja, nekorištenja sigurnosnog pojasa te nepropisnog korištenja mobitela u vožnji. -Pozivamo sve građane da u saobraćaju ostanu obzirni, odgovorni i sigurni – naglasio je Dragoslav Živković, portparol PU vukovarsko-sremske.