U Hrvatskoj su juče zabeležena 184 nova slučaja zaraze koronavirusom, a sedam osoba je umrlo, saopštio je Nacionalni štab civilne zaštite. Broj aktivnih slučajeva juče je bio 1290, među njima su 482 pacijenta na bolničkom lečenju, a od toga je na respiratoru 48 pacijenata. Od prvog slučaja zaraze u Hrvatskoj 358 245 osoba se zarazilo koronavirusom, a 8110 je umrlo. Oporavilo se 348 845 osoba, od toga 217 u danu za nama. U samoizolaciji je 6865 osoba. Testirano je 2 065 437 osoba, od toga 5435 u danu iza nas.
Premijer Andrej Plenković rekao je juče da se ritam vakcinisanja prvom dozom usporio zbog smanjenog interesa ljudi te građanima uputio poruku da se vakcinišu da bismo do kraja juna ostvarili 50 odsto vakcinisanih i mogli ukinuti preostale epidemiološke mere. “Još jednom apelujem na sve koji se još nisu vakcinisali da to učine i da ne oklevaju. To je jedini način da se potpuno vratimo u normalan život i ukinemo preostale mere, jer je već prva doza bitna da efikasno štiti od ozbiljnih oblika obolenja”, poručio je Plenković na sednici Vlade. Naveo je da se nastavlja pozitivan epidemiološki trend: Po sedmodnevnoj incidenciji vratili smo se na nivo od pre 10 meseci, čemu pridonosi povećanje broja vakcinisanih i imunih, lepše vreme i odgovorno ponašanje. Ipak je upozorio da smo juče imali 40,8 odsto vakcinisanih odraslih osoba najmanje prvom dozom, iako je osigurano dovoljno vakcina da taj procenat bude mnogo veći.
Ni ovog leta neće se primenjivati sezonsko povećanje putarine na autoputevima u Hrvatskoj, zaključila je juče Vlada, uz obrazloženje da se time želi dodatno pridonieti porastu aktivnosti u turističkom i saobraćajnom sektoru, u za njih najvažnijem periodu godine. Neprimenjivanje sezonskog povećanja putarine predložilo je Ministarstvo mora, saobraćaja i infrastrukture, uz napomenu da se u periodu od 15. juna do 14. septembra ne primeni povećanje cene putarine za 10 odsto na autoputevima kojima upravljaju.
Sabor je raspravljao o Zakonu o upravljanju otpadom kojim se do 2035. određuju novi, viši ciljevi odvajanja i recikliranja otpada, 65 umesto 50 odsto, te novi niži ciljevi za odlaganje otpada, 10 odsto, ali opozicija smatra da je zakon bez vizije, nedovoljno ambiciozan i ne nudi rešenja. Tim predlogom, koji je juče bio u prvom čitanju, zabranjuje se stavljanje na tržište određenih jednokratnih plastičnih proizvoda, kao što su slamke, pribor za jelo ili štapići za uši, a od 1. januara i laganih plastičnih kesa. Izuzetak su, pojasnio je ministar privrede i održivog razvoja Tomislav Ćorić, vrlo lagane plastične kese koje se koriste isključivo iz higijenskih razloga ili koje služe samo kao primarna ambalaža za rasutu hranu, kada to pomaže sprečavanju bacanja hrane. Cilj je da u dužem periodu imamo održiv sistem te čišću i ekološki zaštićeniju zemlju do 2050. dodao je Ćorić.
Građani i firme pokazali su velik interes za kupovinu energetski efikasnih vozila te su do popodnevnih sati rezervisali svih predviđenih 90 miliona kuna poticaja Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost, zbog čega je Javni poziv privremeno zatvoren. Primanje zahteva počelo je juče ujutro preko prodajnih mesta za vozila, te je u manje od osam sati zaprimljeno 1464 zahteva za sufinansiranje 1950 vozila, rekla je za Hinu načelnica Sektora za energetsku efikasnost u Fondu Maja Rajčić. Rekla je da su 60 odsto zahteva podneli građani odnosno fizičke osobe. Dve trećine prijavljenih vozila su M1 kategorije, dakle lični automobili za koje je prosečno traženo 63 hiljade kuna. Zahvaljujući poticajima, neki od modela električnih automobila cenovno su stali uz bok klasičnim automobilima iste klase, i zato ne čudi, rekla je Rajčić, da su među najprodavanijima bili oni srednje klase. Velik interes bio je i za električne motocikle, za koje se moglo dobiti do 20 hiljada kuna.
Veliki broj radnika prima plate koje su po svom iznosu daleko ispod onoga što se može smatrati dohotkom koji bi omogućio dostojanstven život, a dostojanstvena plata se ni ne spominje u ozbiljnim političkim razgovorima, upozoreno je na okruglom stolu Novog sindikata. Okrugli sto održan je u prostorijama Matice hrvatskih sindikata i uz podršku Fondacije Fridrih Ebert. “Po našem izračunu kampanja “Čiste odeće” i metodologiji dostojanstvena plata iznosi 10,400 kuna neto”, rekao je predsednik Novog sindikata Mario Iveković. Upozorio je i da je današnja minimalna plata u zemlji vrlo daleko od dostojanstva, iako ju je aktuelna Vlada značajno povećala u odnosu na bivše.
Sinoć je u studiju Večernjeg lista gostovao saborski zastupnik Hrvatskih suverenista Marijan Pavliček. Govoreći o rezultatima lokalnih izbora, objasnio je zašto će Nikola Kajkić podržati HDZ-ovu većinu u županiji iako je svoj imidž izgradio na tome da HDZ nije učinio dovoljno za razotkrivanje i procesuiranje ratnih zločina. “Naš je stav što se tiče lokalne politike kristalno jasan. Ovde se bavimo komunalnom infrastrukturom tako da je iluzorno očekivati ideološke konfrontacije. Lokalni izbori nisu ipak toliko ideološki obojeni kao što je to slučaj na državnom nivou. Mi smo odmah rekli da ćemo na lokalnom nivou sarađivati sa svim strankama desnice i desnog centra odnosno onima koji nose hrvatski predznak. Stranke levice ili SDSS Milorada Pupovca ne dolaze u obzir. Ne vidim situacija u kojoj bi mi mogli koalirati s njima”, rekao je, između ostalog Pavliček.