Iz Zajedničkog veća opština danas kreće humanitarna pomoć za one kojima je najpotrebnija na području Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije. Pomoć u vidu prehrambenih i higijenskih namirnica biće podeljena manjinskim većima koji će ih u narednih nekoliko dana podeliti korisnicima, rekao je predsednik ZVO-a Srđan Jeremić. Zajedničko veće opština je za 850 paketa obezbedilo 40 hiljada kuna.
Kontejneri koje je isporučilo Srpsko narodno veće putem humanitarne akcije “Banija je naša kuća”, na području Gline spajaju se na vodu i kanalizaciju, a Vodovodom grada Gline osiguran je potreban materijal, saopšteno je iz SNV-a. Spajanje na vodovod i kanalizaciju obavlja se uz pomoć Komunalca opštine Krnjak i vodoinstalatera iz opština Negoslavci i Borovo te opština Kistanje i Skradin iz Šibensko-kninske županije, navode iz SNV-a.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirana je 21 osoba pozitivna na COVID-19, od kojih je 19 pozitivnih na PCR testiranju, a 2 na brzom antigenom testu. Od ukupnog broja zaraženih, 6 osoba je iz Vukovara, 5 iz Donjeg Novog Sela, 3 iz Vinkovaca, te po 1 osoba iz Cerne, Ivankova, Jarmine, Otoka, Privlake, Starih Mikanovaca i Štitara. Preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih osoba je 8914, od kojih je 8555 izlečeno, a ukupno je preminulo 198 osoba. Trenutno je u županiji 25 osoba hospitalizovano zbog korona virusa. U protekla 24 sata testirano je 268 osoba, pa je ukupan broj testiranih osoba na području županije 47 010. U samoizolaciji se na području županije nalazi 637 osoba Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-sremskoj županiji su pozitivna 3 radnika iz sistema zdravstva, dok je u samoizolaciji jedan. Iz sistema obrazovanja obolelo je 8 nastavnika i 20 učenika. U samoizolaciji se nalazi 9 nastavnika i 173 učenika.
U Hrvatskoj je u protekla 24 časa utvrđeno 777 novih slučajeva koronavirusa, a zbog rasta broja zaraženih broj aktivnih slučajeva u nedelju dana porastao je za 19 odsto, a broj hospitalizovanih za 18 odsto, rekao je na današnjoj sednici Vlade ministar zdravstva Vili Beroš. “Svako od nas utiče na daljnji razvoj situacije vlastitim primerom i ponašanjem, zato je trend daljnjih porasta broja obolelih moguće izbeći”, rekao je Beroš i pozvao na oprez kako se ne bi poništio dosadašnji napredak u suzbijanju bolesti, pre svega zbog situacije u zemljama u okruženju. Beroš je rekao da je do sada u Hrvatsku stiglo 408 270 doza vakcina protiv Covida-19. Potrošene su 288 982 doze, nešto više od 158 hiljada građana primilo je jednu dozu, a više od 65 hiljada dve doze. U zdravstvenom sistemu aplicirano je 73.078 doza, 10.316 zdravstvenih radnika dosad je vakcinisano s jednom dozom, a 31.381 s dve doze. HALMED je dosad primio 1342 prijave sumnji na nuspojave vakcine. “Do kraja marta očekujemo dodatnih 335 106 doza, pa ćemo u ovom talasu isporuke do kraja meseca zaprimiti 743 376 doza vakcina”, rekao je ministar.
Ministar unutrašnjih poslova i voditelj Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović saopštio je danas da je prilikom kontrole poslovnih subjekata i javnih okupljanja utvrđeno 269 nepravilnosti te izdano 278 usmenih upozorenja. “Zbog kršenja mera propisanih odlukama Nacionalnog štaba utvrđena su 64 prekršaja i biće podneseno 13 prekršajnih naloga i dva optužna predloga. Naplaćene su četiri novčane kazne zbog nepravilnog nošenja zaštitnih maski”, rekao je Božinović. Na osnovu prijave i redovnog rada policije utvrđeno je 324 kršenja mera samoizolacije i dva krivična dela širenja i prenošenja zaraznih bolesti.
HUP-ova Koordinacija veledrogerija saopštila je danas da je u nešto više od nedelju dana broj bolnica kojima je zbog neplaćanja dugova uveden uslovljeni režim isporuke lekova i medicinskih proizvoda skočio s 15 bolnica na 22 bolnice. Početkom marta dug bolnica prema veledrogerijama dostigao je šest milijardi kuna, a svakodnevno raste za 20 miliona. Uprkos ponovljenim upozorenjima u poslednja dva meseca i najavama nadležnih iz Vlade o nastavku pregovora, odgovora ni rešenja i dalje nema, pa tako ni značajnijih uplata, navedeno je u saopštenju Koordinacije.”U nešto više od nedelju dana broj bolnica u kojima smo bili prisiljeni aktivirati zaštitne mehanizme prilikom isporuke lekova i medicinskih proizvoda skočio je s 15 na 22. Reč je o 30-procentom povećanju, pri čemu na listu gotovo svaki dan dolazi jedna nova bolnica koja ne podmiruje svoje obaveze redovno”, rekla je predsednica HUP-ove Koordinacije veledrogerija Diana Percač. Nastavi li se ovakvom dinamikom, pod ovakav režim isporuke mogla bi u kratkom periodu doći većina bolnica širom zemlje, koje svoja plaćanja ne obavljaju u zakonskom roku od 60 dana, upozorila je Percač. Deo bolnica u poslednja je dva meseca prestao s bilo kakvim plaćanjima, mnoge su podmirile tek 10 odsto isporučene robe, dok je rok plaćanja HZZO-a prema apotekama prešao 150 dana.