Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava i direktor Tehnostana Kristijan Lovrenščak obišli su juče višestambene zgrade na kojima je u toku sanacija oštećenja od nevremena praćenog gradom, koje se dogodilo u julu prošle godine, te kojim je oštećeno dve trećine zgrada u Vukovaru, a najviše ih je u Borovu naselju. Tehnostan, kao upravnik zgrada, raspolaže pričuvom suvlasnika te primereno osigurava zgrade kako suvlasnici ne bi imali dodatnih troškova u sanaciji. Za zgrade kojima upravlja Tehnostan ugovorena je realna vrednost osiguranja i otkup amortizacije prilikom ugovaranja tako da je sanacija oštećenih delova pokrivena u celini od osiguravajuće kuće Croatia osiguranje, a police finansiraju suvlasnici stambenih zgrada iz pričuve koja se prikuplja za održavanje višestambenih zgrada. „Firma Tehnostan i Croatia osiguranje imaju kvalitetan odnos te je u rekordnom roku isplaćen iznos za sanaciju oštećenja na zgradama u visini 8,5 miliona kuna. Sami stanari bi vrlo teško uspeli direktno iz pričuve platiti sanaciju ovakve vrste oštećenja. Iz svega ovoga možemo izvući poruku da kad imate kvalitetan sistem i firmu koja održava i brine o višestambenim objektima, zaista se isplati izdvajati za sredstva pričuve“, rekao je Penava. „Svedoci smo sve češćih vremenskih nepogoda te je vrlo velika važnost pravovremeno i propisno osigurati nekretnine. Kada su u pitanju višestambene zgrade, tada se putem upravnika osiguravaju zajednički delovi, prvenstveno fasade i krovovi“, rekao je Lovrenščak ističući kako su dodatne zahvate mogle napraviti zgrade s većom pričuvom i nakupljenim sredstvima. „Tehnostan se nikada do sada nije susreo s ovakvim zahvatom i bilo je potrebno raditi obilnu dokumentaciju kako bi se osiguravajućoj kući dokazalo kolika je zaista prikazana šteta. Odmah smo sanirali krovove kako ne bi nastala još veća šteta, a kozmetičke radove smo ostavili za sam kraj“, objasnio je Lovrenščak.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava obišao je juče i radove na izgradnji Gradskog stadiona u ulici 204. vukovarske brigade. Projektom je planirano građenje javne zgrade sportsko – rekreacione namene koja će se sastojati od tribina s pratećim prostorijama u prizemlju i upravnog dela, a izgradiće će se i nova mesta za parkiranje. U fokus je stavljena sama zgrada sportskog objekta te joj je pridano najviše važnosti, odnosno tribinama za sedenje sa 186 mesta kao i dodatnom pomoćnom igralištu na zapadnoj strani i novouređenom fudbalskom igralištu. „Gradske službe Grada Vukovara potrudile su se osmisliti projekat modernog stadiona namenjenog, kako profesionalnom bavljenju sportom, tako i rekreativnom sportu građana gde nam je cilj stvoriti idealne uslove, ne samo za najmlađe već i za svakog ko bude imao potrebu doći na stadion prošetati i trčati, a pristup će biti omogućen 24 časa dnevno, jer će tokom noći biti javna rasveta,“ rekao je gradonačelnik Penava ističući kako je cilj kroz intervencijski plan Vukovar učiniti još boljim za život te podići standard života. „Izvođač je uveden u posao pre dva meseca i za sada je napravio pripremne radove rušenja postojećih objekata te krenuo s izgradnjom novih tribina, svlačionice i ostalih popratnih sadržaja. Ovaj projekat je vezan za sport, a imamo i još jedan. Reč je o modernizaciji Sportske dvorane u Borovu naselju. U planu je taj projekat provesti u toku sledeće godine, a vrednost mu je milion i po kuna. Što se tiče ostalih projekta, oni su vezani uz obrazovanje, mlađe uzraste, preduzetnike, udruženja i ustanove. U cilju nam je bilo Intervencijskim planom zaokružiti sve aspekte društvenog života u Vukovaru“, objasnio je voditelj Intervencijskog plana grada Vukovara Branko Knežević.
Demokratski Savez Srba pozvao je juče Vladu da izmeni, prema njihovim tvrdnjama diskriminišuće odredbe predloženog zakona o lokalnoj samoupravi ili će u suprotnom pozvati zastupnike nacionalnih manjina da te izmene ne podrže u Saboru. Zakonsko rešenje prema kojem zamenik gradonačelnika iz reda nacionalnih manjina ne može menjati gradonačelnika u slučaju njegove duže odsutnosti je neprihvatljivo i predstavlja ozakonjenje diskriminacije, saopšteno je iz DSS-a. Zaključili su kako to u praksi znači da se od dvoje, na izborima izabranih zamenika gradonačelnika, jedan nalazi u podređenom položaju samo zato što je izabran kao pripadnik nacionalne manjine, navodi se u saopštenju koje je potpisao predsednik Srđan Milaković koji je ujedno i zamenik vukovarskog gradonačelnika iz reda srpske nacionalne manjine.
Ministar zdravstva Vili Beroš poručio je juče u Saboru da oseća enormnu odgovornost za hrvatski zdravstveni sistem. Priznao je da u sistemu ima niz problema, ali i dodao kako organizacija rada u pojedinim ustanovama nije u njegovoj ingerenciji, ali da nastoji uticati na poboljšanja. „Kao čovek, lekar i kao ministar osećam enormnu odgovornost za zdravstveni sistem, ali kada govorimo o organizaciji rada u pojedinim zdravstvenim jedinicama -to nije u mojoj ingerenciji, iako iz dana u dana nastojim uticati na poboljšanja”, rekao je Beroš odgovarajući na kritike zastupnika SDP-a Zvane Brumnića da zdravstveni sistem ne funkcionira.
Politička stranka Aktivni nezavisni penzioneri koja je poznata u Osijeku i učestvuje u osječkoj gradskoj vlasti, u Vukovaru takođe ima članove i simpatizere koji su se prepoznali u programu i delovanju, Tim povodom Vukovar su posetili predsednik stranke Drago Šerić i potpredsednik Ivica Glavaš kako bi diskutovali o problemima penzionera i socijalno ugroženih građana u Vukovaru i potrebnim političkim akcijama kojima bi preneli uspešno osječko iskustvo u rešavanju problema. Predsednik Šerić imenovao je Lenu Vrtarić za predstavnicu ANU-a u Vukovaru i zadužio ju za pripremanje gradske organizacije. „Prvenstveno verujem kako u lokalnoj zajednici treba biti aktivan, a to svedočim i svojim višegodišnjim aktivizmom i radom u Vukovaru. Problemi penzionera u Vukovaru i Osijeku u velikoj meri se preklapaju, a to su pre svega ugroženi materijalni položaj te socijalna isključenost“ – rekla je Lena Vrtarić i dodala kako želi pokazati kako i u trećoj životnoj dobi mogu biti aktivni te poslužiti kao pozitivan primer vlastitoj zajednici. Želim ostvariti saradnju s penzionerskim Udruženjima u Vukovaru, ali i s gradskom Upravom kako bismo preneli pozitivna osječka iskustva u našu sredinu. Ovim putem pozivam sve penzionere koji se žele aktivirati u lokalnoj zajednici i pomoći u rešavanju naših zajedničkih problema da nam se pridruže.“
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju juče je počela sa izdavanjem prvih 940 Odluka o isplati korisnicima iz Konkursa za provođenje mere 21 „Vanredna privremena podrška poljoprivrednicima i mikro, malim i srednjim preduzećima koji su posebno pogođeni krizom uzrokovanom bolešću COVID-19”. Reč je o sredstvima namenjenim poljoprivrednicima u iznosu od gotovo 46 miliona kuna, koja dolaze iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske 2014.-2020. U sklopu konkursa primljeno je ukupno 3213 zahteva, od čega se 2641 odnosi na poljoprivrednike te 572 na mikro, mala i srednja preduzeća. Mera 21 iz Programa ruralnog razvoja uvedena je radi ublažavanja posledica pandemije COVID-19 te rešavanja problema s likvidnošću s kojim se suočavaju poljoprivrednici te mikro, mala i srednja preduzeća koja se bave preradom, plasiranjem na tržište i razvojem poljoprivrednih proizvoda, navode iz Ministarstva poljoprivrede.