U Hrvatskoj je poslednja 24 časa zabeleženo 4396 novih slučajeva zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 25 006. Među njima su 2802 pacijenta na bolničkom lečenju, od toga su na respiratoru 304 pacijenta. Preminule su 64 osobe. Od 25. februara, kada je zabeležen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, ukupno je zabeleženo 168 388 osoba zaraženih koronavirusom, od kojih je 2484 preminulo, ukupno se oporavilo 140 898 osoba, od toga 4177 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je trenutno 62 370 osoba. Do danas je ukupno testirano 861 401 osoba, od toga 11 687 u poslednja 24 časa, saopštio je Nacionalni štab civilne zaštite.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava obišao je juče radove na izgradnji Gradskog stadiona u ulici 204. vukovarske brigade. Projektom je planirano građenje javne zgrade sportsko – rekreacione namene koja će se sastojati od tribina s pratećim prostorijama u prizemlju i upravnog dela, a izgradiće će se i nova mesta za parkiranje. U fokus je stavljena sama zgrada sportskog objekta te joj je pridano najviše važnosti, odnosno tribinama za sedenje sa 186 mesta kao i dodatnom pomoćnom igralištu na zapadnoj strani i novouređenom fudbalskom igralištu. „Gradske službe Grada Vukovara potrudile su se osmisliti projekat modernog stadiona namenjenog, kako profesionalnom bavljenju sportom, tako i rekreativnom sportu građana gde nam je cilj stvoriti idealne uslove, ne samo za najmlađe već i za svakog ko bude imao potrebu doći na stadion prošetati i trčati, a pristup će biti omogućen 24 časa dnevno, jer će tokom noći biti javna rasveta,“ rekao je gradonačelnik Penava ističući kako je cilj kroz intervencijski plan Vukovar učiniti još boljim za život te podići standard života. „Izvođač je uveden u posao pre dva meseca i za sada je napravio pripremne radove rušenja postojećih objekata te krenuo s izgradnjom novih tribina, svlačionice i ostalih popratnih sadržaja. Ovaj projekat je vezan za sport, a imamo i još jedan. Reč je o modernizaciji Sportske dvorane u Borovu naselju. U planu je taj projekat provesti u toku sledeće godine, a vrednost mu je milion i po kuna. Što se tiče ostalih projekta, oni su vezani uz obrazovanje, mlađe uzraste, preduzetnike, udruženja i ustanove. U cilju nam je bilo Intervencijskim planom zaokružiti sve aspekte društvenog života u Vukovaru“, objasnio je voditelj Intervencijskog plana grada Vukovara Branko Knežević.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava i direktor Tehnostana Kristijan Lovrenščak obišli su juče i višestambene zgrade na kojima je u toku sanacija oštećenja od nevremena praćenog gradom, koje se dogodilo u julu prošle godine, te kojim je oštećeno dve trećine zgrada u Vukovaru, a najviše ih je u Borovu naselju. Tehnostan, kao upravnik zgrada, raspolaže pričuvom suvlasnika te primereno osigurava zgrade kako suvlasnici ne bi imali dodatnih troškova u sanaciji. Za zgrade kojima upravlja Tehnostan ugovorena je realna vrednost osiguranja i otkup amortizacije prilikom ugovaranja tako da je sanacija oštećenih delova pokrivena u celini od osiguravajuće kuće Croatia osiguranje, a police finansiraju suvlasnici stambenih zgrada iz pričuve koja se prikuplja za održavanje višestambenih zgrada. „Firma Tehnostan i Croatia osiguranje imaju kvalitetan odnos te je u rekordnom roku isplaćen iznos za sanaciju oštećenja na zgradama u visini 8,5 miliona kuna. Sami stanari bi vrlo teško uspeli direktno iz pričuve platiti sanaciju ovakve vrste oštećenja. Iz svega ovoga možemo izvući poruku da kad imate kvalitetan sistem i firmu koja održava i brine o višestambenim objektima, zaista se isplati izdvajati za sredstva pričuve“, rekao je Penava. „Svedoci smo sve češćih vremenskih nepogoda te je vrlo velika važnost pravovremeno i propisno osigurati nekretnine. Kada su u pitanju višestambene zgrade, tada se putem upravnika osiguravaju zajednički delovi, prvenstveno fasade i krovovi“, rekao je Lovrenščak ističući kako su dodatne zahvate mogle napraviti zgrade s većom pričuvom i nakupljenim sredstvima. „Tehnostan se nikada do sada nije susreo s ovakvim zahvatom i bilo je potrebno raditi obilnu dokumentaciju kako bi se osiguravajućoj kući dokazalo kolika je zaista prikazana šteta. Odmah smo sanirali krovove kako ne bi nastala još veća šteta, a kozmetičke radove smo ostavili za sam kraj“, objasnio je Lovrenščak.
Demokratski Savez Srba pozvao je juče Vladu da izmeni, prema njihovim tvrdnjama diskriminišuće odredbe predloženog zakona o lokalnoj samoupravi ili će u suprotnom pozvati zastupnike nacionalnih manjina da te izmene ne podrže u Saboru. Zakonsko rešenje prema kojem zamenik gradonačelnika iz reda nacionalnih manjina ne može menjati gradonačelnika u slučaju njegove duže odsutnosti je neprihvatljivo i predstavlja ozakonjenje diskriminacije, saopšteno je iz DSS-a. Zaključili su kako to u praksi znači da se od dvoje, na izborima izabranih zamenika gradonačelnika, jedan nalazi u podređenom položaju samo zato što je izabran kao pripadnik nacionalne manjine, navodi se u saopštenju koje je potpisao predsednik Srđan Milaković koji je ujedno i zamenik vukovarskog gradonačelnika iz reda srpske nacionalne manjine.
Od sledeće nedelje gotovo sve srednje škole u zemlji kreću s nastavom na daljinu, a državni sekretar u Ministarstvu nauke i obrazovanja Tomislav Paljak je na Hrvatskom radiju rekao kako bi s nastavom na daljinu mogli krenuti i viši razredi osnovnih škola. “To je i logičan korak. Škole nisu žarišta, ali procenat zaraženosti kod učenika se povećava. Ako se situacija ne popravi, to je sasvim realna opcija”, najavio je Paljak i dodao da nije bilo otpora zbog prelaska na online nastavu. “Nije bilo ni više ni manje otpora nego što bi to bilo uobičajeno u vanrednoj situaciji. Razlika u odnosu na prvi lockdown je očita. Pripremljenost je bila puno bolja. Mi nemamo informacija o nekim većim problemima na terenu”, objasnio je Paljak.
Novi Zakon o socijalnoj brizi sadrži promene koje bi mogle dovesti do toga da skoro 3000 penzionera ostane bez mesta u porodičnim domovima, upozoravaju iz udruženja predstavnika porodičnih domova, piše današnji Jutarnji list. Zakon bi mogao doneti nove probleme, smatraju vlasnici porodičnih domova, a pogotovo ih muči Pravilnik o minimalnim uslovima za pružanje socijalnih usluga, koji je trenutno u javnoj raspravi. “U Hrvatskoj je oko 500 takvih porodičnih domova i oni brinu o oko 10 hiljada osoba starije životne dobi. Ukoliko bi se Zakon u najavi i Pravilnik primenili to bi značilo da bi na ulici završila jedna trećina tog broja”, kažu predstavnice karlovačkog udruženja StarKA, koje su osnovali predstavnici porodičnih domova Karlovačke županije, a za sada okuplja predstavnike 35 od 40 domova. “O zakonu znamo ono što smo imale priliku videti u medijima i po tome je najavljeno da će maksimalni broj korisnika po domu biti 12 umesto dosadašnjih 20. U Ministarstvu su naveli da se stupanje Zakona na snagu može očekivati krajem sledeće godine, ali i potvrđuju i da će on doneti smanjenje maksimalnog broja korisnika u porodičnim domovima. Napominju da će se predlog odredbi novog Zakona o socijalnoj brizi još razmatrati na predstojećem javnom savetovanju radi konsultacija sa zainteresovanom javnošću. U njihovoj je evidenciji registrovano 458 porodičnih domova s kapacitetom od 10 826 mesta, od čega je 430 s kapacitetom od 10 202 mesta registrovano za pružanje usluga starijim osobama, piše Jutarnji list.