Srpski šef diplomatije Ivica Dačić rekao je juče u emisiji RTS-a Takovska 10 da među Srbima i Hrvatima postoji „sindrom prevelike bliskosti i velikih sličnosti, ali ogromih razlika, kompleksa i taštine”, te pozvao da se to prevlada u interesu boljih srpsko-hrvatskih odnosa. „Naš problem je što se, jezikom koji govorimo, previše dobro razumemo, a da nije tako ne bismo znali šta sve govorimo jedni o drugima”, rekao je Dačić. U emisiji su, osim Dačića, bili i predsednik Srpskog narodnog veća i saborski zastupnik i predsednik SDSS-a Milorad Pupovac i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Srbije i čelnik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov, koji su prošle nedelje potpisali Deklaraciju o saradnji Srba u Hrvatskoj i Hrvata u Srbiji. „Javno smo rekli da, uprkos različitim stanjima u službenim odnosima, vođstva zajednica hoće, žele i ostvaruju saradnju u brojnim segmentima kulture, formiranja politika, sporta i na taj način svedoče vlastitu posvećenost saradnji, dijalogu i međusobnoj podršci”, rekao je Žigmanov, komentarišući razgovore u Zagrebu. Pupovac je ocenio da su, “nakon mnogo vremena, stvari sada izgledale pozitivnije nego što su bile niz godina unazad”. “Bilo je događaja s negativnim nabojem i ovo je došlo kao iznenadni događaj koji je otvorio neku moguću perspektivu za poboljšanje odnosa”, rekao je Pupovac. On je naveo da ima dobrih strana i kada je u pitanju pozicija Srba u Hrvatskoj, poput političke predstavljenosti u državnim telima i lokalnoj upravi, razvijenosti institucija, građenja kapaciteta u kulturnim centrima, dok nasuprot tome ostaje problem kako se tretira upotreba ćirilice. Žigmanov je ukazao i na još neke dobre strane srpsko-hrvatskih odnosa, istakavši privrednu saradnju dve države, angažman sezonskih radnika iz Srbije u Istri i Dalmaciji, ali i saradnju na polju sporta i kulture.
Iz borovskog komunalnog preduzeća Eko-Dunav su poručili da meštane Borova od početka ove godine očekuje poskupljenje odvoza mešanog komunalnog otpada. Cena će se sastojati od fiksnog i varijabilnog dela, što zavisi o dinamici odvoza, odnosno da li će se kante prazniti dva ili četiri puta mesečno, najavila je Ljiljana Jakovljević, direktorka Eko-Dunava. Nova cena za dva odvoza, koja su obavezna, je 48,14 kuna što je 6 evra i 39 centi. Svako može da utiče na svoju cenu jer se za svaki naredni odvoz plaća dodatnih 5 kuna. Maksimalna cena, koja uključuje 4 odvoženja je 58,99 kuna ili 7 evra i 83 centa, pojasnila je Jakovljević. Novost u ovoj godini je i da će uskoro biti organizovano čipovanje kanti, a o rasporedu istog meštani će biti na vreme obavešteni.
Premijerovu najavu mera protiv poskupljenja nastalih konverzijom kuna u evre saborska opozicija ocenila je juče “tragikomičnim iživljavanjem nad preduzetnicima” i izbegavanjem odgovornosti. Opozicija ističe da su celu prošlu godinu upozoravali da će doći do zaokruživanja i rasta cena, na šta je Vlada samo odmahivala rukom ne želeći da prihvati nijedan njihov predlog. Sad povlače nekakve ad hoc mere s kojima bi se trebali nadati da će do petka povećanje cena biti odgođeno, a ako se i odgodi vratiće se na cene s kraja decembra, kada su svi ionako digli cene. Meni je to tragikomično, rekao je u Saboru predsednik SDP-a Peđa Grbin.
Saborska opozicija juče je ocenila i da se odlaskom ministra prostornog uređenja, građevine i državne imovine Ivana Paladine ništa neće rešiti jer je glavni problem koji koči obnovu premijer Andrej Plenković. Odlazak Paladine je neophodnost jer nije napravio ništa, ali ne možemo da dopustimo da se ovo pretvori isključivo u priču o njemu, jer kao što ni Horvat ni Vanđelić nisu napravili Bog zna šta, tako neće ni neko ko će doći na Paladinino mesto, i to zbog onoga ko je na čelu te priče, izjavio je čelnik SDP-a Peđa Grbin. Nikola Grmoja iz Mosta je rekao da je potpuno nevažno ko će biti na funkciji ministra, jer je Paladina treći ministar, imali smo i dva šefa Fonda za obnovu, a ništa se nije promenilo.
Predsednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever istakao je juče važnost sindikata za jačanje radničke pozicije i uticaja na zakone i postupke u društvu, da bi se bolje zaštitili radnički interesi i ne bi dopustila prevlast kapitala nad radom. Sever je na tribini o sindikatima i demokratiji u Hrvatskoj utvrdio da slabljenjem sindikata slabi svako društvo, pa i hrvatsko, a radništvo ostaje na milost i nemilost poslodavcima i političkim elitama.
Saborski zastupnici Mosta Nikola Grmoja i Zvonimir Troskot najavili su da će predložiti da se paušalcima prag za ulazak u sistem PDV-a zbog inflacije i uvođenja evra povisi sa sadašnjih 39 hiljada na 60 hiljada evra, čime bi se obrtnicima omogućilo lakše suočavanje s privrednom situacijom. Na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru Troskot je rekao da su otvoreni za raspravu u vezi s visinom tog praga, ali smatra da je, kada se uzmu stvarni troškovi života na mesečnom nivou i u poslednjih godinu dana, taj iznos razuman prag za obrtnike paušalce da bi im se olakšali troškovi.
U Hrvatskoj ove godine počinju preventivni zdravstveni pregledi, da bi se kod građana podigla svest o zdravlju, a prevencijom sprečio razvoj najtežih bolesti. Još uvek se razmatra obim pretraga i ostali detalji, ali svi punoletni građani biće pozvani na sistematski pregled. Projekat bi trebao da počne s provođenjem u poslednjem kvartalu ove godine. Sredinom marta počinje pilot-projekat u dve županije, ali se još ne zna koje te će prve preglede obaviti između 500 i 1000 građana u dva do tri meseca. „Izdvojili smo 170 hiljada osoba koje poslednje dve godine, a koji su stariji od četrdeset godina, nisu ni na koji način koristile uslugu, bili kod lekara porodične medicine niti su ga kontaktirali, rekao je voditelj radne grupe za izrađivanje sistematskih pregleda Tomislav Benjak. Pregledi će se obavljati u domovima zdravlja, a moguće i u bolnicama i županijskim zavodima za javno zdravstvo. Nalazi će se slati lekaru porodične medicine, koji će da da završno mišljenje.