U Vukovarsko-sremskoj županiji juče su potvrđen 32 nove pozitivne osobe na COVID-19, od čega je 7 osoba iz Vukovara, po 3 osobe iz Vinkovaca i Županje, po 2 osobe iz Iloka, Petrovaca i Tordinaca te po 1 osoba iz Andrijaševaca, Apševaca, Babine Grede, Borova, Bošnjaka, Gunje, Đeletovaca, Otoka, Privlake, Rajevog Sela, Starih Mikanovaca, Trpinje i Štitara, a nije bilo novih preminulih. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 7967, od kojih je 7615 osoba izlečeno, a 162 preminulo. Trenutno je u županiji 55 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. Testirano je 249 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 35 652. U samoizolaciji su 453 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 19 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji ih je 5.
U Hrvatskoj je juče zabeleženo 646 novih slučajeva zaraze koronavirusom, na respiratoru su 193 pacijenata, a umrlo je 26 osoba, saopštio je Nacionalni štab civilne zaštite. Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj je ukupno 5499, a među njima je 2131 pacijent na bolničkom lečenju. Od pojave zaraze u Hrvatskoj ukupno je registrovano 219 993 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 4368 umrlo, oporavilo se 210 126 osoba, od toga 919 u navedenom periodu. U samoizolaciji je 18 147 osoba. Testirano je 1 077 777 osoba, od toga 7215 u danu iza nas.
Direktorka Klinike za infektivne bolesti Dr Fran Mihaljević Alemka Markotić rekla je kako je Hrvatska dobila predah, ali da ćemo videti hoćemo li se zadržati bez ponovnog visokog porasta. Ona je naglasila kako već dve nedelje postoji značajna tendencija pada, ali da praznične dane delom treba uzeti s rezervom s obzirom na broj testiranih. “Oni koji su bolesni definitivno dolaze, problem je da je moguće manje detektovanih asimptomatskih bolesnika”, rekla je Markotić. Dodala je da skoro nedelju dana vidimo važnu i značajnu tendenciju pada broja hospitalizovanih i onih na respiratorima, što je dobro i za zdravstveni sistem koji je bio dosta prenapregnut poslednjih nedelja. “U jednom trenutku smo se, nažalost, bili upisali među one koji imaju najveći broj inficiranih i hospitalizovanih u procentima, međutim takva situacija se događala više-manje u većini zemalja u Evropi i svetu”, rekla je Markotić.
Zemljotresom pogođeno područje Sisačko-moslavačke županije dobilo je prioritet u procesu vakcinisanja, a ove nedelje u tu županiju će biti poslana kompletna pošiljka Modernine vakcine, piše Jutarnji list. U Sisačko-moslavačkoj županiji porastao je broj slučajeva zaraze koronavirusom sa 60 na 124 u poslednja dva dana, a porast je očekivan jer je nakon katastrofalnog zemljotresa bilo nemoguće pridržavati se epidemioloških mera i zato je ta županija dobila prioritet i u procesu testiranja i u procesu vakcinisanja protiv koronavirusa. “Samo u četvrtak u toj je županiji vakcinisano više od hiljadu ljudi. Radimo sve kako bi epidemiološku situaciju držali pod kontrolom. Tamo smo poslali i ogromne količine brzih antigenskih testova i šest ekipa koje ih rade”, rekao je Jutarnjem direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak. Do sada je u Hrvatskoj vakcinisano 30 hiljada ljudi, a samo u Sisačko-moslavačkoj županiji 3036 osoba.
Premijer Andrej Plenković ocenio je juče da je sistem pružanja pomoći na zemljotresom pogođenom području Sisačko-moslavačke županije konsolidovan i čvrst, te zahvalio svima koji su se nesebično uključili u aktivnosti proizvodnje i distribucije hrane i pomoći stanovništvu. Na novinarsko pitanje vezano uz činjenicu su teško stradale i kuće obnovljene nakon rata, Plenković je rekao kako je “pozicija Vlade tu apsolutno jasna, da se sve rasvetli”. “Svi znamo da dokumentacija o obnovi postoji, bilo u nekim ministarstvima, bilo u državnoj kancelariji za stambeno zbrinjavanje i obnovu. Zna se ko je radio projekte, ko je izvodio radove, ko je kontrolisao, ko je davao dozvolu. Svu tu dokumentaciju država će dati na raspolaganje bilo kojoj instituciji, odnosno, institucijama, policiji i DORH-u, ako ih zatraže”, objasnio je Plenković.
U periodu od 30. decembra do 5. januara upućeno je ukupno šest šlepera građevinskog materijala u Sisačko-moslavačku županiju iz Opštine Erdut. Prvo su to učinile građevinske firme s područja Opštine, a zatim se uključila i sama Opština, koja je zahvalila svim građanima i firmama koji su se uključili u akciju, od pružanja usluga besplatnog prevoza do donacije građevinskog materijala koji je odvezen u najugroženija i najteže dostupna područja.
Zbog pandemije COVID-19 u Državnom zavodu za statistiku razmišljaju o pomicanju datuma popisa stanovništva čija je prva faza trebala početi 1. aprila, objavio je juče Večernji list. Uz epidemiju, ni zemljotres na Baniji ne ide u prilog tome da se popis počne provoditi kada je i planirano, jer će mnogi stanovnici biti raseljeni pa će se dobiti netačni podaci. U Državnom zavodu za statistiku kažu da, s obzirom na pandemiju uzrokovanu koronavirusom, razmišljaju o pomeranju datuma Popisa, o čemu će javnost biti obaveštena na vreme. Prema procenama demografa, Hrvatska ima manje od četiri miliona stanovnika, a na poslednjem popisu stanovništva 2011. imala je 4 miliona i 284 hiljade stanovnika. Poslednje procene zavoda pokazivale su da je Hrvatska 2019. imala 4 miliona i 67 hiljada ljudi, ali s obzirom na to da se mnogi iseljeni ne odjavljuju, realnije je da smo, kako kažu demografi, pali ispod četiri miliona stanovnika.
Odbor sudija Fudbalskog centra Vukovar organizuje kurs za fudbalske sudije koji će početi tokom februara. Iz Odbora pozivaju sve zainteresovane da se jave na besplatan kurs. Kandidati i kandidatkinje koji se jave ne mogu biti mlađi od 15 godina, a uz prijavu trebaju priložiti kopiju domovnice, potvrdu o nekažnjavanju i lekarsku potvrdu o zdravstvenoj sposobnosti, a fudbalski centar Vukovar osiguraće potrebne materijale za pohađanje kursa.