U Vukovarsko-sremskoj županiji danas je potvrđeno 20 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od čega je 5 osoba iz Vinkovaca, po 2 iz Županje, Andrijaševaca, Otoka i Štitara, te po 1 osoba iz Apševaca, Borova, Bošnjaka, Bršadina, Jarmine, Starih Jankovaca i Vukovara, a preminula je još jedna osoba. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 7987, od kojih je 7640 izlečeno, a 163 preminulo. Trenutno su u županiji 53 osobe na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirana je 41 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 35 693. U samoizolaciji je 465 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 16 radnika iz zdravstvenog sistema, a u samoizolaciji ih je dvoje, saopštio je Štab civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije.
Direktorka Klinike za infektivne bolesti Dr Fran Mihaljević Alemka Markotić rekla je kako je Hrvatska dobila predah, ali da ćemo videti hoćemo li se zadržati bez ponovnog visokog porasta. Ona je naglasila kako već dve nedelje postoji značajna tendencija pada, ali da praznične dane delom treba uzeti s rezervom s obzirom na broj testiranih. “Oni koji su bolesni definitivno dolaze, problem je da je moguće manje detektovanih asimptomatskih bolesnika”, rekla je Markotić. Dodala je da skoro nedelju dana vidimo važnu i značajnu tendenciju pada broja hospitalizovanih i onih na respiratorima, što je dobro i za zdravstveni sistem koji je bio dosta prenapregnut poslednjih nedelja. “U jednom trenutku smo se, nažalost, bili upisali među one koji imaju najveći broj inficiranih i hospitalizovanih u procentima, međutim takva situacija se događala više-manje u većini zemalja u Evropi i svetu”, rekla je Markotić.
Zemljotresom pogođeno područje Sisačko-moslavačke županije dobilo je prioritet u procesu vakcinisanja, a ove nedelje u tu županiju će biti poslana kompletna pošiljka Modernine vakcine, piše Jutarnji list. U Sisačko-moslavačkoj županiji porastao je broj slučajeva zaraze koronavirusom sa 60 na 124 u poslednja dva dana, a porast je očekivan jer je nakon katastrofalnog zemljotresa bilo nemoguće pridržavati se epidemioloških mera i zato je ta županija dobila prioritet i u procesu testiranja i u procesu vakcinisanja protiv koronavirusa. “Samo u četvrtak u toj je županiji vakcinisano više od hiljadu ljudi. Radimo sve kako bi epidemiološku situaciju držali pod kontrolom. Tamo smo poslali i ogromne količine brzih antigenskih testova i šest ekipa koje ih rade”, rekao je Jutarnjem direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak. Do sada je u Hrvatskoj vakcinisano 30 hiljada ljudi, a samo u Sisačko-moslavačkoj županiji 3036 osoba.
U periodu od 30. decembra do 5. januara upućeno je ukupno šest šlepera građevinskog materijala u Sisačko-moslavačku županiju iz Opštine Erdut. Prvo su to učinile građevinske firme s područja Opštine, a zatim se uključila i sama Opština, koja je zahvalila svim građanima i firmama koji su se uključili u akciju, od pružanja usluga besplatnog prevoza do donacije građevinskog materijala koji je odvezen u najugroženija i najteže dostupna područja.
Zbog pandemije COVID-19 u Državnom zavodu za statistiku razmišljaju o pomeranju datuma popisa stanovništva čija je prva faza trebala početi 1. aprila, objavio je juče Večernji list. Uz epidemiju, ni zemljotres na Baniji ne ide u prilog tome da se popis počne provoditi kada je i planirano, jer će mnogi stanovnici biti raseljeni pa će se dobiti netačni podaci. U Državnom zavodu za statistiku kažu da, s obzirom na pandemiju uzrokovanu koronavirusom, razmišljaju o pomeranju datuma Popisa, o čemu će javnost biti obaveštena na vreme. Prema procenama demografa, Hrvatska ima manje od četiri miliona stanovnika, a na poslednjem popisu stanovništva 2011. imala je 4 miliona i 284 hiljade stanovnika. Poslednje procene zavoda pokazivale su da je Hrvatska 2019. imala 4 miliona i 67 hiljada ljudi, ali s obzirom na to da se mnogi iseljeni ne odjavljuju, realnije je da smo, kako kažu demografi, pali ispod četiri miliona stanovnika.
Državni zavod za statistiku pred kraj godine je objavio i privremene podatke strukture poljoprivrednih gazdinstava u 2020. godini, a reč je o podacima iz prošlogidšnjegpopisa poljoprivrede, koji je proveden u septembru i oktobru prošle godine. Popisom poljoprivrede obuhvaćeno je 173 776 OPG-ova i oko 4400 poslovnih subjekata, a upoređeni su s podacima poslednjeg istraživanja o strukturi poljoprivrednih gazdinstava iz 2016, piše Glas Slavonije. Prema ovim podacima, poljoprivredna gazdinstva u Hrvatskoj u 2020. koristila su ukupno 863 hiljade hektara oranica i vrtova, što je za 2,2 odsto manje u odnosu na 2016. godinu, dok se u stočarstvu beleži porast broja svinja, ovaca i peradi, a pad broja goveda. Statistika pokazuje da se žitarice seju na 60,7 odsto, a industrijski usevi na 20,5 odsto oranica. U odnosu na 2016. godinu žitarice su ove godine bile zasejane na 1,7 odsto manje površina, dok su površine pod industrijskim usevima rasle. Privremeni podaci popisa poljoprivrede za stočarstvo pokazuju da je smanjen broj grla goveda, ali je on porastao u svinjogojstvu, ovčarstvu i peradarstvu. Privremeni rezultati ovog popisa ukazuju da nije došlo do strateškog zaokreta u poljoprivredi nego da se naša proizvodnja odvija manje-više u okvirima kakvi su bili 2016. godine, koja je bazna godina za ovo istraživanje. Pozitivne promene iz ovog preseka su zapravo jako male da bi se govorilo da je poljoprivredne politika u ogromna ulaganja uticala na dugoročan rast. Zato i ostavljamo prostor da u i ovoj analizi ovogodišnje dobre rezultate pripišemo jednoj rodnoj godini i specifičnim tržišnim kretanjima zbog Covida 19, a ne strateškoj promeni strukture proizvodnje, snažnijeg rasta produktivnosti i tako neophodnog zaokreta, smatraju stručnjaci konsultanskte firme Smarter.