Predsednik SDSS-a Milorad Pupovac istakao je kako njegova zadaća nije produbljivati traume i sukobe, već otklanjati nesporazume i stvarati pretpostavke za dijalog u procesu pomirenja, u kojem će trebati biti uključeni i predstavnici Srbije. Nakon obeležavanja 25. godišnjice operacije Oluja u Kninu te odjeka poruka koje su tamo izrečene, Pupovac je na konferenciji za medije rekao da je njegova dužnost pridoneti smirivanju tih odjeka i pojačavanju razumevanja započetog procesa te otklanjanje nesporazuma. “U Kninu na dan koji Hrvati doživljavaju kao dan za slavljenje,a Srbi kao dan za žalovanje ta su dva suprotstavljena osećaja, iskustva i pogleda”, poručio je. Dodao je kako će još mnogo reči, gestova i dela biti potrebno da bi se dva suprotstavljena osećaja, mešanjem pročistila od zločina i patnji. Poslao je i poruku ministru spoljnih poslova Gordanu Grliću Radmanu, rekavši da oni ne traži mentore u Beogradu, već sagovornike i partnere za ono što čine. “Ali isto tako, u Hrvatskoj ne trebamo patroniziranje”, naglasio je. Poručio je da bi Grlić Radman, dok drugima drži lekciju, konačno kao svoju obavezu trebao uzeti da se građanima srpske nacionalnosti koji dolaze na letovanje u Hrvatsku, ne događa ono što su neki doživeli prošle godine u Dalmaciji.
Predsednik Republike Hrvatske Zoran Milanović izrazio je juče žaljenje što političari iz Srbije kritikuju proslavu 25. godišnjice Oluje u Kninu, na kojoj je Hrvatska poslala poruke pomirenja i odbacio mogućnost da se u proces pomirenja uključe međunarodni faktori. Na novinarsko pitanje kako komentariše izjavu premijerke Srbije Ane Brnabić koja smatra kako nije prihvatljivo da predstavnik srpske manjine Boris Milošević ide na proslavu u Knin dok neki Srbi još uvek nemaju struje, Milanović je rekao da mu je žao zbog takvih izjava. “Žao mi je ako je to rekla, ja stvarno nisam pratio šta su oni govorili, ne zato jer ih ignorišem, nego jer je to na kraju krajeva naša stvar ovde u Hrvatskoj, a ako im nije po volji, žao mi je. Ja mislim da smo dali sve od sebe i više od toga”, istakao je Milanović. Na dodatnp pitanje, može li takav glas iz Srbije usporiti proces pomirenja, Milanović je odgovorio da ne te dodao, ako je to glas iz Srbije “to sigurno ne može biti stav Srba”. Na novinarski komentar da je Milorad Pupovac naveo da će se neki međunarodni faktori uključiti u ovaj proces pomirenja, Milanović je uzvratio protupitanjem – Koji međunarodni faktori? “Ovo je naša zemlja i biće onakva kako se mi dogovorimo, a dogovaramo se dosta dobro – nikakav međunarodni faktor”, poručio je Milanović.
Predsednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković juče je u Sinju potvrdio da će ove godine ići u Varivode, gde će iskazati počast prema srpskim žrtvama. To su puno puta kao Vlada učinili, posebno ministar odbrane Tomo Medved, prema brojnim mestima gde su stradali Hrvati, a ove će godine Medved biti u Gruborima, te je pretpostavka da bi predsednik Vlade krajem septembra trebao ići u Varivode. Komentarišući najavu Milorada Pupovca da će ići u Škabrnju, podsetio je da su formirali parlamentarnu većinu u kojoj su politički predstavnici srpske manjine. Smatra kako je to izrazito dobro, a i prirodno, te normalno da je potpredsednik Vlade iz redova SDSS- a Boris Milošević došao na obeležavanje 25. godišnjice Vojno-policijske operacije “Oluja” kojom je, kako je rekao, oslobođen veliki deo hrvatske teritorije. Poruke koje su poslali su poruke koje su primerene početku nove faze odnosa između hrvatskog naroda i srpske manjine u Hrvatskoj, istakao je. “Na taj način šaljemo signal o uključivom i tolerantnom društvu, društvu koje zna šta je to pomirenje i šta je to zajednička budućnost. Na tom tragu mislim da je dobro i da gospodin Pupovac, kao čelnik SDSS- a, ode u Škabrnju. Sve su to geste i iskazivanje pijeteta prema žrtvama koje oni bez sumnje zaslužuju”, rekao je premijer Plenković.
U Hrvatskoj je juče zabeležena 61 novozaražena osoba koronavirusom te je trenutno 586 aktivnih slučajeva obolenja, obavestio je juče Nacionalni štab Civilne zaštite. Među aktivnim slučajevima je 121 pacijent na bolničkom lečenju, od kojih je na respiratoru osam, dok preminulih nemá. Od 25. februara 2020., kada je zabeležen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, ukupno su 5604 osobe zaražene novim koronavirusom, od kojih je 157 preminulo, a 4861 se oporavilo. U samoizolaciji je trenutno 2008 osoba. Alemka Markotić, direktorka Klinike za infektivne bolesti dr Fran Mihaljević poručila je u kako je u Hrvatskoj, uprkos dolasku velikog broja turista, epidemiološko stanje dobro te je trend obolenja silazan. “Trend je silazan, ako odete na sajt korona.hr videćete da je ovo silazni trend, gde svakih par dana imamo neke manje skokove vezane uz različita žarišta i to je, na neki način očekivano”, navela je Markotić. Kao deo problema navela je zatvorene prostore gde se pojavljuju pojedinačna žarišta, gde će se, najavila je, sigurno preduzeti određene mere kako bi se žarišta što pre sanirala.
Hrvatska policija ide u reformu koja će zahvatiti ceo sistem s naglaskom na digitalizaciju i ubrzavanje rada, najavio je potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović na početku svog drugog mandata u MUP-u. U razgovoru za Hinu Božinović je, osim o reformi policijskog sistema, govorio o radu nacionalnog Štaba civilne zaštite kojem je na čelu od početka epidemije koronavirusa te koracima učinjenim kako bi se spasila turistička sezona. “Reforma će zahvatiti ceo sistem. Njeni naglasci su u prvom redu korištenje fondova, digitalizacija na tragu potencijala koje je MUP dokazao i u vreme korona krize, a u skladu s time i ubrzavanje radnih procesa po svim linijama rada policije i izrada standardnih operativnih postupaka za rad policijskih službenika”, objasnio je Božinović. Dodao je da će reforma dovesti i do umrežavanja postojećih sistema s novim evropskim informatičkim sistemima koji će, između ostalog, povećati unutrašnju sigurnost granica. Planirano je i umrežavanje i modernizacija sistema civilne zaštite, zajedno s izradom novog zakona o civilnoj zaštiti, ali i pomlađivanje kadrova u celom sistemu, uz rešavanje pitanja penzija i otpremnina policijskim službenicima koji su ispunili uslove za penziju.