Inkluzivne volonterske akcije biće održane danas i sutra u vukovarskom Društvenom vrtu, koji vodi Udruženje žena Vukovar. Akcije, između ostalog, podrazumevaju sadnju trajnih nasada, postavljanje kućica za ptice i zvona, ispunjavanje povišenih gredica zemljom za osobe smanjene pokretljivosti. Iz Udruženja žena su istakli da je cilj da tzv. Društveni vrt učine prijatnim i pristupačnim deci s problemima u razvoju, osobama s invaliditetom i druge korisnike. Inače, u ovom Društvenom vrtu je u okviru projekta Za(VRT)imo za inkluziju zajedno uređen i osiguran i pristupni put za osobe smanjene pokretljivosti.
Nakon masovnog ubistva u beogradskoj školi i otvaranja teme sigurnosti u hrvatskim školama, svoje su predloge danas izneli i opozicioni saborski klubovi. Predsednica Kluba zastupnika Centra i GLAS-a Anka Mrak-Taritaš u saborsku je proceduru uputila predlog kojim traži da se do početka iduće školske godine osigura psihološka pomoć za sve učenike. Klub zastupnika Možemo! traži zajedničku reakciju ministarstava sa ciljem prevencije nasilja.
Sindikat Preporod pozvao je Ministarstvo nauke i obrazovanja da spisak osnovnih škola koje su se prijavile na konkurs za učestvovanje u eksperimentu celodnevne nastave nadopuni podatkom o provedenom izjašnjavanju veća i da se odaberu one u kojima učitelji to podržavaju. Ministarstvo je objavilo spisak 68 matičnih osnovnih škola koje su se prijavile na konkurs, a iz sindikata Preporod pozivaju da se taj spisak nadopuni podatkom o provedenom izjašnjavanju učiteljskih i radničkih veća u prijavljenim školama “zbog samih škola i radnika koji u njima rade, zbog olakšanja rada Komisije te zbog kvalitete odabranog uzorka”. “Zbog kvalitete provođenja eksperimenta i zbog njegovih posledica na preoblikovanje osnovnoškolskog obrazovanja u Hrvatskoj, jako je važno da u eksperiment uđu škole u kojima su se radnici, a pre svega učitelji, opredelili za učestvovanje u promenama”, navodi se u saopštenju sindikata. Smatraju da Komisija ne bi trebala da razmatra prijave iz škola u kojima su se učitelji izjasnili protiv učestvovanja u eksperimentu.
Predsednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalnog rada Stjepan Topolnjak izjavio je danas, uoči sastanka u Ministarstvu zdravstva, da medicinske sestre i zdravstveni radnici sa srednjom stručnom spremom i dalje zarađuje manje od prosečne plate u Hrvatskoj. Dan uoči protesta medicinskih sestara i zdravstvenih radnika, koji traže povećanje koeficijenata za 10 odsto svim zaposlenima u sistemu zdravstva, Topolnjak je rekao da su pojedine plate i dalje vrlo niske, uprkos povećanjima o kojima govori Vlada. „Te plate su do sada, i pre povećanja o kojem govori predsednik Vlade, bila jako niske, pa smo s povećanjima još uvek na nivou ispod minimalne plate”, rekao je Topolnjak uoči redovnog mesečnog sastanka u Ministarstvu zdravstva. Premijer Andrej Plenković izjavio je juče, nakon sastanka parlamentarne većine, da su hrvatske plate u poslednjih sedam godina rasle puno više nego što je bila godišnja inflacija i da zato građani imaju viši ekonomski i socijalni standard, a što se tiče zahteva sindikata, ministar Vili Beroš razgovaraće s medicinskim sestrama i tehničarima.
Za Demokratski savez Hrvata u Vojvodini rezultati popisa iz 2022., prema kojem u Srbiji ima 39 107 Hrvata, 18 793 manje nego 2011., nisu realni, ali su službeni podatak, koji će negativno da utiče na njihov položaj, saopšteno je danas iz stranke hrvatske manjine. U analizi rezultata popisa, koju je potpisao predsednik stranke i ministar u srpskoj vladi, Tomislav Žigmanov navedeno je da se čak 8 odsto građana Srbije, njih više od 460 hiljada, nije izjasnilo o nacionalnosti ili je taj podatak ostao popisivačima nepoznat. Opravdana je i osnovana vera da u tom društvenom stratumu postoji znatan broj onih koji su u etničkom smislu pripadnici hrvatskog naroda, ali su to, iz straha, nesigurnosti zatajili tokom popisa, naveo je u saopštenju čelnik DSHV-a. Broj popisanih Hrvata, koji je Republički zavod za statistiku službeno saopštio, uticaće na položaj Hrvata u Srbiji, s obzirom da su pojedina zakonska rešenja iz područja zaštite manjinskih prava povezana s brojnošću manjina, naglasio je Žigmanov.
U protekle dve godine, prema statistici Ministarstva unutrašnjih poslova, u saobraćaju je evidentiran 68 281 prekršaj vožnje pod uticajem alkohola. Godine 2021. u saobraćaju su zatečena 32 022 pijana vozača, a lani 36 259, što je porast od 13,2 odsto. Prošle godine u Vukovarsko-sremskoj županiji evidentirano je 1 440 prekršaja vožnje pod uticajem alkohola. Saobraćajni stručnjak Nenad Zuber, jedan od urednika internetske stranice sigurno-voziti.net, istakao je da je vožnja pod uticajem alkohola društveno neprihvatljiva, a neke analize upozoravaju da već 0,2 promila alkohola u krvi ima nepovoljan uticaj na vožnju i ponašanje vozača.
Veterinarska stanica “Vetam” iz Osijeka večeras će na području opštine Erdut provesti adulticidni tretman suzbijanja komaraca iz vazduha. Ukoliko vremenske prilike ne dozvole tretiranje, akcija će biti odgođena za sledeći povoljan dan. Upozorili su stanovnike da izbegnu nepotrebno izlaganje insekticidima, vozače na pojačanu pažnju ukoliko naiđu na dimnu zavesu, a pčelare da u navedenom periodu zatvore košnice iz tog područja.