U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 5 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od kojih su po jedna osoba iz Županje, Gradišta, Vinkovaca, Ivankova i Vukovara, a još jedna osoba je preminula. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 11 913, od kojih je 11 374 izlečenih, a 235 osoba je preminulo. Trenutno su u županiji 62 osobe na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 52 osobe, te je ukupno do sada testiranih na području županije 63 354. U samoizolaciji je 612 osoba, a policija je proteklog evidentirala osam kršenja mere samoizolacije, za koje su počiniocima izdani prekršajni nalozi u skladu sa Zakonom o zaštiti građana od zaraznih bolesti. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 14 radnika iz sistema zdravstva, a 9 ih je u samoizolaciji. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 9 nastavnika i 21 učenik, dok se u samoizolaciji nalazi 11 nastavnika i 248 učenika.
U Hrvatskoj su u poslednja 24 časa zabeležena 253 nova slučaja zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 8251. Među njima su 2033 pacijenta na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 229 pacijenata, a preminule su 34 osobe. Od pojave zaraze u Hrvatskoj ukupno je registrovano 344 747 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 7503 preminulo, ukupno su se oporavile 328 993 osobe, od toga 1589 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji je trenutno 24 039 osoba. Do danas su ukupno testirane 1 881 294 osobe, od toga 2944 u poslednja 24 časa.
Veliki interes građana za vakcinisanje bio je i protekle nedelje, kada je potrošeno gotovo 14.000 doza, a prema informacijama iz centralnog registra vakcinisanih osoba e-Cijepih, u Hrvatskoj je do sada vakcinisana svaka četvrta odrasla osoba, saopštio je danas HZJZ. Prošle nedelje utrošena je milionta doza. Najviše doza u nedelju je utrošeno u Zagrebačkoj županiji i to 7069 doza, zatim sledi Osječko-baranjska županija s utrošenih 1659 doza i Primorsko- goranska županija s utrošenih 1515 doza vakcina.
U saradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje Grad Vukovar, putem mere Javni radovi, zaposlio je 50 osoba za program Uređenje, revitalizacija i privođenje nameni javnih površina na području grada Vukovara. Radnici programa Javnih radova, kao i svake godine, radiće na uređenju životne sredine na području grada Vukovara. Program Javnog rada traje 6 meseci u periodu od 10. maja do 9. novembra ove godine. Prema najavama, 34 osobe će biti 100 odsto finansirane od strane Hrvatskog Zavoda za zapošljavanje dok će za 16 osoba 50 odsto plate pokrivati Zavod i 50 odsto Grad Vukovar. Ukupna vrednost programa iznosi preko 1,3 miliona kuna. „Kroz dugogodišnju saradnju s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, ovom merom radimo na dobrobiti cele zajednice. Kroz nju povezujemo interese osoba koje su duže vreme na tržištu rada i teže dolaze do posla, ujedno doprinosimo razvoju našeg grada i njegovom lepšem izgledu“, rekao je gradonačelnik Vukovara Ivan Penava. Predstojnica Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područne kancelarije Vukovar Jasna Kolar, navela je da je poslednjih 5 godina 325 osoba uključeno u program javnih radova. „Sigurna sam da će i ovogodišnji program proći uspešno te da će doprineti razvoju našeg grada, ali i svakodnevnom životu“, rekla je Kolar.
Od 1. maja do 31. oktobra zabranjeno je svako paljenje vatre na otvorenom, upotreba pirotehničkih sredstava te svaka druga radnja koja može dovesti do nastajanja požara, navode iz Ministarstva unutrašnjih poslova. Za svako loženje vatre na otvorenom, građani su dužni nabaviti odobrenje merodavne javne vatrogasne jedinice i preduzeti odgovarajuće mere predostrožnosti, odnosno napraviti to na predviđenim mestima, u određeno vreme i u skladu s odredbama Zakona o šumama i Odlukama o spaljivanju korova i biljnog otpada koju donose gradovi, opštine ili županije. Između ostalog, mesto spaljivanja mora biti dovoljno udaljeno od stambenih i drugih objekata, krošanja stabala, kao i od električnih vodova i njihovih stupova. Ne sme se paliti po noći i kad je vetrovito, a uz sebe treba imati i sredstva za gašenje požara. Iz MUP-a apeluju na osobe starije životne dobi i lošeg zdravstvenog stanja da ne pale biljni otpad. Za one koji se ne pridržavaju Zakona o zaštiti od požara, odnosno za osobu koja izazove požar, propisana je novčana kazna od 15 do 150 hiljada kuna ili kazna zatvora do 60 dana, odnosno za izazivanje požara iz nemara od 2000 do 15 hiljada kuna. Kako upozoravaju iz MUP-u, nepromišljenim postupcima građani mogu počiniti i krivično delo.
Udruženje roditelja dece s poroblemima u razvoju Vukovarski leptirići provodi program pod nazivom Rastimo, igrajmo se i učimo zajedno! Reč je o programu poludnevnog boravka za decu odnosno izvaninstitucionalnom programu, koji je namenjen deci s problemima u razvoju i deci iz disfunkcionalnih porodica. Vcilj programa je doprineti njihovom pravilnom rastu i razvoju te socijalizaciji. Program pruža spomenutoj kategoriji dece nova znanja i veštine, druženje i igre te korisno i smisleno provođenje slobodnog vremena kroz planski osmišljene aktivnosti. Trenutno je u isti uključeno 40 dece, koja su već nakon prve godine pokazala značajne rezultate i napredak u svim aspektima življenja. Po završetku projekta deca će ostati bez dodatne podrške i vrlo brzo vratiti svoje stare obrasce ponašanja, izostaće pomoć u učenju, kao i kvalitetno provođenje slobodnog vremena, rekla je predsednica Udruženja, Viktorija Matin pozivajući građane da im se pridruže u prikupljanju sredstava za nastavak ovakvog vida podrške, sve dok se ne obezbedi sistematsko rešenje.