Predsednik Demokratskog saveza Srba i gradski većnik, Srđan Milaković u današnjem saopštenju za javnost upozorio je na prisutnost govora mržnje i netrpeljivosti prema srpskom narodu na stadionima, ilutstrujući to subotnjim primerom, odnosno prilikom gostovanja FK “Sinđelić” iz Trpinje kod ekipe “Mladosti” iz Cerića. Grupa navijača bodrila je domaće igrače pevajući: “Ajmo ustaše” i “Večeras je naša fešta, večeras se Srbin peče”. Zbog svega toga, u nekoliko navrata je došlo i do prekida utakmice, ali ni to, kako je naveo Milaković, pozivajući se na informacije iz trpinjskog kluba, nije bilo dovoljno, pa su navodno sudije na nesportski i neregularan način morali da pomognu, kako bi domaća ekipa zabeležila pobedu. Istvremeno, dodao je predsednik DSS-a, postoje informacije da je u noći sa subote na nedelju na ulicama Vukovara ponovo došlo do fizičkog obračuna, u kojem je grupa navijača zagrebačkog Dinama napala grupu mladića srpske nacionalnosti. To podseća na napade i sukobe, koji su pre nekoliko godina već viđeni, a koji su inspirisani netrpeljivošću i zapaljivom atmosferom koja je rezultat političkih zbivanja, smatra Milakovć izrazivši nadu da će takvi slučajevi uoči ovih lokalnih izbora izostati. Najoštrije osuđujemo ovakve događaje i pozivamo i druge da isto urade, a nadležne državne institucije da se probude i reaguju i odgovorne za takve ružne scene najstrožije kazne, zaključuje u saopštenju DSS.
Gradonačelnici nemačkih gradova Ulm i Novi Ulm, Martin Anzbaher i Katrin Albštajger posetili su juče Vukovarsko – sremsku županiju i tom prilikom razgovarali s predstavnicima Županije i gradova Vukovar i Vinkovci. Franjo Orešković, koji obavlja funkciju župana rekao je da se dugogodišnja saradnja razvila u prijateljstvo, podsetivši da su do sada organizovani brojni susreti, privredni forumi, te kulturne manifestacije. Oni su partneri uz koje se učimo da rastemo i razvijamo se da bi bili bolji i kvalitetniji. Da smo na pravom putu govori i nedavno dodeljeno priznanje našoj županiji, a to je srebrno priznanje Zelena destinacija, kao najpoznatiji svetski destinacijski sertifikat, podsetio je Orešković. Gradonačelnik Vukovara, Ivan Penava rekao je da već niz godina postoji poveznica između Vukovara i Ulma. Ono što uvek ističemo je da smo ponosni na vezu, koja nas spaja, a to je reka Dunav. Ona čini osnovu tih veza i poznanstava na kojoj trebamo da razvijamo svoj napredak, kako privredni, tako i društveni i turistički, poručio je Penava.
Književnica i profesorka srpskog jezika Gimnazije u Pančevu, Aleksandra Mihajlović održala je danas u Srpskom domu u Vukovaru promociju dečjeg romana „Princeza sa tavana“. Autorka, spajajući književnost s istorijskim podacima obrađuje 16 srpskih srednjevekovnih vladarki odnosno princeza i kroz interaktivnu radionicu razgovorala s učenicima o Srednjem veku i vladarskim porodicama Nemanjića, Lazarevića i Brankovića. Tematika je vezana za deo predmeta iz Nacionalne grupe predmeta, pa je takva prepoznata od strane Srpskog doma, čija je namera bila da učenicima vukovarskih osnovnih škola, u kojima se nastava odvija na srpskom jeziku i pismu obogate nastavne sadržaje. Nastavnica srpskog jezika i književnosti u OŠ Nikola Andrić, Tijana Bezbradica rekla je da se pojedine vladarke spominju u manjoj meri u okviru srpskog jezika, a više kroz predmet istorije.
Povodom Nedelje pravoslavlja, nakon svete liturgije u hramu Svetog oca Nikolaja u Vukovaru, koju je služio Njegovo preosveštenstvo, episkop osečkopoljski i baranjski, Heruvim, u Srpskom domu je održana Svečana akademija i izložba ikona iz 18. veka. Reč je o ikonama, koje su pre desetak godina vraćene iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu kulture iz Petrovaradina i nalaze se na popisu inventara vukovarskog hrama. Prema rečima starešine hrama, protojereja- stavrofora, Saše Kuzmanovića, s obzirom da je reč o ikonama koje su nekad bile namenjene celivanju, odnosno da se pred njima uznose molitve vernika, smatrao je da ne zaslužuju da budu isključivo u arhivu, nego izložene, kako bi ih javnost videla i upoznala se o našem bogatom kulturnom i duhovnom postojanju. Posetioci akademje i izložbe imali su priliku da se upoznaju i s radom ikonopisaca Vase Ostojića, koji je u spomenutom periodu oslikavao ikonostas svetonikolajevskog hrama, te Stefana Teneckog, koji je radio na ikonostasu opatovačke crkve, rekao je paroh Kuzmanović. Reč je o vrsnim ikonopiscima, što pokazuje značaj srpske zajednice na ovom području, koja je za oslikavanje ikonostasa u tom periodu angažovala najeminentnije umetnike, rekao je, između ostalog, otac Kuzmanović. Kao kuriozitet, među izloženima, bila je i ikona Bogorodice, koja je zaplenjena 2018. godine u policijskoj akciji sprečavanja organizovanog krijumčarenja, i koja je, umesto predviđenog uništavanja sa predmetima zaplene, odlukom jednog vukovarskog sudije izuzeta iz postupka te poklonjena vukovarskom hramu. Autor i vreme nastanka iste su nepoznati, ali je pretpostavka da potiče iz Sirije, s obzirom da stil ikonopisanja nije svojstven za naše krajeve, objasnio je vukovarski sveštenik. Učesnici svečane akademije bili su recitatori vukovarske gimnazije te članice Ženske pevačke grupe Ansambla narodnih igara iz Vukovara, dok je besedu povodom Nedelje pravoslavlja govorio Nemanja Milinković, diplomirani teolog i predsednik Vukovarskog srpskog pevačkog društva Javor.
Glumica Monika Romić sinoć je povodom Međunarodnog dana žena, u Srpskom domu u Vukovaru izvela svoj „Lila kabare“. Ovaj muzičko-scenski nastup povezao je klasične elemente kabarea, kroz priču, pesmu i ples ali i elemente stend -apa. Govori o ženama, koje su promenile svet, a interesantne priče iz njihove biografije, ali i lična iskustva Monike Romić, pratila je i muzika 50- tih i 60-tih godina prošlog veka. Romićeva je kreatorka projekta, koja je na sceni sa glumcima Nađom Pročković, Veronikom Vanjom i kolegom, Srđanom Ivanovićem na duhovit način govorila o poznatim i javnosti manje poznatim ženama, koje su ostavile trag na različitim poljima, od umetnosti do nauke, ispunivši svoj san i strast, istovremeno rušeći predrasude i norme vremena u kojem su živele. Kabare čine fascinantne priče o ženama poput Hedi Lamar, Marije Kiri, Sofije Soje Jovanović, Džozefine Bejker, Valentine Tereškove i drugih. Predsednik Srpskog doma naglasio je da je sinoćnji događaj nastavak aktivnosti ove ustanove u kulturi ali i svojevrstan poklon sugrađankama povodom Međunarodnog dana žena.
Povodom Dana žena, u dvorani Osnovne škole Siniša Glavašević u Borovu naselju sinoć je održana priredba, nazvana po stihovima Duška Radovića „Sve na svetu rodila je majka“. U programu su učestvovali članovi folklorne i dramsko-recitatorske sekcije SKD „Prosvjeta“- pododbor Borovo naselje i glumci trećeg razreda spomenute osnovne škole. Sekretarka pododbora, Tatjana Lipovac naglasila je značaj rada pododbora u razvoju kulturnih aktivnosti na području Borova naselja. Ima nas dosta, 56 članova su igrači, koji su, uz dodatni broj članova iz drugih sekcija, nosioci brojnih kulturnih aktivnosti u Borovu naselju, kaa je u pitanju srpska nacionalna zajednica.