ZVO u saradnji sa Kancelarijom za ljudska prava i prava nacionalnih manjina juče je u Srpskom domu u Vukovaru, organizovalo je savetovanje “Unapređenje procesa finansiranja i ugovaranja programa i projekata u skladu sa Operativnim programima nacionalnih manjina” za period 2021. – 2024. Između ostalog, predstavljeni su i ključni zakonodavni okviri, odnosno koje su sve aktivnosti i troškovi prihvatljivi od strane pomenute Kancelarije, čija je uloga da osim dodele, vrši i kontrolu zatraženih finansijskih sredstava. Savetovanje je stoga imalo za cilj da informiše prisutne predstavnike udruženja, institucija, načelnike i njihove zamenike kako bi se sprečio eventualni povrat utrošenih sredstava, te prisutne upozna sa njihovim pravima i obavezama. Direktor Kancelarije za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Alen Tahiri, u ime Vlade RH pozdravio je prisutne i zahvalio na gostoprimstvu, nakon čega je naglasio dobru saradnju sa ZVO i izrazio nadu da će se tokom ove godine postići nacrti novih operativnih programa hvale vredni. Na novinarsko pitanje da li postoje nekakve specifičnosti kada je u pitanju srpska nacionalna manjina, koja se tiče provođenja programa za unapređenje jezika, kulture, tradicije i vere, Tahiri je između ostalog, rekao da su iste prisutne, a vidljive su u kontekstu srpske kulture i tradicije koja seže daleko u prošlost, jer su Srbi za razliku od ostalih nacionalnih manjina bili pripadnici konstitutivnog naroda i da kao takvi, na prostorima Republike Hrvatske imaju značajno razvijeniju prošlost u odnosu na ostale nacionalne manjine. Predsednik ZVO Dejan Drakulić, pozdravivši i zahvalivši se svim prisutnima i gostima, istakao je važnost ove vrste edukacije kako za Veće, tako i za ostale partnere koji sarađuju sa ZVO, a kojih, kako je rekao, ima 170. Istakao je dobru saradnju s Kancelarijom i da je važno da se svi uključeni u programe, odgovorno ponašaju prema javnom novcu, dobijenom iz Kancelarije za ljudska prava i prava za nacionalne manjine, što je u interesu jačanja srpske zajednice sa ciljem očuvanja kulturnog, verskog, jezičkog i nacionalnog identiteta. U savetovanju su pored spomenutih, učestvovale i zamenica direktora Kancelarije za nacionalne manjine i ljudska prava, Klaudija Kregar Orešković, savetnica u Kancelariji Irena Vrdoljak i viša stručna savetnica, Marina Rašan.
Svinjogojcima kojima su zbog afričke svinjske kuge usmrćene svinje ili su imali gubitak dela prihoda dosad je isplaćeno 17.1 milion evra odštete, isplate idu i dalje, a paralelno se radi na obnovi i revitalizaciji svinjogojskih farmi, poručila je juče u Vinkovcima ministarka poljoprivrede Marija Vučković. U izjavi novinarima nakon koordinacije župana vukovarsko-sremskog Damira Dekanića s gradonačelnicima i načelnicima vukovarsko-sremskih gradova i opština, ministarka Vučković rekla je da se s merama nastavlja i dalje, a u ponedeljak bi trebalo da krene isplata za mikro, male i srednje svinjogojce.”Sada razgovaramo o daljnjim koracima, situaciji na tržištu te obnovi i revitalizaciji, kako smo i planirali. S Veterinarskim fakultetom u Zagrebu započet je projekat izrade idejnih rešenja za tipske farme, koji podrazumeva izgradnju tradicionalnih farmi određenih kapaciteta, uz poštovanje svih biosigurnosnih uslova”, istakla je Vučković. Na pitanje novinara, da li hrvatski poljoprivrednici imaju razloga za proteste, kao poljoprivrednici širom Evrope, odgovorila je da oni imaju pravo na protest, ali i da nemaju razloga za njih. “Ministrstvo poljoprivrede i hrvatska Vlada provode niz redovnih i dodatnih mera za hrvatske poljoprivrednike. Učinjena je dodatna preraspodela na male poljoprivrednike, čime se povećala i pravednost plaćanja. Reagujemo u svim krizama”, zaključila je ministarka.
U Hrvatskoj raste konzumacija hemijskih droga kokaina, amfetamina, ekstazija te uzgoj kanabisa, što je,uz igre na sreću i konzumaciju alkohola i duvana, glavni problem koji se pokušava rešiti zajedničkim Akcionim planom za suzbijanje zavisnosti.”Shvatili smo nužnost promene pristupa i po prvi put krenuli da zajednički gledamo na ceo niz zavisnosti što do sada nije bila praksa nego je za pojedine zavisnosti postojao poseban nacionalni program”, izjavio je na predstavljanju Akcionog plana, pomoćnik direktora HZJZ-a za suzbijanje zloupotrebe droga Željko Petković. Dodao je da se učilo iz primera drugih zemalja koje su slične Hrvatskoj i gledalo na efikasnije unapređenje sistema. Po podacima iz 2022. u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo registrovano je 6078 lečenih osoba od psihoaktivnih droga. Zbog zavisnosti od opijata na lečenju je bilo 4741 osoba, od kojih je 138 bilo lečeno prvi put. Broj lečenih osoba je porastao, ali je i dalje manji u odnosu na godine pre pandemije covida. Prosečna starost lečenih osoba je 40,8 godina, dok prva eksperimentisanja s drogom pojavljuju se u starosti od 16,3 godina.
Iz PU vukovarsko-sremske saopšteno je juče da su primili dojavu o aktiviranju ekslozivnog sredstva u blizini reciklažnog dvorišta u Drenovcima, usled čega je povređen 36-godišnji radnik komunalnog preduzeća. Povređenom je pružena prva pomoć te je prevezen u Opštu županijsku bolnicu u Vinkovce. Na mestu događaja policijski službenici su preduzeli mere i radnje u cilju zaštite bezbednosti građana te je obavljen protiveksplozivni pregled, kojim je utvrđeno kako se radi o delu eksplozivnog sredstva, upaljaču ručne bombe M-75, dok druge eksplozivna sredstva nisu pronađena. Nakon toga proveden je uviđaj i informisana Inspekcija zaštite na radu. Policijski službenici nastavljaju s utvrđivanjem svih okolnosti ovog događaja, navedeno je u policijskom izveštaju.