Srpsko narodno veće 14. godinu provodi program Političke akademije za mlade, perspektivne i društveno aktivne pripadnike srpske zajednice. Akademija je do sada osposobila desetine politički i društveno aktivnih i važnih članova zajednice i društva. Ove godine okupiće 13. generaciju polaznika a program je namenjen osobama u starosti od 19-35 godina, sa minimalnim srednjoškolskim obrazovanje. U okviru programa predviđene su teme koje se odnose na političku organizaciju i delovanje, izbore, predstavljanje, delovanje u institucijama, tehnike komunikacije s medijima, istoriju i identitet Srba u Hrvatskoj, razvoj i finansiranje projekata, zastupanje interesa, marketing u politici i poslu i još mnogo toga. Prijave su otvorene do 15. februara, nakon čega će komisija da odabere polaznike 13. generacije. Prilikom odabira vodiće se računa o ravnomernoj polnoj i regionalnoj zastupljenosti kandidata te o njihovoj motivaciji i dosadašnjem društvenom angažmanu, navedeno je na internet stranici Srpskog narodnog veća.
ZVO u saradnji sa Kancelarijom za ljudska prava i prava nacionalnih manjina juče je u Srpskom domu u Vukovaru organizovalo savetovanje koje se odnosilo na unapređenje procesa finansiranja i ugovaranja programa i projekata u skladu sa Operativnim programima nacionalnih manjina za period 2021. – 2024. Između ostalog, predstavljeni su i ključni zakonodavni okviri, odnosno koje su sve aktivnosti i troškovi prihvatljivi od strane pomenute Kancelarije, čija je uloga da osim dodele, vrši i kontrolu zatraženih finansijskih sredstava. Savetovanje je stoga imalo za cilj da informiše prisutne predstavnike udruženja, institucija, načelnike i njihove zamenike kako bi se sprečio eventualni povrat utrošenih sredstava i upozna ih sa njihovim pravima i obavezama. Direktor Kancelarije za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Alen Tahiri, u ime Vlade RH pozdravio je prisutne i zahvalio na gostoprimstvu, nakon čega je naglasio dobru saradnju sa ZVO i izrazio nadu da će se tokom ove godine postići nacrti novih operativnih programa hvale vredni. Na novinarsko pitanje da li postoje nekakve specifičnosti kada je u pitanju srpska nacionalna manjina, koja se tiče provođenja programa za unapređenje jezika, kulture, tradicije i vere, Tahiri je rekao je između ostalog, rekao da su iste prisutne, a vidljive su u kontekstu srpske kulture i tradicije koja seže daleko u prošlost, jer su Srbi za razliku od ostalih nacionalnih manjina bili pripadnici konstitutivnog naroda i kao takvi, na prostorima Republike Hrvatske imaju značajnije razvijenu prošlost. Predsednik ZVO Dejan Drakulić, pozdravivši i zahvalivši se svim prisutnima i gostima, istakao je važnost ove vrste edukacije kako za Veće tako i za ostale partnere koji sarađuju sa ZVO, a kojih, kako je rekao, ima 170. Istakao je dobru saradnju s Kancelarijom i da je važno da se svi uključeni u programe odgovorno ponašaju prema javnom novcu, dobijenom iz Kancelarije za ljudska prava i prava za nacionalne manjine, što je u interesu jačanja srpske zajednice sa ciljem očuvanja kulturnog, verskog, jezičkog i nacionalnog identiteta. U savetovanju su pored spomenutih, učestvovale i zamenica direktora Kancelarije za nacionalne manjine i ljudska prava, Klaudija Kregar Orešković, Savetnica u Kancelariji Irena Vrdoljak i viša stručna savetnica, Marina Rašan.
Svinjogojcima kojima su zbog afričke svinjske kuge usmrćene svinje ili su imali gubitak dela prihoda dosad je isplaćeno 17.1 milion evra odštete, isplate idu i dalje, a paralelno se radi na obnovi i revitalizaciji svinjogojskih farmi, poručila je juče u Vinkovcima ministarka poljoprivrede Marija Vučković. U izjavi novinarima nakon koordinacije župana vukovarsko-sremskog Damira Dekanića s gradonačelnicima i načelnicima vukovarsko-sremskih gradova i opština, ministarka Vučković rekla je da se s merama nastavlja i dalje, a u ponedeljak bi trebalo da krene isplata za mikro, male i srednje svinjogojce.”Sada razgovaramo o daljnjim koracima, situaciji na tržištu te obnovi i revitalizaciji, kako smo i planirali. S Veterinarskim fakultetom u Zagrebu započet je projekat izrade idejnih rešenja za tipske farme, koji podrazumeva izgradnju tradicionalnih farmi određenih kapaciteta, uz poštovanje svih biosigurnosnih uslova”, istakla je Vučković. Na pitanje novinara, da li hrvatski poljoprivrednici imaju razloga za proteste, kao poljoprivrednici širom Evrope, odgovorila je da oni imaju pravo na protest, ali i da nemaju razloga za njih. “Ministrstvo poljoprivrede i hrvatska Vlada provode niz redovnih i dodatnih mera za hrvatske poljoprivrednike. Učinjena je dodatna preraspodela na male poljoprivrednike, čime se povećala i pravednost plaćanja. Reagujemo u svim krizama”, zaključila je ministarka.
Povodom Svetskog dana bolesnika juče je u vukovarskoj bolnici održan 9. Naučno-stručni simpozijum dr. Vladimir Emedi u organizaciji Veleučilišta „Lavoslav Ružička“, Lions kluba Vukovar, Nacionalne vukovarske bolnice i Alumni VEVU. Ovim simpozijumom se želimo zahvaliti svima koji brinu o bolesnicima, brojnim zdravstvenim i ne zdravstvenim radnicima te volonterima koji pomažu bolesnicima.- rekao je sekretar Lions kluba Vukovar Željko Đekić. Simpozijum nosi ime po poznatom vukovarskom doktoru Vladimiru Emediju. Istakavši veliku posećenost ovog simpozijuma do sada, Đekić je naglasio i okupljanje uglednih predavača iz područja medicine kao i mnogobrojne teme za sve zdravstvene radnike.