Hrvatski premijer Andrej Plenković nazvao je juče u Briselu kao “ispodprosečni rad” predlog opozicije da mu se izglasa nepoverenje. Predlog su mahom potpisali oni, pod navodnicima, ruski orjentisani saborski zastupnici, koji nisu hteli da podrže učestvovanje Hrvatske u misiji obučavanje ukrajinskih vojnika, čime su pokazali ko su i šta i sad opet hoće da sakriju svoju sramotu, rekao je Plenković.
Hrvatska je ulaskom u Šengen postala privlačnija tražiteocima azila, istaknuto je na okruglom stolu “Kompenzacijske mere”, na kojem je predstavljen i rad tela za civilnu kontrolu policijskog postupanja u području nezakonitih migracija i međunarodne zaštite. Pomoćnik glavnog direktora policije Zoran Ničeno istakao je da je u januaru ove godine azil u Hrvatskoj zatražilo 1390 osoba, što je 600 odsto više u odnosu na januar prošle godine. Migracioni se pritisci dešavaju i zbog otvaranja novih opasnih ruta, gde krijumčari ostavljaju migrante, najpre preko Save, što otežava zaštitu života tih ljudi, pojasnio je Ničeno.
Hrvatski Crveni krst (HCK) do sada je na donatorskom računu za pomoć stanovništvu Turske i Sirije stradalom u katastrofalnom zemljotresu prikupio gotovo 170 hiljada evra, rekao je juče predsednik HCK-a Robert Markt. Zahvaljujem svima koji su uplatili novac ili pozvali humanitarni telefon. Ono što nas posebno veseli je da je više od 57 hiljada poziva napravljeno putem donatorskog telefona, čak je bilo i određenog zagušenja linija, rekao je u centralnom Dnevniku Hrvatske televizije (HTV) Markt. Prikupljena novčana sredstva HCK će uplatiti na račun Međunarodne federacije društava Crvenoga krsta i Crvenog polumjeseca, odnosno nacionalnim društvima Crvenog polumeseca u Turskoj i Siriji. Oba društva Crvenog polumeseca pomažu hiljadama stradalih te im osiguravaju hranu, vodu, higijenske potrepštine, deke, šatore, psihosocijalnu podršku, a pomažu i u pružanju prve pomoći.
Direkcija Civilne zaštite obeležiće sutra Dan evropskog broja 112 na koji se u 27 EU zemalja i 11 ostalih država u Evropi i svetu može u svakom trenutku besplatno zatražiti pomoć hitnih službi. Od uspostavljanja tog jedinstvenog broja u Hrvatskoj 2005. do kraja prošle godine, zabeleženo je nešto više od 33,9 miliona poziva na 112. Samo u 2022. hrvatski centri 112 primili su preko 1,87 miliona poziva. Besplatnim pozivom na 112 osim policije, vatrogasaca i hitne medicinske službe može se zatražiti pomoć i drugih operativnih snaga iz sistema civilne zaštite.
Ministarstvo prostornog uređenja, građevine i državne imovine provodi Javni poziv za sufinansiranje projekata gradova i opština s ciljem osiguravanja finansijske podrške za projekte, koji potiču ili pridonose boljem obavljanju komunalnih delatnosti i pružanju odnosno isporuci komunalnih usluga, navedeno je u saopštenju Ministarstva. Sufinansiraju se projekti čija realizacija potiče ili pridonosi boljem obavljanju kako komunalnih delatnosti i pružanju odnosno isporuci komunalnih usluga tako i svih drugih aktivnosti, koje pridonose podizanju nivoa javnih usluga i kvaliteta življenja stanovništva. Podnosioci zahteva za sufinansiranje su jedinice lokalne samouprave, odnosno gradovi i opštine, I do VI grupe u skladu s Odlukom o razvrstavanju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prema stepenu razvijenosti. Najviši iznos sufinansiranja projekta može iznositi 50 000 evra, odnosno 30% do 80% ukupnih prihvatljivih troškova projekta, zavisno od indeksu razvijenosti jedinica lokalne samouprave.
Izložba „Crteži” autora Veselina Brkovića i promocija knjige „Svedoci vremena – istorijski pregled razvoja sela Bobote” Veljka Maksića sinoć je održana u Srpskom domu u Vukovaru. Nakon pisanja o Veri, Klisi i Ostrovu, na red je došla i Bobota, rekao je Maksić, koji je pred punom salom predstavio svoj dvogodišnji rad na istraživanju o istorijatu Bobote. Projekat „Svedoci vremena” je počeo pre šest godina, na inicijativu Nebojše Vidovića, tadašnjeg predsednika Odbora za sport i kulturu ZVO-a.