Zakon o porezu na dohodak propisuje da su osobe u radnom odnosu koje imaju do 25 godina, u potpunosti oslobođene od plaćanja poreza na dohodak, odnosno kroz povrat poreza vratiće im se sav uplaćeni porez i prirez, dok su zaposlene osobe između 26 i 30 godina oslobođene od 50 odsto tog poreza i vraća im se polovina uplaćenog iznosa, piše portal Srednja.hr. To je propis koji vredi od 2020. godine, a i za 2022. prema njemu će najviši povrat poreza dobiti upravo mladi do 30. godine života, iako se on ne odnosi na studente koji su zaposleni preko studentskog ugovora odnosno student servisa. “ U skladu s propisima o porezu na dohodak, fizičkim osobama do 30. godine života koje su tokom 2022. ostvarile platu, će se, kao i prethodne godine, u godišnjem obračunu umanjiti porezna obaveza obračunana na deo porezne osnovice do 360 hiljada kuna odnosno 47 780 evra. Pravo na umanjenje porezne obaveze po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2022. imaju fizičke osobe rođene u periodu od 1992. do 1996. godine i to za 50 odsto dok fizičke osobe rođene 1997. godine i kasnije imaju pravo na umanjenje porezne obaveze za 100 odsto”, pojašnjeno je iz Porezne uprave na čijim internet stranicama se može pronaći i informativni kalkulator pomoću kojeg se može izračunati koliko se okvirno povrata poreza i prireza može dobiti.
Ministarstvo zdravstva juče je reagovalo na anketu Hrvatske lekarske komore koja je pokazala nezadovoljstvo lekara radnopravnim statusom ističući da rezultat ukazuje na određeno nezadovoljstvo iako joj nije pristupilo više od polovine lekara. “Odaziv na anketu od 41 procenat pokazuje određeno nezadovoljstvo među lekarima, ali moramo da uzmemo u obzir i činjenicu da više od pola njih nije pristupilo anketi”, kažu u Ministarstvu zdravstva i dodaju da su zato pozvali predstavnike Hrvatske lekarske komore na radni sastanak sledeće nedelje.
Kontigent humanitarne pomoći pripremljen je i krenuće iz Jastrebarskog prema Turskoj, a hrvatska Vlada poslaće finansijsku pomoć Siriji, te tako pružiti pomoć dvema državama pogođenim katastrofalnim zemljotresom, koji se desio u ponedeljak. Republici Turskoj Vlada šalje materijalnu pomoć koja obuhvata hranu, šatore, krevete, vreće za spavanje, deke, grejalice te medicinsku i sanitetsku opremu, vrednosti gotovo 820 hiljada evra. Voditelj Službe za opremanje i razvoj i voditelj logističkog centra Civilne zaštite Mladen Boričević rekao je za N1 da danas na put kreće sedam šlepera i jedan manji kamion: Pet šlepera Civilne zaštite, dva šlepera Caritasa i kamion Crvnog krsta. Sirijskoj Arapskoj Republici Vlada će uputiti pomoć finansijskim doprinosom od ukupno 200 hiljada evra, i to 100 hiljada putem Hrvatskog Caritasa i 100 hiljada putem Hrvatskog Crvenog krsta. Direkcija civilne zaštite objavila je da je hrvatski tim na terenu u Turskoj i da daju sve od sebe da bi pomogli lokalnom stanovništvu.
Hrvatski Crveni krst do sada je na donatorskom računu za pomoć stanovništvu Turske i Sirije stradalom u katastrofalnom zemljotresu prikupio gotovo 170 hiljada evra, rekao je juče predsednik HCK-a Robert Markt. Zahvaljujem svima koji su uplatili novac ili pozvali humanitarni telefon. Ono što nas posebno veseli je da je više od 57 hiljada poziva napravljeno putem donatorskog telefona, čak je bilo i određenog zagušenja linija, rekao je u centralnom Dnevniku Hrvatske televizije Markt. Prikupljena novčana sredstva HCK će uplatiti na račun Međunarodne federacije društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca, odnosno nacionalnim društvima Crvenog polumeseca u Turskoj i Siriji. Oba društva Crvenog polumeseca pomažu hiljadama stradalih te im osiguravaju hranu, vodu, higijenske potrepštine, deke, šatore, psihosocijalnu podršku, a pomažu i u pružanju prve pomoći.
Direkcija Civilne zaštite obeležiće sutra Dan evropskog broja 112 na koji se u 27 EU zemalja i 11 ostalih država u Evropi i svetu može u svakom trenutku besplatno zatražiti pomoć hitnih službi. Od uspostavljanja tog jedinstvenog broja u Hrvatskoj 2005. do kraja prošle godine, zabeleženo je nešto više od 33,9 miliona poziva na 112. Samo u 2022. hrvatski centri 112 primili su preko 1,87 miliona poziva. Besplatnim pozivom na 112 osim policije, vatrogasaca i hitne medicinske službe može se zatražiti pomoć i drugih operativnih snaga iz sistema civilne zaštite.
Izložba „Crteži” autora Veselina Brkovića i promocija knjige „Svedoci vremena – istorijski pregled razvoja sela Bobote” Veljka Maksića sinoć je održana u Srpskom domu u Vukovaru. Nakon pisanja o Veri, Klisi i Ostrovu, na red je došla i Bobota, rekao je Maksić, koji je pred punom salom predstavio svoj dvogodišnji rad na istraživanju o istorijatu Bobote. Projekat „Svedoci vremena” je počeo pre šest godina, na inicijativu Nebojše Vidovića, tadašnjeg predsednika Odbora za sport i kulturu ZVO-a.