Hrvatska traži od Srbije da joj preda svu arhivsku građu, koja Zagrebu pripada, a koju Beograd ne vraća iako je potpisao sporazum o sukcesiji, piše današnji Večernji list, navodeći da Hrvatska u protestnoj noti upozorava da problem arhiva može zaustaviti srpski put prema EU. Hrvatska traži od Srbije da joj preda i građu s diska, koju je Srbija predala Izraelu i u kojoj je, prema saopštenju srpskog Ministarstva odbrane, građa o stradanjima Jevreja u NDH. Dok se ne obavi fizički povrat, Hrvatska zahteva hitno dostavljanje do sada digitalizovane kopije arhivske građe. Hrvatska je juče poslala protestnu notu Srbiji nakon što je na službenim stranicama Ministarstva odbrane Republike Srbije objavljena informacija o sastanku potpredsednika srpske vlade i ministra odbrane Nebojše Stefanovića s ambasadorom Izraela u Beogradu Jahelom Vilanom. Prema toj objavi, ambasadoru je uručen “hard disk s više od 162 hiljade stranica digitalizovanih kopija arhivske građe, koje je Vojni arhiv prikupio, a koja se odnosi na progon i stradanje Jevreja od strane NDH tokom Drugog svetskog rata”.
Generalni konzul Republike Srbije u Vukovaru Aleksandar Nakić danas je posetio Opštinu Negoslavci gde je sa načelnikom Dušanom Jeckovom i saradnicima razgovarao o stanju u opštini i mogućnostima saradnje sa jedinicama lokalne samouprave u Srbiji. Rekao je da je prijatno iznenađen stanjem u Opštini te naglasio da će nakon uspostavljanja saradnje u sferi sporta preći na kulturu i ekonomiju, kao i u drugim opštinama koje je posetio do sada. Načelnik Opštine Negoslavci Dušan Jeckov je istakao da se nadaju intenziviranju saradnje i zajedničkih projekata sa matičnom državom rekavši da su generalnog konzula upoznali sa planovima za naredni sedmogošnji period. Generalni konzul je FK Negoslavci uručio donaciju u vidu sportske opreme te je razgovarano o saradnji mlađih selekcija ovog kluba sa nekim fudbalskim klubovima iz Srbije, rekao je predsednik FK Dušan Kolarić. Konkretno se radi o mlađim selekcijama FK Vojvodina Novi Sad, ali sve zavisi od epidemiološke situacije u narednom periodu, naglasio je Kolarić.
Predsednik Hrvatskih suverenista Marijan Pavliček ocenio je danas da je najavljeno testiranje školske dece na covid-19 “suluda mera koja dodatno traumatizuje decu” i najavio da svoje dete neće testirati kako zdravom detetu ne bi stvarao psihozu. Naučno je dokazano da deca ređe obolevaju i da, ukoliko obole, imaju izuzetno blage ili nikakve simptome. Reč je o nepotrebnoj meri koja neće imati nikakav rezultat u suzbijanju virusa”, rekao je Pavliček na konferenciji za novinare. Smatra da će se tom merom samo stvoriti dodatna psihoza, kako kod dece, tako i kod roditelja. Ako je već društvo bolesno, nemojmo od zdrave dece praviti bolesnu i ulaziti u shizofrenu situaciju”, apelovao je Pavliček ponovivši kako je ta mera apsolutno nepotrebna i njom se ništa neće postići. Usto, reč je o meri koja nije jeftina i košta 20 miliona kuna, dodao je Pavliček, naglasivši da je taj novac mogao biti puno kvalitetnije utrošen u bolju opremljenost osnovnih i srednjih škola gde mnogi učitelji, profesori pa i deca nemaju osnovne uslove za rad.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirano je 128 novih pozitivnih osoba na COVID-19, potvrđenih PCR testiranjem. Najveći broj zaraženih je iz Vinkovaca-29 osoba, dok je u Vukovaru zaraženo 26 osoba. Preminula je 1 osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih osoba je 27 658, od kojih su 434 osobe preminule. Trenutno je u županiji 81 osoba na bolničkom lečenju zbog korona virusa.U samoizolaciji se nalazi 755 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji, 60 je pozitivnih osoba iz sistema zdravstva. Iz sistema obrazovanja obolelo je 49 nastavnika i 237 učenika.
U poslednja 24 časa zabeležen je 6341 novi slučaj zaraze virusom COVID-19 pa je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas 46 346. Među njima je 2131 pacijent na bolničkom lečenju, a od toga su na respiratoru 173 pacijenta. Preminulo je još 48 osoba.
Iz Hrvatske poljoprivredne komore juče su upozorili da sadašnja otkupna cena mleka nije održiva te smatraju da bi trebala ići prema tri i po kune s PDV-om, jer u Evropskoj uniji raste daleko brže nego u Hrvatskoj. Hrvatska poljoprivredna komora učestvovala je pre dva dana na sastanku na kojem se raspravljalo o stanju na tržištu mleka i otkupa u EU. Na sastanku je prikazana prezentacija o cenama mleka i mlečnih proizvoda u 2021. godini te predviđanja za prvi kvartal 2022. godine. U prezentaciji se videlo da zemlje iz kojih Hrvatske mlekare najviše uvoze mleko, cene svežeg mleka su u proseku porasle od 8 do 12 odsto u zadnjih godinu dana, dok je cena mleka u Hrvatskoj na istom nivou u celoj 2021. godini, izjavio je Igor Rešetar, predsednik Odbora za mlekarstvo pri Hrvatskoj poljoprivrednoj komori.