Četvrta donacija stočne hrane otišla je juče iz dvorišta firme Protein iz Bobote prema Baniji. „Ovog puta smo se odlučili za mleveni kukuruz, a u komunikaciji sa Ministarstvom poljoprivrede donacija je prosleđena za Petrinju. Organizovala ju je firma Cezareja i njeni kooperanti. S obzirom kako se radi o iskazanim potrebama, odlučeno je da se odmah i odveze samleveni kukuruz. Dogovorena je isporuka od 24 tone, te će se u 24 palete po jednu tonu podeliti. Kada dođe tamo u Štab, oni rade evidenciju poljoprivrednika, koji prijave svoje potrebe i snabdevaju se na dve nedelje. Problem je što ljudi na tom području nemaju mlinove, struju, kablove i slično i zato je odluka da im se maksimalno olakša i ovaj put su pakovani u vreće od 50 kg. Nova donacija planira se za dve nedelje, kako je dogovoreno, a krenuće iz Komletinaca i otočke zadruge”, rekao je županijski pročelnik za poljoprivredu Andrija Matić.
Popis stanovništva trebao bi se provesti dva meseca nakon što je bilo planirano, umesto od 1. aprila do 7. maja, trebao bi se provesti od 1. juna do 4. jula, najavio je Državni zavod za statistiku. Zavod je na portalu e-Savetovanje objavio formular prethodne procene predloga izmena i dopuna Zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2021. godine, obrazlažući da su izmene tog zakona neophodne s obzirom na probleme s posebnim okolnostima izazvanim epidemijom bolesti covid-19. Statističari takođe najavljuju da bi se zakonskim izmenama koje bi trebale uslediti propisao novi period popisivanja – u prvoj fazi, kroz sistem e-Građani, od 1. do 13. juna, a u drugoj fazi od 14. juna do 4. jula ove godine, kada će popis vršiti popisivači na terenu.
Vukovarsko-sremska županija objavila je Javni poziv za dodelu podrški za razvoj i unapređenje poslovanja privrednih subjekata. Ukupno planirana vrednost Poziva je 450 hiljada kuna. Podrška Županije za ovaj Javni poziv iznosi do 70 odsto opravdanih troškova izvršenog ulaganja, a iznos finansijskih sredstava koji se može prijaviti i ugovoriti po pojedinom programu odnosno projektu je od 5 do 25 hiljada kuna. Javni poziv je otvoren do 31. oktobra, odnosno do potrošnje sredstava planiranih u Budžetu Županije za tu namenu. Pravo na podršku imaju preduzetnici, obrti te ostali subjekti kategorizovani u skladu sa Zakonom o poticanju razvoja malog gazdinstva koji se svrstavaju u mikro, male i srednje subjekte sa sedištem na području Vukovarsko-sremske županije te preduzetničke institucije, udruženja inovatora, inovatori – fizičke osobe s područja Županije, udruženja koja potiču i doprinose razvoju privrede na području Vukovarsko-sremske županije, te klasteri koji deluju na području županije.
U Sisačko-moslavačkoj županiji do sada je prijavljeno 35 205 stambenih objekata oštećenih u razornom zemljotresu, a pregledano ih je 25 090, saopšteno je danas iz županije. Utvrđeno je da su 204 objekta neupotrebljiva zbog vanjskih uticaja, a 3008 zbog oštećenja. Privremeno neupotrebljivih objekata kojim je potreban detaljan pregled je 2501, a onih kojima trebaju mere hitne intervencije je 3003. Kako se navodi u izveštaju, 588 je objekata koji su upotrebljivi bez oštećenja, a onih bez ograničenja je 5678. Upotrebljivih objekata s preporukom o postupanju je 10 008.
Internet je dobar alat, ali zavisi o tome kako ga koristimo, a posledice elektronskog nasilja po decu mogu biti teže od posledica nasilja koje se odvija licem u lice, upozoreno je juče na online konferenciji o pravu dece na zaštitu i učestvovanje u digitalnom okruženju. Pravobraniteljka za decu Helenca Pirnat Dragičević istakla je na konferenciji povodom Dana sigurnijeg interneta da se verovatnoća rizika od nasilja preko interneta povećava s obzirom da deca sve duže borave u virtuelnom svetu. Upozorila je i da broj ovisnika o internetu i kompjuterskim igrama rapidno raste. Jedan od najistaknutijih rizika je nasilje među decom putem interneta i mobilnog telefona. Svako četvrto dete u Hrvatskoj je žrtva takvog oblika nasilja.
U Hrvatskoj je krajem decembra prošle godine bilo 292 538 registrovanih poslovnih subjekata, od kojih 56,6 odsto ili 165 720 aktivnih, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku. Od ukupnog broja registrovanih, najviše je trgovačkih društava, 217 352, od čega je 60,4 odsto aktivno. Ustanova, tela, udruženja i organizacija bilo je 71 623, od toga aktivnih 33 716, dok je zadruga bilo 3563, a aktivno 824. Krajem decembra u Hrvatskoj je poslovao i 87 771 subjekat u obrtu i slobodnim zanimanjima, pokazuju podaci Zavoda. Više od polovine registrovanih i aktivnih subjekata zastupljeno je u četiri područja delatnosti – trgovini na veliko i na malo, popravci motornih vozila i motocikla, prerađivačkoj industriji, stručnim, naučnim i tehničkim delatnostima te ostalim uslužnim delatnostima. Aktivnih pravnih osoba najviše je u privatnom vlasništvu, 129 707, što čini 78,2 odsto ukupnog broja. U državnom je vlasništvu 0,8 odsto subjekata, u mešovitom vlasništvu 0,5 odsto, u zadružnom vlasništvu 0,5 odsto subjekata, a za 20 procenata pravnih osoba vlasništvo se ne prati.