Članovi Kluba zastupnika SDSS-a reagovali su na nedavnoj konferenciji za medije na prozivke iz Domovinskog pokreta na saborskom aktuelnom prepodnevu da su teroristi, istakavši da je reč o opasnom govoru mržnje te da je stranka posvećena miru od početka postojanja.Predsednik Kluba SDSS-a Boris Milošević rekao je da incident na aktuelnom času na kojem su članovi SDSS-a nazvani teroristima nije prvi put i da se u javnosti provlači narativ da stranka ima četnički predznak, da su koljači, srbonacisti i kao takvi nisu poželjni u nekim delovima Hrvatske. To je opasan govor mržnje koji može isprovocirati nečiju neželjenu reakciju s neželjenim posledicama. Dragana Jeckov istakla je da su poruke koje možemo čuti u Saboru žalosne, ali i da je politika SDSS-a dokazana politika mira i takva će biti i ubuduće. Predsednik stranke Milorad Pupovac pokazao je nekoliko dopisa iz Kancelarije predsednika iz 1997. godine, u jednom predsednika SDSS-a Vojislava Stanimirovića i Jovana Bamburača tadašnji predsednik Franjo Tuđman u okviru svoje kvote imenovao za zastupnika u Županijskom domu, a drugom odlukom da Stanimirovića imenuje zamenikom Nacionalnog odbora za uspostavljanje poverenja i normalizaciju života na ratom stradalim područjem, rekao je Pupovac. Podsetio je i da je Željka Markić osuđena jer je SDSS nazvala gnezdom terorizma, rekavši da je sud prepoznao da za tu tvrdnju ne postoje dokazi i da je to povreda časti, ugleda i stvaranja osećaja nesigurnosti.
U Gradskom muzeju Vukovar, juče je održana je 68. sednica Izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija na kojoj se, na kojoj su glavne teme bile ovogodinišnji ostvareni planovi, finansijsli plan i program za narednu godinu,a najaktuelnija bila je tema vezana uz konkurs za izgradnju, rekonstrukciju i opremanje osnovnih škola za potrebe jednosmenskog rada i celodnevne škole.Župan vukovarsko – sremski Damir Dekanić zahvalio se tom prilikom svim učesnicima i istakao zadovoljstvo proteklom saradnjom i aktivnostima.Sednicom je predsedavao predsednik Hrvatske zajednice županija i brodsko-posavski župan dr.sc. Danijel Marušić koji je nakon što se zahvalio županu Dekaniću na domaćinstvu, a svim stanovnicima najistočnije županije povodom Dana županije poželio svako dobro,naglasio je temu vezanu za legalizaciju konoba kao jako bitnu za kontinentalni turizam na ovom području i najavio prvi Nemačko – hrvatski poslovni forum koji će da bude održan u Zagrebu 20. novembra.
Vlada Republike Hrvatske je na jučerašnjoj sednici donela Odluku o Programu pomoći za kompenzaciju rasta troškova proizvodnje u sektoru ratarstva vrednog nešto više od 10 miliona evra.Navedeni Program predlaže se na osnovu Zakona o poljoprivredi i provedbenog Pravilnika Evropske komisije iz jula ove godine kojom je Hrvatskoj dodeljeno 3,37 miliona evra, dok se preostali iznos od 6,74 miliona planira u okviru nacionalnih sredstava. Prilikom uticaja klimatskih promena, geopolitičkih kretanja te zbog tržišnih teškoća, ali i činjenice da su ove godine najviše pretrpile ozime kulture, Programom će se podupreti proizvođači u sektoru ratarstva koji se bave proizvodnjom pšenice, ječma, zobi, tritikale, raža, uljane repice i pira, kako bi se ublažili ekonomski gubici koji utiču na održivost proizvodnje ratarskih kultura u Hrvatskoj.Prihvatljiva pomoć odnosi se na prvih 30 ha poljoprivrednih površina korisnika pomoći u ovoj godini, čime će biti obuhvaćeno gotovo 95 odsto proizvođača.Najviši iznos pomoći je 135 evra/ha za površine prihvatljive za podršku.
Ministar rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike Marin Piletić rekao je juče u saboru da izmenama i dopunama Porodičnog zakona žele da zaštite interese dece, osoba pod starateljstvom te žrtava nasilja u porodici. Piletić je, predstavljajući Saboru izmene i dopune zakona, pojasnio da se one donose jer je u aprilu ove godine Ustavni sud doneo odluku o proglašenju neustavnim 18 odredbi i delova odredbi Porodičnog zakona te odredio da prestaju važiti 31. decembra ove godine. Zbog toga izmene zakona trebaju stupiti na snagu do kraja godine. Naglasio je i kako se taj zakon usklađuje s Konvencijom Veća Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i porodičnog nasilja te s najnovijim verzijama zakona o vanparničnom i parničnom postupku, Zakonom o uvođenju evra kao službene valute te najnovijim izmenama Zakona o socijalnoj pomoći.
Ministartsvo nauke i obrazovanja saopštilo je da je ovaj mesec gradovima i opštinama isplaćeno gotovo 6 miliona evra za više od 135 hiljada dece u dečjim vrtićima na osnovu Pravilnika o kriterijumima i merilima za utvrđivanje iznosa sredstava za fiskalnu održivost dečjih vrtića.Kako navodi Ministarstvo, najviše sredstava, gotovo 640 hiljada evra, ovaj je mesec isplaćeno Gradu Zagrebu. Između ostalih gradova Osijeku je isplaćeno nešto više od 129 hiljada evra, a Vukovaru gotovo 78 hiljada evra. Sredstva će se isplaćivati svaki mesec i za tu namenu u budžetu za ovu godinu osigurano je 17.8 miliona evra, dok će u budžetu za 2024. da bude osigurano 70 miliona evra, a za 2025. godinu 82.2 miliona evra. Pravilnikom se godišnji iznos sredstava za fiskalnu održivost dečjih vrtića osigurava opštinama i gradovima za javne, ali i za privatne vrtiće na njihovom području, a utvrđuje se na osnovu broja dece evidentirane u zajedničkom elektronskom upisniku u tekućoj pedagoškoj godini.