Štab Civilne zaštite Republike Hrvatske juče je doneo novu odluku za koju je sasvim jasno da je motivisana obeležavanjem Dana sećanja u Vukovaru, koje će se održati u narednu sredu, piše portal Index.hr. Naime, prema sadašnjim merama koje su doneli, zabranjena su okupljanja s više od 50 ljudi, ali Štab je našao način da tome doskoči. Obeležavanje Vukovara ove je godine prvi puta državni praznik, a prema novoj odluci Štaba, zabrana okupljanja se više ne odnosi na okupljanja koja se organizuju zbog obeležavanja praznika i neradnih dana, pod uslovom da se održe u skladu s epidemiološkim okvirom koji određuje Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
Premijer Andrej Plenković izjavio je sinoć da će i ovogodišnja Kolona sećanja u Vukovaru biti organizovana dostojanstveno i s respektom, a u organizaciji će se uzeti u obzir epidemiološke okolnosti. Plenković je najavio da će svi detalji biti raspravljene danas na sastanku Veća za domovinski pijetet. Podsetio je kako je HDZ-ova Vlada promenila i Zakon o praznicima, spomendanima, te je ove godine 18. novembar prvi put neradni dan. Namera je Vlade, naglasio je, da celo obeležavanje bude dostojanstveno, a opet da se uzmu i obzir i epidemiološke okolnosti.
Hrvatsko udruženje bolničkih lekara na Facebooku je kritikovalo novu odluku Štaba prema kojoj se ograničenje broja ljudi na okupljanjima menja kako bi u Vukovar moglo doći što više ljudi. „Obeležavanje Dana sećanja kršenjem protuepidemijskih mera prlja sećanje na žrtvu Vukovara i svih ostalih hrvatskih gradova i predstavlja čin licemerja i kukavičluka. Sve ono što branitelji nisu bili. Obeležavanje sećanja na njihovu hrabrost i žrtve zaslužuje isto takav čin – čin hrabrosti da se prizna da nam je epidemija izmakla kontroli i čin žrtve da sve napravimo da epidemiju zauzdamo pridržavanjem istih mera koje vrede za sve nas, u svim životnim situacijama. Mi zdravstveni radnici obeležićemo ga na svoj način, na svojim radnim mestima, na prvim linijama odbrane od epidemije čuvajući svaki život kao da je naš najbliži”, poručili su iz HUBOL-a.
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak u Dnevniku N1 televizije komentarisao je vest da vakcina firme Pfizer ima 90-odstotnu efikasnost. “Vakcina je jako dobra vest. Mi već neko vreme učestvujemo u procesu nabave vakcine. Uspeli smo ući u proces nabave vakcine Astra Zenece, koja će verovatno prva registrovati vakcinu. Od Astra Zenece imamo osigurano 2 miliona i 700 hiljada doza koje bi trebale doći odmah nakon registracije u Hrvatsku. Osigurali smo i ono što nam je falilo, broj doza za rizične grupe i za bitne delove populacije – zdravstvene radnike, socijalne radnike, itd”, rekao je Capak za N1. Budući smo u međuvremenu dobili informaciju da će Pfizer možda pre Astra Zenece registrovati svoju vakcinu koja je drugačijeg tipa, dodao je, mi smo se pobrinuli da naručimo milion doza i ove vakcine.
Antifašistička liga Hrvatske juče je organizovala skup sećanja povodom 82. godišnjice Kristalne noći, pogroma nad Jevrejima u Nemačkoj i Austriji koji se dogodio 1938. godine kada je stradalo više od 1300 osoba. “Danas smo došli ovdje u malom broju, pošto je to tradicija da 9. novembra dolazimo na Trg žrtava fašizma obeležeiti 9. novembar 1938. kada je bila Kristalna noć i kada je zapravo započeo holokaust i šoa”, rekao je novinarima predsednik Jevrejske opštine Zagreb Ognjen Kraus. Poručio je kako očekuje da se pređe s reči na dela te da Hrvatska konačno sa sebe skine ljagu koju nosi već 30 godina. Skup sećanja održao se na zagrebačkom Trgu žrtava fašizma uz pridržavanje mera za suzbijanje širenja koronavirusa, a okupilo se pedesetak ljudi. Među okupljenima bili su predsednik SDSS-a Milorad Pupovac, voditeljka Documente – Centra za suočavanje s prošlošću i potpredsednica Antifašističke lige Vesna Teršelič te naarodna pravobraniteljka Lora Vidović.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv fašizma i antisemitizma i 82. godišnjice Kristalne noći, udruženje Documenta je uz podršku američke ambasade i programa Evropa za građane te Izvršne agencije za obrazovanje, audiovizuelnu politiku i kulturu organizovalo međunarodnu konferenciju “Novi pristupi nasledstvu holokausta i obrazovanju o holokaustu“ čiji učesnici su ukazali na potrebu izbacivanja sadržaja mržnje s interneta, navodeći da deca ne mogu u školama učiti o holokaustu dok su s druge strane okružena porukama netolerancije i diskriminacije. “Osim učenja o holokaustu važno je obrazovanje o ljudskim pravima i toleranciji ali i o ozbiljnim bavljenjem celog društva govorom mržnje, diskriminacijom i zločinima iz mržnje, što se odnosi i na političare i javne osobe, jer se sve to reflektuje na decu i mlade”, rekla je zamenica narodne pravobraniteljke Tena Šimonović Einwalter. Posebna savetnica američke Vlade za pitanja holokausta Cherrie Daniels rekla je putem video-linka da su lekcije koje možemo naučiti iz holokausta važne i danas jer su etnička i rasna mržnja još prisutne širom sveta dok svest o holokaustu nije na zavidnom nivou. Neke vlade pokazuju težnju da iskrivljuju istoriju i zato su u decembru prošle godine u Luksemburgu izradili preporuke za poučavanje i učenje o holokaustu. Obrazovanje o holokaustu se razlikuje od zemlje do zemlje, ali svako se treba fokusirati na to da se pokrene i potakne politička volja i da se dodele resursi za bavljenje tim problemom, zaključila je Daniels. Ona je naglasila kako je izložba Holokaust u Hrvatskoj 1941. do 1945., otvorena u februaru u Zagrebu, veliki doprinos koji govori o istoriji NDH i 40 hiljada Židova koji su živeli na području Hrvatske koji su ubijeni na području NDH ili su poslani u koncentracione logore. Zaključila je kako je premijer Plenković poslao snažnu poruku na otvorenju te izložbe, rekavši da su ti zločini upozorenje svetu te da bi zaboraviti te zločine bio zločin prema čovečanstvu.