Iz Vukovarsko – sremske županije saopštili su kako se zbog širenja pandemije koronavirusa i u skladu s propisanim epidemiološkim merama, Svečana sednica Županijske skupštine povodom Dana Vukovarsko-sremske županije održati online uz svečani program dodele nagrada i priznanja. „Zdravlje naših građana nam je na prvom mestu te će se Svečani program sutra moći pratiti na malim ekranima te preko društvenih mreža – web i facebook stranice Vukovarsko-sremske županije, u navedenom terminu. Link za praćenje direktnog prenosa biće pravovremeno objavljen istog dana“, saopštili su iz županije.
Nacionalni štab civilne zaštite odobrio je okupljanje za Kolonu sećanja u Vukovaru povodom čega se danas sastaje Veće koje će odlučiti o detaljima organizacije. Druga sednica Veća za domovinski pijetet, mir i razvoj i sastanak na temu organizacije obeležavanja 18. novembra održaće se danas u Ministarstvu branitelja u 13 časova.
Štab Civilne zaštite Republike Hrvatske juče je doneo novu odluku za koju je sasvim jasno da je motivisana obeležavanjem Dana sećanja u Vukovaru, koje će se održati u narednu sredu, piše portal Index.hr. Naime, prema sadašnjim merama koje su doneli, zabranjena su okupljanja s više od 50 ljudi, ali Štab je našao način da tome doskoči. Obeležavanje Vukovara ove je godine prvi puta državni praznik, a prema novoj odluci Štaba, zabrana okupljanja se više ne odnosi na okupljanja koja se organizuju zbog obeležavanja praznika i neradnih dana, pod uslovom da se održe u skladu s epidemiološkim okvirom koji određuje Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
Premijer Andrej Plenković izjavio je sinoć da će i ovogodišnja Kolona sećanja u Vukovaru biti organizovana dostojanstveno i s respektom, a u organizaciji će se uzeti u obzir epidemiološke okolnosti. Plenković je najavio da će svi detalji biti raspravljene danas na sastanku Veća za domovinski pijetet. Podsetio je kako je HDZ-ova Vlada promenila i Zakon o praznicima, spomendanima, te je ove godine 18. novembar prvi put neradni dan. Namera je Vlade, naglasio je, da celo obeležavanje bude dostojanstveno, a opet da se uzmu i obzir i epidemiološke okolnosti.
Hrvatsko udruženje bolničkih lekara na Facebooku je kritikovalo novu odluku Štaba prema kojoj se ograničenje broja ljudi na okupljanjima menja kako bi u Vukovar moglo doći što više ljudi. „Obeležavanje Dana sećanja kršenjem protuepidemijskih mera prlja sećanje na žrtvu Vukovara i svih ostalih hrvatskih gradova i predstavlja čin licemerja i kukavičluka. Sve ono što branitelji nisu bili. Obeležavanje sećanja na njihovu hrabrost i žrtve zaslužuje isto takav čin – čin hrabrosti da se prizna da nam je epidemija izmakla kontroli i čin žrtve da sve napravimo da epidemiju zauzdamo pridržavanjem istih mera koje vrede za sve nas, u svim životnim situacijama. Mi zdravstveni radnici obeležićemo ga na svoj način, na svojim radnim mestima, na prvim linijama odbrane od epidemije čuvajući svaki život kao da je naš najbliži”, poručili su iz HUBOL-a.
Od početka epidemije koronavirusa, dakle od kraja februara, u Hrvatskoj je gotovo 44 hiljade zaposlenih bilo na bolovanju, što zbog obolevanja od COVID-19, što zbog samoizolacije. U poslednje vrijeme, početkom sezonskih prehlada, stopa bolovanja je u porastu za pet odsto, piše Glas Slavonije. Iz Hrvatskog udruženja poslodavaca podsećaju kako je odlukom Štaba civilne zaštite od 25. oktobra poslodavcima određena obaveza da radnicima koji imaju povišenu temperaturu i smetnje s organima za disanje moraju zabraniti dolazak na posao, zbog čega radnici moraju otvoriti bolovanje. “Ako radnik sa simptomima nije bio u kontaktu sa zaraženom osobom, lekari ga ne šalju na testiranje te ga usmeno stavljaju u samoizolaciju. Dakle, radniku se otvara obično bolovanje koje plaća poslodavac. S obzirom na to da se radi o isključenju s posla na temelju odluke Štaba, smatramo da bi država trebala snositi teret takvih bolovanja, a ne ga prebaciti na poslodavca. Firme koje su suočene s velikim manjkom radne snage teško se nose s tim. Prema informacijama naših članica iz proizvodnog sektora, stopa bolovanja skočila je za čak 5 odsto zbog te odluke”, upozoravaju u HUP-u. Iz HZZO-a navode da je od početka epidemije do 23. oktobra zabeleženo 43 979 slučajeva privremene nesposobnosti za rad zbog samoizolacije i bolesti od koronavirusa, a HZZO je do tog datuma za takva bolovanja isplatio 39,7 miliona kuna. Troškovi za testiranje iznosili su 294 miliona, a lečenje gotovo 61 milion, piše Glas Slavonije.
Antifašistička liga Hrvatske juče je organizovala skup sećanja povodom 82. godišnjice Kristalne noći, pogroma nad Jevrejima u Nemačkoj i Austriji koji se dogodio 1938. godine kada je stradalo više od 1300 osoba. “Danas smo došli ovdje u malom broju, pošto je to tradicija da 9. novembra dolazimo na Trg žrtava fašizma obeležeiti 9. novembar 1938. kada je bila Kristalna noć i kada je zapravo započeo holokaust i šoa”, rekao je novinarima predsednik Jevrejske opštine Zagreb Ognjen Kraus. Poručio je kako očekuje da se pređe s reči na dela te da Hrvatska konačno sa sebe skine ljagu koju nosi već 30 godina. Skup sećanja održao se na zagrebačkom Trgu žrtava fašizma uz pridržavanje mera za suzbijanje širenja koronavirusa, a okupilo se pedesetak ljudi. Među okupljenima bili su predsednik SDSS-a Milorad Pupovac, voditeljka Documente – Centra za suočavanje s prošlošću i potpredsednica Antifašističke lige Vesna Teršelič te naarodna pravobraniteljka Lora Vidović.