Predsednik Zajedničkog veća opština Dejan Drakulić, sveštenik Saša Kuzmanović i zamenik gradonačelnika Vukovara Srđan Kolar juče su uz prisustvo policije obišli pravoslavno groblje u Vukovaru na kojem su građani prijavili da je oštećeno nekoliko nadgrobnih spomenika. Kolar je rekao da je to već treći vandalski događaj unazad nekoliko meseci i da je slučaj prijavljen policiji. „Ovaj vandalski čin koji sigurno nije dobronameran, desio se između petog i šestog januara, upravo pred Božić. Verujemo da je to napravljeno od lica koji ne znaju šta čine i koju poruku mogu da pošalju sa ovakvim činom”, rekao je Kolar. Oštećeno je desetak spomenika na ćirilici, oštećene su slike ili su potpuno porušeni. „Ovo je nešto neprihvatljivo, loša poruka zajednici i ne možemo da razumemo nikoga ko takve stvari radi, bez obzira koje je nacionalnosti ili veroispovesti. To je posebna poruka s obzirom da se desilo na datume kada pravoslavni vernici proslavljaju Badnjak i Božić, ali moramo da budemo sabrani i sačekamo da policija odradi svoj posao i na nama je dalje da nastojimo te spomenike da obnovimo. U saradnji sa gradskom firmom Komunalac potrudićemo se da vidimo na koji način i kojim sredstvima će se porušeni spomenici obnoviti i vratiti u prethodno stanje jer je to za nas izuzetno važno”, zaključio je predsednik ZVO-a Dejan Drakulić.
Policajac policijske uprave vukovarsko-sremske je rešenjem Policijske uprave od 7. novembra prošle godine udaljen iz službe, a razlog za to je taj što što je preuzeo poziv Vojske Srbije kojim se poziva na regrutaciju u kasarnu u Sremskoj Mitrovici. 21-godišnji policajac je srpske nacionalnosti i ima dvojno državljanstvo, a iz policijske uprave navode da je na ovakav način mladi policajac teško oštetio interese službe i njen ugled i da je udaljenje iz službe bilo neophodno jer o pozivu za upis u vojnu evidenciju Republike Srbije nije obavestio svog neposredno nadređenog rukovodioca. “Policijska uprava vukovarsko-sremska je na osnovu člana 12. Zakona o policiji rešenjem udaljila iz službe 21-godišnjeg policijskog službenika koji je raspoređen u stanicu granične policije Tovarnik, a protiv njega je pokrenut disciplinski postupak zbog teže povrede službene dužnosti”, rekao je portparol PU vukovarsko-sremske Dragoslav Živković. Iako su iz policijske uprave rekli da je to jedini takav slučaj u MUP-u, beogradska Politika piše da se mogu čuti informacije kako je još petnaestak policajaca srpske nacionalnosti, koji imaju dvojno državljanstvo, dobilo poziv za regrutaciju u Vojsku Srbije.
Premijer Andrej Plenković juče je rekao da je deo privrednih subjekata iskoristio prelazak na evro i neopravdano podigao cene istakavši da Vlada ima alata i neće ih oklevati da iskoristi, i to već u petak – od vraćanja cena na neki raniji period do ukidanja subvencija i dizanja poreza. „Nećemo da dopustimo da strateško postignuće Vlade i države deo aktera na sceni svojim neodgovornim ponašanjem ugrožava”, istakao je Plenković i još jednom pozvao privrednike da vrate cene na nivoe od pre uvođenja evra te im dao rok do petka da to urade.
Počelo je drugo školsko polugodište i oko pola miliona učenika se vratilo na nastavu. Učenicima osnovnih škola je osiguran besplatan obrok, za šta je iz državnog budžeta izdvojeno 73 miliona evra. Ali kako će to da izgleda u praksi, tek će se videti. Mnoge škole za pripremanje toplog obroka za sve učenike nemaju ni prostor ni radnike i od škole do škole situacija je drugačija – 1,33 evra ili 10 kuna po učeniku negde znači topli obrok za sve koji ga žele, a negde mlečni obrok ili voće. Treba se pobrinuti i za decu s alergijama i posebnim prehrambenim potrebama, a obroci trebaju da budu i nutritivno vredni i zdravi. Osnivači škola – gradovi i županije – još razrađuju modele plaćanja prehrane, a u celoj zemlji traje potraga za kuvarima i pomoćnim radnicima. U školama ističu da će prilagođavanje potrajati ali da nijedan učenik neće ostati bez obroka.
Hrvatski zavod za penziono osiguranje je na kraju 2022. godine u evidenciji imao 1 607 734 osiguranih, što je 2,3 odsto više nego krajem 2021. godine, a 4,1 odsto više u odnosu na kraj decembra 2019. godine. Kako pokazuju prvi podaci objavljeni na internet stranici Zavoda, broj osiguranih krajem decembra 2022. bio je veći za 36 062 ili 2,29 odsto u odnosu na 31. decembar 2021. godine. Prema podacima, najveći broj osiguranih prema delatnostima na kraju 2022. godine evidentiran je u prerađivačkoj industriji, njih 249 601, a slede trgovina na veliko i na malo s 242 858 osiguranih, građevinarstvo 131 454, te obrazovanje s njih 122 780.
Zamenica predsednika Hrvatske lekarske komore i porodična lekarka Vikica Krolo je na N1 televiziji komentarisala najavljeni pilot projekat Ministarstva zdravstva o besplatnim sistematskim pregledima koji bi obavljani lekari primarne zdravstvene zaštite. Ona tvrdi da je ceo projekat postavljen tako da je jednostavno neprovediv iz niza razloga i da je donesen ishitreno, bez analiza o situacijama na terenu. Rekla je da porodični lekari ionako rade kao na traci, na pacijenta jedva stignu potrošiti 5-10 minuta, a da bi sistematski obavili kako treba potrebno je imati bar sat vremena na raspolaganju. Ništa se još nije promenilo ni oko najava da će se lekarima olakšati oko administracije, pa sve ostaje na pustim željama, rekla je Krolo.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Hrvatskoj je do sada evidentirano 4130 slučajeva gripe, ali stvarni brojevi su puno veći, a verovatni vrhunac broja obolelih se očekuje krajem januara, izjavila je juče epidemiologinja Goranka Petrović. “Reč je o broju prijavljenih pacijenata obolelih od gripe, dok su stvarni brojevi značajno veći, a u narednim nedeljama očekuje se daljnji rast broja obolelih. Sam plato može trajati 1-3 nedelje, a zatim bi se broj trebao početi smanjivati”, rekla je Petrović za agenciju Hina.