
Premijer Andrej Plenković i predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen otvorili su sastanak Vlade Hrvatske i Evropske komisije u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci. Nova evropska čelnica tom je prilikom poručila da će uspeh hrvatskog predsedavanja odrediti i početak rada novog saziva Komisije. „Prvo hrvatsko predsedavanje je ključan trenutak, a to je i početak našeg mandata. Vaš uspeh će definisati naš uspeh. Pažljivo sam slušala prioritete i mogu reći da su vaši prioriteti i naši“, rekla je Von der Leyen na početku susreta Kolegijuma funkcionera Evropske komisije i hrvatskih ministara, čime je formalno obeležen početak hrvatskog predsedavanja Evropskom unijom u prvom polugodištu ove godine. Premijer Plenković je na početku sednice predstavio četiri prioritetna područja: Evropa koja se razvija; Evropa koja povezuje; Evropa koja štiti i Evropa koja je uticajna. Naglasio je da će Evropska komisija u hrvatskoj vladi imati pouzdanog partnera.
Ministarstvo unutrašnjih poslova juče je uputilo u javnu raspravu izmene Zakona o eksplozivnim supstancama te proizvodnji i prometu oružja, prema kojima bi u potpunosti bila zabranjena upotreba svih vrsta petardi tokom cele godine, pa i tokom božićnih i novogodišnjih praznika. Pre dve godine zakon je pooštren te su njime ukinute petarde i redenici više, tzv. F3 kategorije, a u prodaji su ostale samo petarde i redenici slabijeg intenziteta pucanja kategorije F2. Prema novim izmenama zakona, sada će i one biti zabranjene za prodaju građanima, dok bi ostala pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 koja služe za manje vatromete i dalje bila dopuštena za prodaju građanima starijima od 18 godina u periodu od 15. decembra do 1. januara, a biće dopuštene u periodu od 27. decembra do 1. januara. Oni koji prekrše postavljene odredbe biće novčano kažnjeni, s 10 do 30 hiljada kuna pravne osobe koje prodaju petarde, a s 5 do 15 hiljada će se kažnjavati fizičke osobe koje nabavljaju, poseduju ili upotrebljavaju petarde navedenih kategorija. Kažnjavaće se i oni koji koriste pirotehnička sredstva na prostorima na kojima se okuplja veći broj građana, osim ako se radi o pirotehnici kategorije F1 u šta spadaju prskalice, fontane i vulkani. Razlog za novi zakonski predlog je, navodi u obrazloženju Ministarstvo unutrašnjih poslova, zaštita života i zdravlja ljudi, posebno dece, te smanjenje broja smrtno stradalih i povređenih životinja.
Prema podacima Kopernikus službe za klimatske promene, 2019. godina bila je peta u nizu izuzetno toplih godina i druga globalno najtoplija ikad zabeležena godina, dok je period od 2010. do 2019. zabeležen kao najtoplija decenija ikada. Razlog za to, prema istraživanjima Kopernikus službe, je nastavak rasta koncentracije CO2, što se podudara s ranijim predviđanjima Svetske meteorološke organizacije za proteklu godinu. Prosečna temperatura poslednjih pet godina bila je između 1,1 i 1,2 stepena viša nego na predindustrijskom nivou definisanom od strane Međuvladinog panela o klimatskim promenama. Evropa je tako doživela svoju najtopliju kalendarsku godinu ikad zabeleženu, malo iznad 2014., 2015. i 2018. godine. Najveće zagrevanje u poređenju s 30-godišnjim prosekom 1981.-2010. dogodilo se na Aljasci i drugim velikim delovima Arktika. Većina zemljišta bila je toplija od proseka, posebno istočni i južni deo Evrope, južni deo Afrike i Australije. U Evropi su sva godišnja doba bila toplija nego inače, a leto i jesen su četvrti najtoplije zabeleženi. Ni jedna sezona nije bila rekordna u pogledu prosečne temperature, ali Evropa je ipak zabeležila svoju najtopliju kalendarsku godinu.
Film “Dnevnik Diane Budisavljević” redateljke Dane Budisavljević osvojio je nagradu za najbolji dugometražni film u međunarodnoj konkurenciji Jerusalimskog Jevrejskog Film Festivala, što je dvanaesta nagrada tom hrvatskom ostvarenju. Žiri je obrazložio da je nagradio film koji se bavi nepoznatim poglavljem Drugog svetskog rata – progonom Srba pravoslavaca iz NDH, saveznice nacista. “Temeljen na Dnevniku Diane Budisavljević, žene koja je beležila tok akcije spašavanja hiljada dece, film strogo i pažljivo kombinuje finoću fikcije, arhivske materijale i svedočanstva”, istakao je žiri.
Kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je da je 42-godišnjak iz Mohova 31. decembra počinio provalu u radne mašine koje su se nalazile na odlagalištu peska u Vukovaru na Priljevu te ukrao pogonsko gorivo i akumulatore, navodi se u današnjem saopštenju PU vukovarsko-sremske. Pronađeni ukradeni predmeti vraćeni su vlasniku, 60-godišnjaku iz Vukovara. U centar za hitnu medicinu Opšte županijske bolnice Vinkovci 8. januara nešto pre ponoći tretiralo je 32- godišnjaka iz Vinkovaca koji je zatražio lekarsku pomoć zbog ubodne rane u predelu abdomena. Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđena je sumnja kako je 36-godišnjak iz Vinkovaca iste večeri na terasi ugostiteljskog objekta u Vinkovcima nakon verbalnog sukoba oštrim predmetom zadao jednu ubodnu ranu te tako teže povredio 32-godišnjaka iz Vinkovaca. Zbog nanošenja teške fizičke povrede, 36-godišnjak je danas uz krivičnu prijavu predan pritvorskom kontroloru Policijske uprave vukovarsko-sremske. Na području ove policijske uprave tokom proteklih 48 časova zabeležene su tri saobraćajne nesreće, od čega dve u kojima je nastupila samo materijalna šteta, u Vukovaru i u Vinkovcima, te jedna nesreća u kojoj je jedna osoba lakše povređena, u Vinkovcima.