U prostorijama ZVO u Vukovaru juče je potpisan ugovor sa 20 žena sa područja grada Vukovara te opština Borovo, Negoslavci i Trpinja, koje će narednih godinu dana biti angažovane u projektu „Želim-radim“, odobrenom kroz Zaželi, program zapošljavanja žena-faza 2. Nosilac projekta, vrednog 1,8 miliona kuna je ZVO, a partneri su Vukovarska kancelarija zavoda za zapošljavanje i Centra za socijalnu zaštitu. Predstojnica vukovarskog zavoda za zapošljavanje Jasna Kolar izrazila je zahvalnost što se ZVO uključilo u projekat, napomenuvši kako je u okviru Zaželi, dosad zaposleno ukupno 235 žena. Njihova je uloga bila da evidentiraju žene, koje zadovojavajuju kriterijume, propisane projektom. Predsednik ZVO Srđan Jremić istakao je da je ZVO ovim projektom dobio jednu višu dimenziju, a to je angažman u segmentu zapošljavanja, koje je ključni problem na području istoka Hrvatske. Na ovaj način 20 žena će na godinu dana imati zagarantovana mesečna primanja, što u konačnici doprinosi ostanku ljudi na ovom području. Potpisivanju ugovora prisustvovala je i saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov. Naglasila je kako Klub zastupnika SDSS-a od početka prati celokupan tok projekta. U okviru spomenutog projekta zaposleno je dvadeset žena, koje će raditi sa približno 120 korisnika, dok su tri žene zadužene za realizaciju i nadgledanje projekta.
U velikoj županijskoj većnici u Vinkovcima održana je sednica Koordinacije župana, gradonačelnika i načelnika Vukovarsko-sremske županije. Načelnik Štaba civilne zaštite naše županije Zdravko Kelić obavestio je o provođenju mera za sprečavanje širenja virusa COVID-19 rekavši kako se mora nastaviti živeti s virusom, ali da opuštanja nema. Po njegovim rečima problem nisu samo svadbe već i druga okupljanja. Pričamo samo o svadbama, a nama su opasnost i ostala okupljanja. Zato od opština i gradova tražimo da pokušaju sankcionisati sve ono što mogu, a pre svega da sva događanja smanje na minimum i da na taj način pokušamo izbeći opasnost koja nam svakodnevno preti – rekao je Kelić dodavši kako će na svim daljnjim aktivnostima raditi koordinisano kako bi pronašli najbolja rešenja za sve građane naše županije. Na Koordinaciji je bilo reči i o sufinanciranju troškova javnog prevoza redovnih učenika srednjih škola za školsku godinu 2020./2021. Nastavljamo sa sufinansiranjem prevoza učenika te ćemo nastojati da roditelji što manje moraju platiti prevoz svoje dece do škole – rekao je župan Galić te izrazio uverenje kako će se, uprkos epidemiji koronavirusa, nastava u svim školama na području županije, naravno uz dogovor s ministarstvom, organizovati vrlo dobro i kvalitetno. Pročelnik Upravnog odeljenja za poljoprivredu, Andrija Matić je predstavio buduće snimanje poljoprivrednog zemljišta, puteva i vodotoka i uspostave sistema poljoprivredno-redarske službe, dok je izveštaj o stanju strateških projekata Razvojne strategije Županije za period do 2020. i definisanje strateških projekata Plana razvoja Županije 2021.-2027. podneo Ilija Cota, direktor Razvojne agencije.
Ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs, koji je učestvovao na sastanku Svetske zdravstvene organizacije na temu održavanja nastave za vreme pandemije koronavirusa, kolegama je predstavio hrvatski model povratka u škole, obavestilo je juče resorno ministarstvo. Ističu kako je Hrvatska odabrana kao jedna od šest zemlja, uz Dansku, Nemačku, Izrael, Tursku i Jermeniju za prezentaciju svog modela izvođenja nastave. “Na sastanku je istaknuta važnost primarne zdravstvene zaštite s posebnim fokusom na pomoć ranjivim grupama društva i obrazovanja te zaštitu onih najugroženijih. Sve zemlje suočavaju se sa sličnim izazovima pa je od izuzetne važnosti međunarodna saradnja te prikupljanje i razmena informacija o najnovijim istraživanjima”, navodi se u saopštenju.
Iz Koordinacije hrvatske porodične medicine juče su poručili da porodični lekari u skladu s Odlukama i Pravilnicima, nisu u mogućnosti dugotrajno osloboditi učenike nastave već su za tu odluku merodavni specijaliste školske medicine. Oni su se time referirali na izjavu ministra obrazovanja Radovana Fuchsa da se „deca trebaju javiti svojim porodičnim lekarima koji će potom odlučiti o tome koje bolesti predstavljaju pojačan rizik, odnosno koje mogu predstavljati rizik“. Kao i do sada u slučaju kraćih bolesti populacije školske dece, lekari porodične medicine preuzeće lečenje i praćenje bolesnika iz školske populacije i izdavaće potvrde odnosno ispričnice za akutne bolesti te populacije duže od 3 dana, a prema ličnoj i stručnoj proceni i na temelju pregleda.
Udruženje lekara poslodavaca u ugovornom odnosu pri Hrvatskom udruženju poslodavaca podržava predloge epidemiologa za rasterećenjem zdravstvenog sistema, ali su zabrinuti jer se krivica svaljuje na lekare u ugovornom odnosu. “Optuživanjem i prozivanjem kolega nećemo postići potreban efekat u borbi s ovom krizom, već samo i isključivo zajedništvom. Izjavama poput onih koje smo mogli pročitati u pojedinim medijima, a kojima se optužuju lekari poslodavci u ugovornom odnosu za nemar i nedostatak angažmana, nanosi se šteta ne samo lekarima u primarnoj zdravstvenoj zaštiti nego i celom sistemu privatnog zdravstva”, ističe se u saopštenju udruženja.
Od ponoći su nove cene goriva na benzinskim pumpama širom Hrvatske. Tako je litra Evrodizela jeftinija u proseku za 3 lipe, pa sada iznosi 8,52 kune. Benzin je poskupio, i to za 4 kune za pun rezervoar od 50 litara, odnosno 8 lipa po litri. Litra Evrosupera 95 tako sada stoji između 9,18 i 9,20 kuna. Autogas je skuplji 4 lipe i sada košta 4,18 kuna.