U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su od 58 testiranih potvrđene 3 nove pozitivne osobe na COVID-19, 2 iz Vukovara i 1 iz Iloka, a nema preminulih. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 30 197 od kojih je 29 460 izlečeno, a ukupno je preminula 491 osoba. Trenutno su u županiji 24 osobe na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti.
U organizaciji Zajednice Udruženja antifašista vukovarsko-sremske županije i grada Vukovara juče je obeležena 81. godišnjica stradanja na Dudiku. Manifestacija “Sećanje na žrtve fašističkog zločina na Dudiku održana je uz prisustvo preko 40 delegacija iz Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine, a prisutnima su se obratili predsednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske Franjo Habulin koji je poručio da su žrtve za koje se održava komemoracija zaslužile jaču aktivnost države i njenih institucija u sprečavanju fašističkih nasrtaja te potpredsednik SABA-e i predsednik Zajednice Lazo Đokić sa porukom da je obaveza koju su nam ostavili naši preci braniti zajedništvo i različitost, braniti ljubav od mržnje, dobro od zla. Nakon polaganja venaca, u Parohijskom domu u Vukovaru je postavljena izložba sa poznatim imenima žrtava i 62 mesta iz kojih su streljani.
U Hrvatskoj se od danas uvodi novo pravo – plaćeni očinski dopust, trajaće 10, odnosno 15 dana, zavisno o tome radi li se o jednom ili više dece. Dopust nije obavezan, ali ako ga otac zatraži, poslodavac mu ga mora omogućiti. Očinski dopust će se moći da se koristi do šestog meseca detetovog života, očevima je preporuka da ga koriste, a poslodavcima obaveza da ga omoguće, jer onima koji to ne učine ‘prete’ kazne od 10 do 50 hiljada kuna, rekla je državna sekretarka Centralne državne kancelarije za demografiju i mlade Željka Josić. “Smatramo da bi bilo dobro da u prvim mesecima detetovog života oba roditelja učestvuju u brizi o njemu i imaju bolju emocionalnu povezanost“, objasnila je Josić važnost uvođenja tog dopusta. Očevi koji se odluče koristiti dopust imaće platu u visini svoje pune plate, na isti način kako je ona određena za porodiljni dopust, a ićiće na trošak državnog budžeta, a ne poslodavca.
Od četiri hiljade osoba, koliko ih ove godine može dobiti vaučere za obrazovanje odraslih, u prva četiri meseca provođenja te mere, vaučere je zatražilo njih više od 2200, mahom zaposlenih, a osobe kojima je vaučer odobren u proseku imaju 34 godine. Vaučere za obrazovanje, zaposlene i nezaposlene osobe mogu tražiti od 1. aprila. Odobreno je 1762 vaučera, 459 zahteva je u obrađivanju, a 1587 je u pripremi, rečeno je iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Iako je do kraja godine preostalo pet meseci, a u protekla četiri zatraženo je više od polovine planirane ‘kvote’, Zavod je vrlo suzdržan u proceni hoće li ove godine vaučere iskoristi svih četiri hiljade osoba. „Interes i odaziv polaznika se inicijalno pokazao velikim“, naveli su iz Zavoda, napominjući da se broj obrazovnih programa, njihova ponuda te pokrivenost cele države tom ponudom „kontinuisano povećava, što će svakako značajno uticati i na dodatno povećanje interesa korisnika“. Iz Zavoda ističu i da uz programe za sticanje zelenih veština, trenutno postoji potreba za razvojem što većeg broja obrazovnih programa na svim nivoima obrazovanja uključujući i one za osobe sa završenim visokim obrazovanjem. Od 1. aprila vaučere za obrazovanje mogu dobiti zaposlene i nezaposlene osobe, plan je da ove godine tu mogućnost iskoristi četiri hiljade, a u naredne četiri godine 30 hiljada osoba. Da bi osoba dobila vaučer, mora imati 15 godina života i završiti najmanje osnovno obrazovanje. Uslovi za dodeljivanje vaučera jednaki su, nezavisno o tome da li je podnosilac zahteva zaposlen u privatnom, javnom ili državnom sektoru.
U organizaciji Kluba podvodnih aktivnosti „Vukovar“ i ove godine su članovi Kluba, zajedno s roniocima iz Hrvatske i iz BiH, organizovali 12. akciju čišćenja dela korita Dunava. Cilj akcije pod nazivom „VUKOVAR 2022“ je zaštita životne sredine i održavanje čistoće Dunava kao i poticanje i jačanje ekološke svesti javnosti te zaštita različitih biljnih i životinjskih vrsta. Akcija se provodila u subotu, ronjenjem na potezu od restorana “Mornar” do Dunavske ulice, u dužini od jednog kilometra, a na njoj su učestvovala 22 ronioca koja su iz Dunava izvukli različiti otpad koji neodgovorni građani bacaju u reku. “Razlog za pokretanje ove akcije od strane našeg kluba je nebriga, odnosno loša svest građana za očuvanje prirodnih lepota naših reka jer mnogi od nas neodgovorno odbacuju plastične predmete i drugi nerazgradiv otpad u ovu prekrasnu reku” rekao je predsednik Kluba podvodnih aktivnosti „Vukovar“ Mario Kamenjaš. Pre samog početka akcije, ronioce je pozdravio gradonačelnik Ivan Penava te im zahvalio na trudu koji ulažu u čišćenje Dunava, ali i u jačanje ekološke svesti. “Podršku ovoj akciji redovno daje i Grad Vukovar jer je zaštita životne sredine, održavanje čistoće reke te zaštita biljnih i životinjskih vrsta izuzetno važna. Reke, jezera i mora nisu mesta na kojima se odlaže otpad i zato ovom akcijom zajednički šaljemo poruku i pozivamo naše sugrađane da savesnim ponašanjem čuvaju naš grad i njegove reke”, rekao je gradonačelnik Penava.