U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 4 nove pozitivne osobe na COVID-19, od kojih su 3 osobe iz Vinkovaca i jedna iz Vukovara, a preminula je još jedna osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 398, od kojih je 12 046 izlečenih, a ukupno je preminulo 256 osoba. Trenutno je u županiji 9 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 175 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 73 827. U samoizolaciji je 189 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji su pozitivna dva radnika iz sistema zdravstva.
Vukovarsko-sremski župan Damir Dekanić juče je sa saradnicima u Palati Srem u Vukovaru primio predstavnike Fonda „Evropski poslovi” Autonomne pokrajine Vojvodine predvođene direktorom Aleksandrom Simurdićem. Razgovaralo se o modelima saradnje na pragu novog višegodišnjeg finansijskog okvira EU-a za period do 2027. godine. Direktor Fonda Aleksandar Simurdić rekao je da smatra da treba uključiti širi krug subjekata u temama koje su od obostranog interesa, a to su privreda, zdravstvo, obrazovanje i kultura. „Dakle razgovaramo o svim segmentima u kojima leže temelji novih strateških dokumenata, ali razgovaramo i o mogućnostima produžetka bilateralne saradnje AP Vojvodine i Vukovarsko-sremske županije”, poručio je Simurdić. Po rečima direktora Razvojne agencije Vukovarsko-sremske županije Ilije Cote, postoje brojna područja za saradnju gde je interes obostran. „Tu smo da učvrstimo saradnju i da im pomognemo u prenošenju znanja, ali i da nastavimo raditi na zajedničkim projektima od obostranog interesa”, rekao je Cota. Župan Damir Dekanić je naglasio da su problemi na obe strane vrlo slični te je želja realizovati zajedničke projekte.
U aprilu su počeli radovi na modernizaciji pruge Vinkovci – Vukovar i intenzivno se izvode gotovo na celoj deonici, piše Glas Slavonije. Vrednost projekta “Nadogradnja i elektrifikacija postojeće željezničke pruge od značaja za međunarodni saobraćaj Vinkovci – Vukovar” je 542,6 miliona kuna i finansira se uz podršku EU-a iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. Projekat modernizacije pruge Vinkovci – Vukovar, dužine 18,7 kilometara, obuhvata celokupnu rekonstrukciju i obnovu postojeće jednokolosečne pruge Vinkovci – Vukovar s nadogradnjom i elektrifikacijom deonice, rekonstrukciju železničke stanice Vukovar – Borovo naselje te rekonstrukciju železničkih stanica Nuštar i Bršadin – Lipovača, izvođenje svih potrebnih radova na građevinskom, elektroenergetskom te saobraćajno-upravljačkom i signalno-sigurnosnom podsistemu na celoj deonici. Takođe će biti izrađena nova, funkcionalna rešenja železničko-cestovnih prelaza, izgradiće se pešački pothodnici, omogućiti lakši pristup osobama smanjene pokretljivosti, izgraditi zidovi za zaštitu od buke, parkirališta za automobile i bicikle. U sklopu projekta predviđeni su radovi na devet prelaza: Vinkovci, Žankovac, Nuštar I, Pačetin, Bršadin, dva prelaza Vukovar – Borovo naselje te dva u zoni Lučke uprave Vukovar. Trenutno se izvode radovi na nekoliko lokacija, a od većih izvode se kolosečni radovi, montaža portala kontaktne mreže, radovi na građenju perona te radovi druge faze na građenju pešačkog pothodnika na stanici Vukovar – Borovo naselje, na stanici Vukovar, na pešačko-biciklističkom pothodniku na stanici Nuštar te na nekoliko lokacija građenje zidova za zaštitu od buke. Veći zahvati u sklopu radova na pruzi Vinkovci – Vukovar odvijaju se s najavljenim zatvaranjima pruge u određenim vremenskim intervalima, zavisno o radovima, i u to vreme prevoz putnika organizovan je autobusima.
U Iloku je otvorena obnovljena zgrada Centra kompetencija za poljoprivredu i turizam, osnovanog u okviru EU projekta „Poticanje prekograničnog poslovnog okruženja kroz razvoj centara poslovnih kompetencija i mreža” koji se finansira iz programa prekogranične saradnje INTERREG – IPA CBC Hrvatska – Srbija 2014. – 2020., a provode ga Opština Lovas, Grad Ilok i Opština Bač. Centar je osnovan da bi se povezali turizam i poljoprivreda kao osnovne delatnosti stanovnika ovog kraja i u kojem će mali i srednji preduzetnici moći dobiti informacije i stručnu pomoć za razvoj i unapređenje poljoprivredne i turističke ponude Iloka. – Spremi smo za pružanje usluga od edukativnog programa do pružanja pomoći našim malim i srednjim preduzetnicima i OPG-ovima da svoju ponudu i proizvode plasiraju u Iloku kroz saradnju s našim ugostiteljima i smeštajnim kapacitetima. Naš je cilj potaknuti male poljoprivrednike da svoje proizvode sertifikuju, jer ih bez toga ne mogu ponuditi ugostiteljima. Možemo im pomoći u tome i povezati ih s ugostiteljima da bi međusobno sarađivali – istakla je voditeljka projekta Marija Dobošević. Otvaranju Centra je prisustvovala i gradonačelnica Iloka Marina Budmir, naglasivši da naši poljoprivrednici nude kvalitetne proizvode i da ih treba povezati s turizmom te ulagati u razvoj kontinentalnog turizma uopšte. Projekat je trajao dve godine, a vrednost mu je gotovo 722 hiljade evra, od čega su sredstva EU 85 odsto, dok su partneri na projektu Lovas, Ilok i Bač sufinansirali projekat s 15 odsto.
Vlada, odnosno Centralna državna kancelarija za demografiju i mlade priprema registar stanovništva i šestu demografsku strategiju do 2031., piše današnji Večernji list. U toku su sastanci užih radnih grupa formiranih prema resornoj nadležnosti te području stručnog i naučnog rada članova radne grupe, navodi Večernji. Planira se i uspostava registra stanovništva koji ima većina država Evropske unije, a koji je neophodan za efikasne javne politike, nakon ovogodišnjeg popisa stanovništva. Registrom stanovništva dobićemo tačne i ažurne podatke o stanovništvu, bitne za ciljano usmeravanje mera i programa te praćenje njihovih rezultata na određenim područjima. Šesta demografska strategija ne radi se ispočetka, nego se naslanja na petu u kojoj su stručnjaci 2019. predložili stotinjak demografskih mera, a među njima i ograničavanje rada na određeno, čije su žrtve mladi, na 5 odsto zaposlenih u firmama, uređivanje rada nedeljom, omogućavanje fleksibilnog i rada od kuće radi usklađivanja porodičnog i poslovnog života, davanje građanima u koncesiju poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države i lokalnih jedinica uz odlaganje plaćanja koncesije i povratak dela iseljenih, navodi Večernji.