Evropska komisija predložila je članicama EU-a da postepeno i koordinisano olakšaju mere, koje ograničavaju slobodu kretanja, posebno za osobe koje imaju digitalnu potvrdu o bolesti COVID-19. “Predlažemo državama članicama da koordinišu postpeno ukidanje restrikcija za slobodu kretanja, uzimajući u obzir novi zajednički instrument – digitalnu potvrdu EU-a o COVID-u. Sada očekujemo od država članica da najbolje iskoriste ovaj instrument i preporuku da se svima omogući slobodno i sigurno kretanje”, izjavio je poverenik za pravosuđe Didier Reynders. EK predlaže da potpuno vakcinisane osobe trebaju biti izuzete od obaveze testiranja i karantina 14 dana nakon što su primili zadnju dozu vakcine. Isto važi i za osobe vakcinisane vakcinom, koja se daje u jednoj dozi. Članice mogu same da odluče da dopuštaju ulazak i vakcinisanima samo jednom od dve predviđene doze nakon određenog perioda, dve ili tri nedelje nakon primanja prve doze. Oni koji su preboleli koronavirus trebaju biti izuzeti od testiranja i karantina 180 dana od datuma kada im je bolest potvrđena. Osobe s negativnim PCR testom, ne starijim od 72 časa, ili antigenskim testom ne starijim od 48 časova, takođe trebaju biti izuzete od obaveze karantene.
Digitalna potvrda EU-a za COVID pokazivaće da je neko vakcinisan, ima negativan test, ili je prebolio bolest COVID-19 u zadnjih šest meseci. Informacije će biti dostupne u obliku QR koda, koji može biti elektronski, na pametnom telefonu ili tabletu, ili ispisan i skeniran tokom putovanja. Ova besplatna potvrda primenjivaće se 12 meseci, a obuhvatiće svih 27 država članica EU-a, Island, Norvešku i Lihtenštajn. Za putovanja treba pasoš ili drugi oblik identifikacije jer sama potvrda neće biti dovoljna.
U Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa evidentirano je 5 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od kojih je 4 pozitivno na PCR testiranju, a 1 na brzom antigenom testu. Od ukupnog broja obolelih, 2 osobe su iz Vinkovaca, te po jedna iz Nijemaca, Trpinje i Vukovara. Preminulih osoba nema.Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 286, od kojih je 11 915 izlečenih, a ukupno je preminulo 250 osoba. Trenutno je u županiji 27 osoba na bolničkom lečenju zbog korona virusa.U protekla 24 sata testirane su 253 osobe, pa je ukupan broj testiranih osoba na području županije 68 428. U samoizolaciji se nalazi 339 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-sremskoj županiji je pozitivno 6 radnika iz sistema zdravstva, dok je jedan u samoizolaciji. Iz sistema obrazovanja obolelo je 7 nastavnika i 8 učenika, a u samoizolaciji su 4 nastavnika i 141 učenik.
Na čelu srpske pravoslavne Mitropolije zagrebačko-ljubljanske i dalje ostaje pravoslavni patrijarh srpski Porfirije (Perić), njen donedavni eparhijski arhijerej. Naime, Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve (SPC), koji je 24.-29. maja zasedao u Beogradu, nije izabrao novog arhijereja svoje metropole u Hrvatskoj, iako je taj izbor prethodno bio na dnevnom redu. Zagrepčanima, posebno pravoslavnim vernicima, moglo bi biti zanimljivo da je Sabor izabrao ne uobičajena dva, nego čak tri Patrijarhova episkopa, te da je jedan od njih, novi episkop marčanski, dosadašnji jeromonah Sava (Bundalo) iz zagrebačkog manastira Svete Petke. Moglo bi se pretpostaviti da će vladika Sava s novim episkopskim autoritetom pomoći patrijarhu Porfiriju u narednom periodu u kojem će poglavar Srpske pravoslavne crkve i dalje biti administrator eparhije zagrebačko-ljubljanske.
Sinoć je u prostorijama Srpskog kulturnog centra Vukovar otvorena izložba “Istorijat savremenih Olimpijskih igara”. Izložba je posvećena istorijatu najmasovnijeg sportskog takmičenja. Autor izložbe je poznati sportista i nekadašnji atletičar Srećko Ilinčić. Kao višestruki prvak Jugoslavije osvojio sam 14 medalja, pet zlatnih, pet srebrnih i četiri bronzane. Zahvaljujući sportu obišao sam gotovo ceo svet, od Njujorka, Čikaga i Las Vegasa do Berlina, Pariza, Londona i Tokija, priča Ilinčić. Ideju za izložbu knjiga, koje je autor kupovao na putovanjima po svetu, dobio je od književnika Đorđa Nešića. Izložba je realizovana u dogovoru s direktorom Srpskog kulturnog centra Vukovar Srđanom Sekulićem. Izloženo je 25 knjiga, a kako kaže autor izložbe, cilj je podstaći mlade na bavljenje sportom.Izložene knjige štampane su na nemačkom, češkom, mađarskom, engleskom i srpskom jeziku, a odnose se na period od 1904. godine do poslednje Olimpijade 2016. godine. To su bile 31. Letnje Olimpijske igre, koje su održane od 5. do 21. avgusta 2016. godine u Rio de Ženeiru. Prošle godine, zbog aktuelne pandemije koronavirusa, Olimpijada nije održana. Izložbu “Istorijat savremenih Olimpijskih igara” zainteresovani mogu pogledati do 14. juna u prostorijama Srpskog kulturnog centra Vukovar, u zgradi Zajedničkog veća opština.