Ministar rada i penzionog sistema Josip Aladrović uručio je danas 19 ugovora vrednosti 25 miliona kuna bespovratnih sredstava, koji će doprineti jačanju kapaciteta organizacija civilnog društva za projekte socijalne uključenosti penzionera. “Ukoliko vidimo službene podatke da se nešto manje od dva odsto udruženja, odnosno organizacija civilnog društva bavi ovom problematikom, a ona uključuje gotovo 1,3 miliona naših stanovnika, tada možemo videti da se sa socijalnom uključenošću osoba u starijoj životnoj dobi nalazimo u svojevrsnom deficitu”, rekao je Aladrović. Danas su potpisani prvi ugovori iz projekta “Pridruži se – Aktivni u penziji” ,ukupne vrednosti od 25,77 miliona kuna, dok je ukupna vrednost celog programa 100 miliona kuna. Zainteresovanost za taj projekat je velika, dodao je ministar, jer su prikupili projektne prijave u vrednosti od približno 230 miliona kuna. Dobijenim sredstvima će organizacije civilnog društva, kao najznačajniji pružaoci izvaninstitucionalne pomoći i podrške penzionerima, razvijati i provoditi lokalne programe i aktivnosti u području aktivnog starenja i povećanja kvalitete života penzionera i njihove socijalne uključenosti.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, od početka krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 u Hrvatskoj je bez posla ostalo više od 25.000 ljudi. Kako bi odgovorio na njihove potrebe, Hrvatski Crveni krist pokrenuo je projekat kome je cilj da im barem malo olakša život u teškim okolnostima, u kojima su se našli. Crveni krst je prikupio određene donacije. U ovom slučaju, osobama koje su od 11. marta do 11. maja, ostale bez posla dodeliće pomoć, a to je kutija s prehrambenim namirnicama, rekao je Robert Markt, izvršni predsednik Hrvatskog Crvenog krsta.
U Vukovarsko-sremskoj županiji epidemiološka situacija i dalje je stabilna, te u poslednja 24 časa nema pozitivnih osoba na COVID-19. Ukupan broj obolelih od početka epidemije je 41, od čega je 40 izlečenih. Trenutno u županiji nema hospitalizovanih osoba zbog COVID-19 bolesti.U istom periodu nije testirana nijedna osoba, što je ukupno 2217 testiranih do sada na području naše županije. U samoizolaciji se nalazi 6 osoba, a tokom jučerašnjeg dana nisu zaprimljene prijave o kršenju samoizolacije. Zdravstvenih radnika u samoizolaciji nema.
GOOD inicijativa pozvala je sve političke stranke da u predizbornim programima kao prioritet postave obrazovanje i zauzmu se za provođenje reforme koja će uvažiti sve, a ne samo neke učenike. Obrazovne vlasti je pozvala da sada, na kraju mandata, imaju sluha za one u društvu kojima je najpotrebnije, da olakšaju završetak teške školske godine učenicima, njihovim roditeljima i učiteljima te im šalju jasne i nedvosmislene poruke. “U ovoj školskoj godini, obrazovanje se našlo u dve vanredne situacije, štrajku i koronakrizi, i u oba slučaja, Ministarstvo nauke i obrazovanja nije preuzelo punu odgovornost za funkcionisanje sistema. Nejasnom komunikacijom o otvaranju škola, oglušivanjem na zabrinutosti i potrebe učitelja te prebacivanjem odgovornosti na roditelje, Ministarstvo je propustilo učvrstiti poverenje u obrazovni sistem, tvrdi GOOD inicijativa. Smatraju da problemi u obrazovanju proizlaze iz činjenice da i dalje nema celovite reforme obrazovnog sistema, nema odgovora na izazove neujednačenosti infrastrukturnog standarda škola, osiguranja nastave u jednoj smeni, produženog boravka, obroka, pomoćnika u nastavi, nejednakog pristupa i osiguranja kvalitete obrazovanja za sve.
Voditelj Službe za susedne zemlje u MUP-u Tomislav Kufner izjavio je da građani Evropske unije, koji nisu iz 10 zemalja koje mogu slobodno ulaziti u Hrvatsku, moraju imati opravdan razlog za ulazak u našu zemlju. “Građani deset zemalja EU mogu u Hrvatsku ući bez posebnog uslova ili razloga, građani ostalih članica EU i trećih zemalja kod dolaska moraju imati opravdan razlog”, rekao je Kufner na Hrvatskom radiju. Objasnio je kako to mogu biti poslovni ili lični razlozi, kao što je na primer, posedovanje nekretnine. „Postupak je takav da dolaskom na granični prelaz, uz standardnu proceduru koja je bila i pre pojave koronavirusa, sada moraju dati i broj telefona i adresu na kojoj će boraviti u Hrvatskoj“, rekao je Kufner u emisiji „U mreži Prvog“. To su, pojasnio je, zdravstvene ili epidemiološke mere kako bi imali kontakt u slučaju da epidemiolozi moraju s njima stupiti u kontakt. Zemlje Evropske unije iz kojih se slobodno ulazi u Hrvatsku su Slovenija, Mađarska, Austrija, Češka, Slovačka, Estonija, Letonija, Litvanija, Poljska i Nemačka. Državna sekretarka u Ministarstvu za spoljne i evropske poslove Andreja Metelko-Zgombić rekla je kako je Hrvatskoj važno da stranci, kada dolaze, poštuju epidemiološka pravila, da ima sve podatke za vreme njihovog boravka radi sigurnosti naših građana i njih samih. „Jednako nam je važno da, kada se vraćaju, ne moraju ići u karantin, nego da se slobodno mogu vratiti svojim kućama“, poručila je državna sekretarka.
Zastupnici Samostalne srpske demokratske stranke ukupno su imali 585 aktivnosti u 9. sazivu Sabora, što ih je svrstalo među najaktivnije i najprepoznatljivije u još jednom sastavu hrvatskog parlamenta. Milorad Pupovac je kao predstavnik kluba zastupnika SDSS-a nastupio 125 puta. Pupovac je imao 24 replike i 115 puta je sam odgovarao na replike, dok je triput obrazlagao amandmane predložene od SDSS-a i dvaput je davao obrazloženje predlagatelja zakona što su ukupno bile 274 aktivnosti u devetom sazivu. Boris Milošević bio je 80 puta za saborskom govornicom kao predstavnik stranačkog kluba zastupnika, a u pojedinačnoj raspravi učestvovao je četiri puta. Isto tako, imao je sedam replika dok je 28 puta sam odgovarao na replike. Imao je i 11 obrazloženja amandmana što je ukupno 131 zastupnička aktivnost. Zastupnica Dragana Jeckov govorila je 64 puta, a jednom je učestvovala u pojedinačnoj raspravi. Jeckov je imala 34 replike, te je sedam puta odgovarala na replike, što je ukupno bilo 106 aktivnosti. Jeckov je podelila polovinu mandata s Miletom Horvatom, koji je otišao na funkciju državnog sekretara u Ministarstvu zaštite okoline i energetike. Horvat je govorio u Saboru 11 puta. Imao je dve pojedinačne rasprave, te 13 replika, kao i 46 odgovora na repliku. Takođe, obrazložio je dva amandmana SDSS-a što je ukupno 74 aktivnosti. Informaciono-dokumentaciona služba prikupila je i obradila podatke o aktivnostima saborskih zastupnika u proteklog sazivu Hrvatskog sabora, koji su dostupni putem baza podataka na internetskim stranicama Sabora. Predstavljena je tako ukupna statistika s obzirom na pojedinačna javljanja po saborskom zastupniku.
Projekat “Okusi hrvatske tradicije” provodi se na području deset županija i u njemu trenutno učestvuje 129 ugostiteljskih objekata. Da se turizam ponovo pokreće dokazao je i skup u Jastrebarskom, na kojem je deset županijskih turističkih zajednica potpisalo Sporazum o projektnoj saradnji na razvoju i realizaciji projekta “Okusi hrvatske tradicije”. Ova se projektna saradnja ostvaruje sa ciljem promocije, razvoja i unapređivanja ponude lokalnih tradicionalnih jela, proizvodnje i ponude tradicionalnih namirnica i proizvoda u ponudi ugostiteljskih objekata koji nose standard “Okusi hrvatske tradicije” te njihovog međusobnog umrežavanja radi zajedničkog tržišnog pozicionisanja, edukativnih, promotivnih i marketinških aktivnosti, koje su usmerene na sadržajnije prepoznavanje Hrvatske kao gastronomske i enološke destinacije zasnovane na lokalnim različitostima i posebnostima. Konstituisan je i Savet projekta, koji će upravljati njegovim razvojem, a za predsednicu je izabrana Rujana Bušić Srpak, direktorka Turističke zajednice Vukovarsko-sremske županije.