U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 83 nove pozitivne osobe na COVID-19, od kojih su 22 osobe iz Vinkovaca, 12 iz Županje, 8 iz Vukovara, 7 iz Ivankova, po 5 osoba iz Andrijaševaca i Jarmine, po 4 iz Gradišta, Iloka i Otoka, po 2 iz Rokovaca i Vođinaca, te po 1 osoba iz Antina, Bobote, Borova, Bošnjaka, Novih Mikanovaca, Nuštra, Sotina i Šiškovaca, a preminulih osoba nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 11 522, od kojih je 10 797 izlečenih, a ukupno su preminule 223 osobe. Trenutno je u županiji 76 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 423 osobe, te je ukupno do sada testiranih na području županije 61 129. U samoizolaciji je 765 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 14 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji ih je 12.
Na jučerašnjoj konferenciji za medije Nacionalnog štaba civilne zaštite ministar unutrašnjih poslova i voditelj Štaba Davor Božinović je rekao da se do 15. maja produžavaju mere. „Iako je epidemiološka situacija nešto povoljnija, to ne znači da se možemo opustiti, i zato je štab do 15. maja produžio primenjivanje odluka koje se odnose na okupljanja, rad trgovina, javni prevoz i ograničenja prelaska granice”, rekao je Božinović. “Izmene su tu za osobe koje u Hrvatsku dolaze iz EU ili schengenskog prostora, a ulazak im je omogućen na temelju brzog antigenskog testa, oni više neće morati ponoviti testiranje ako u Hrvatskoj ostaju duže od 10 dana. Hoće li ga raditi, zavisi o zemljama u koje se vraćaju”, rekao je Božinović te naglasio da osobe koje su prebolele covid, te su vakcinisane jednom dozom vakcine, ne moraju pokazati negativan test ili ići u karantin.
Danas se navršava 26 godina od hrvatske vojne akcije “Bljesak” kada je za samo 36 sati iz Zapadne Slavonije u planskom udaru hrvatske vojske proterano 15 hiljada Srba, a ubijeno 283. Više od 16 hiljada pripadnika hrvatskih vojnih snaga krenulo je 1. maja protiv oko 15 hiljada zapadnoslavonskih Srba i 4000 vojnika. Zapadna Slavonija je, kako podseća Dokumentaciono-informacioni centar Veritas, u to vreme bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija, čiji vojnici su se, na vreme upozoreni od strane hrvatskih generala, povukli na bezbedna mesta, prepuštajući svoje štićenike na milost i nemilost agresoru, navodi se u saopštenju Veritasa. U toj akciji, prema Veritasovim podacima, poginule su i nestale 283 osobe, uključujući 114 civila i 11 milicionera. Među žrtvama je 56 žena, osam osoba do 14 godina i 75 preko 60 godina starosti. Po završetku akcije, Hrvatske snage su pokupili 168 tela ubijenih Srba i pokopali ih uglavnom pod oznakom “nepoznat”. Od ukupnog broja žrtava do danas je rasvetljena sudbina 156 osoba. Među nestalima se vodi još 127 osoba, među kojima je 56 civila, uključujući i 26 žena. Pred nacionalnim pravosuđima Hrvatske, Srbije i BiH, protiv pripadnika hrvatskih vojnih snaga pokrenuto je nekoliko krivičnih postupaka za zločine nad Srbima u toj akciji, koji nisu odmakli dalje od predkrivične faze, naglašava se iz Veritasa. “Uz dužno žaljenje svih ratnih žrtava, već 26 godina postavljamo ista pitanja: ko to i zašto pravi razliku između civilnih žrtava u Zagrebu i Okučanima i po kom kriterijumu međunarodni i nacionalni sudovi procenjuju ko i kada krši zakone i običaje koji regulišu vođenje rata?”, navodi se u saopštenju Veritasa koje potpisuje predsednik tog centra Savo Štrbac.
Ukida se starosna granica za obavezan odlazak u penziju pa će se na posao moći i nakon 65. godine, piše današnji Jutarnji list. Ministarstvo rada, prema predlogu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, planira revidirati zakonsku odredbu o automatskom prestanku radnog odnosa sa 65 godina života i 15 godina penzionog staža ako se poslodavac i radnik ne dogovore drugačije, a izmene će, kako saznaje Jutarnji, ići postupno i u smeru da se svake godine po, na primer, tri meseca podiže dobna granica za odlazak u penziju. Izvori Jutarnjeg iz Ministarstva rada su rekli da je najverovatniji scenario da se granica za obavezan odlazak u penziju postupno diže do 67 ili 68 godina starosti, a do tada bi radili samo oni koji to žele. U Planu se još pojašnjava da bi duži ostanak u svetu rada značio i veću penziju, odnosno bonifikaciju od 0,34 do najviše 20,4 odsto. Menjao bi se i Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju, koji u celini nameće obavezu plaćanja troškova bolovanja poslodavcu koji zapošljava radnika koji je već ispunio uslove za starosnu penziju, a uz to bi se menjali i svi povezani propisi, piše Jutarnji list.
Ministarstvo poljoprivrede raspisalo je Konkurs za finansiranje projekata u 2021. godini prema Programu za finansiranje projekata lokalne infrastrukture i ruralnog razvoja na područjima naseljenim pripadnicima nacionalnih manjina, vredan 20 miliona kuna. Prijave se podnose od ponedeljka, a krajnji rok za prijavu je 3. jun. Prijavu na ovaj Konkurs može podneti OPG upisan u Upisnik poljoprivrednika odnosno Upisnik OPG-ova, ekonomske veličine od 500 do 4999 evra standardnog ekonomskog rezultata, a sedište istog mora biti na području jedinica lokalne samouprave koje ulaze u prve četiri grupe prema vrednosti indeksa razvijenosti i s udelom većim od 5 odsto pripadnika nacionalnih manjina u ukupnom stanovništvu. Ovim Programom, koji se provodi četvrtu godinu za redom, Ministarstvo poljoprivrede pomaže malim OPG-ovima na potpomognutim područjima tradicionalno naseljenim nacionalnim manjinama u njihovom prelazu na tržišno orijentisanu proizvodnju, održivi razvoj, uključenje članova domaćinstva u rad na oOPG-u i ostvarivanje prihoda dovoljnog za kvalitetan život i ostanak na ruralnom području. Cilj je doprineti smanjenju nezaposlenosti na ruralnim područjima i ekonomskom osnaživanju nacionalnih manjina.