U Hrvatskoj je juče potvrđeno 77 novih slučajeva zaraze koronavirusom, isto kao i dan pre, i nije bilo novih smrtnih slučajeva, što pokazuje da su preduzete mere efikasne, te da se zdravstveni sistem nakon inicijalnog šoka zbog izbijanja epidemije vraća u normalu. Ukupan broj zaraženih popeo se na 867, broj preminulih osoba i dalje je šest, 67 osoba je ozdravilo, a na respiratoru su 32 bolesnika, obavestio je juče Nacionalni štab Civilne zaštite po čijim podacima je dosada testirano 7015 osoba, samo u 24 časa njih 611. Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je da isti broj slučajeva kao i u prethodnom danu ukazuje da nema značajnijeg povećanja novoobolelih i indirektno da su mere efikasne.
Utvrđeno je 970 slučajeva kršenja samoizolacije, dok je prijavljeno njih više od 3000, obavestio je ministar unutrašnjih poslova i voditelj Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović. Kod sedam policijskih službenika potvrđena je zaraza koronavirusom, a u samoizolaciji se nalazi 98 policijskih službenika, dok je mera samooizolacije prestala važiti za 59 policijskih službenika, dodao je. Ministar je rekao da je Nacionalni štab poslao lokalnim štabovima uputu o primeni mera ograničavanja u vezi s obavljenjem neophodnih poljoproivrednih radova i prodaje semena, rasade i sadnica te delova za poljoprivednu mehanizaciju. Vrtni centri i rasadnici koji prodaju poljoprivredni materijal i prodavanice rezervnih delova mogu raditi uz obavezu poštovanja odluke o radnom vremenu trgovina i uz sve mere zaštite, objasnio je Božinović.
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak izjavio je da je koronavirusom trenutno zaraženo 17 dece do devet godina života, a 24 od deset do 19 godina, dakle ukupno 41 oboleli mlađi od 20 godina, od kojih nijedan nije teže bolestan. “Za sada nemamo informacije da je bilo ko od njih teže bolestan, dakle sve su blagi slučajevi”, rekao je Capak za Dnevnik HRT-a. Izrazio je zadovoljstvo što Hrvatska i dalje nema značajno i ekspanzivno širenje virusa kao što je slučaj u nekim susednim zemljama, već se infekcija drži pod kontrolom. Capak je rekao kako to pokazuje i otprilike isti dnevni broj obolelih, dakle kumulativna kriva ukupnog broja zaraženih raste blagim uzlaznim trendom, ali je gotovo horizontalna “s čim trebamo biti zadovoljni”.
Ministar finansija Zdravko Marić izjavio je da će fokus i drugog paketa Vladinih mera pomoći privredi zbog koronavirusa biti na osiguranju likvidnosti i očuvanju radnih mesta. “U odnosu na prvi set mera još uvek ne znamo ključnu varijablu: do kada će ovo sve trajati. Kako god bilo, ideja je na tragu mera koje smo do sada napravili – opet je fokus na osiguranju likvidnosti i očuvanju radnih mesta”, rekao je Marić uoči sastanka koalicionih partnera u Vladi. Upitan za komentar predloga opozicije o moratorijumu na plaćanje kredita od godinu dana, rekao je da taj predlog nije video. Banke će se, kako je rekao, verovatno razlikovati u ponudi na šta će i na koje vreme ponuditi moratorijume, ali najvažnije je da ga svi pogođeni – preduzetnici i građani, mogu dobiti. Kaže da ni jedna od banaka dosada, po njegovim informacijama, ne razmatra moratorijum kraći od tri meseca.
Sindikat penzionera Hrvatske i Matica penzionera Hrvatske zatražili su hitno pokretanje inicijative da se penzije dostavljaju poštom kako bi se zaštitili penzioneri i osiguralo im se preživljavanje u uslovima izolacije. Hitno pokrećemo inicijativu da se uvede privremena mogućnost dostave penzije poštom preko telefonske prijave korisnika penzije. Svakodnevno se telefonskim i elektronskim upitima obraćaju penzineri i njihova rodbina, upozoravajući na problem dostave penzija većini penzionera, posebno onima koji žive sami, isključivo putem banaka, jer izolacijom obaveznom za starije građane te obustavom javnog prevoza, nemaju nikakve mogućnosti primanja svoje penzije, stoji u saopštenju penzionerskih udruženja. Tim povodom, Hrvatska pošta se oglasila saopštenjem u kojem obaveštavaju da su u dogovoru sa Hrvatskom poštanskom bankom odlučili svim penzionerima koji imaju otvoren račun u ovoj banci dostavljati penziju na kućnu adresu. Zahtev se može podneti telefonom, elektronskom poštom, popunjavanjem formulara na internet stranici Hrvatske pošte ili u dogovoru sa svojim poštarom.
Finansijska agencija pozvala je sve privredne subjekte u Hrvatskoj čije je poslovanje ugroženo pandemijom bolesti Covid-19 da se inicijalno prijave za Vladine mere za očuvanje nivoa privredne aktivnosti i likvidnosti putem jedinstvenog online portala MJERE, koji je Fina uspostavila u tu svrhu. Mere Vlade dostupne putem tog portala odnose se na kredite za likvidnost i radni kapital, odlaganje plaćanja i reprograme kredita. Na portalu MJERE mogu se registrovati trgovačka društva, obrti i OPG-ovi čije poslovne aktivnosti su u okolnostima epidemije ugrožene ili u potpunosti onemogućene, ističu iz Fine. Institucije kojima će zahtevi podnosioca prijave na tom portalu biti prosleđene su sve banke koje imaju odobrenje za rad u Hrvatskoj, Hrvatska banka za obnovu i razvoj te HAMAG-BICRO.
Nacionalni štab civilne zaštite iz odluke o zabrani napuštanja mesta prebivališta i stalnog boravišta, izostavio je vlasnike OPG-ova koji nisu u sistemu PDV-a. Bez obzira na teško stanje izazvano pandemijom koronavirusa poljoprivredna proizvodnja mora se odvijati i zato je bila posve razumljiva odluka da se iz zabrane kretanja izuzmu vlasnici povrtnjaka, voćnjaka, vinograda, pčelinjaka i farmi na kojima uzgajivači imaju žive životinje. Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, s području pet slavonskih županija izdano je 4650 propusnica OPG-ovima. Ministarstvo apeluje na sve poljoprivrednike da prate upute te da propusnice traže samo ako su im neophodne, i to za nosioce i članove OPG-ova, pčelare i vlasnike životinja koji zaista trebaju napustiti prebivalište radi neodgodivih aktivnosti, brige i ishrane životinja, zaštite od bolesti i nametnika te neophodnih agrotehničkih radova.