Štab civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije danas je održao konfereciju za medije na kojoj je izneo najnovije podatke o epidemiji koronavirusom u našoj Županiji. Načelnik Štaba Zdravko Kelić naveo je da u Vukovarsko-sremskoj županiji trenutno ima 14 obolelih. Testirana je 151 osoba, u samoizolaciji se nalazi 780 osoba, što je pad u odnosu na prethodnih nekoliko dana, naveo je Kelić. Policija je juče primila 4 dojave o kršenju samoizolacije, od kojih su se dve pokazale kao tačne. U karantinu se nalazi 7 osoba. Izdvojene ambulante primile su 17 poziva, od čega je 5 osoba stavljeno u samoizolaciju. Dnevno se izdaje od 600 do 1000 propusnica, rekao je Kelić. Direktorka Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-sremske županije, dr Kata Krešić dala je više detalja o stanju obolelih. Objasnila je da je od 14 zaraženih, 5 lekara, i to tri primarne zdravstvene zaštite, a dva iz Opšte županijske bolnice Vinkovci. U ovoj bolnici je hospitalizovano 6 osoba. Jedna je sa teškom kliničkom slikom, ali nije na respiratoru, dve su sa srednje teškom kliničkom slikom, tri sa lakšom, a jedna osoba je puštena iz bolnice. Krešić je još navela da je od 14 zaraženi, njih 8 iz 4 porodice. Načelnik Kelić najavio je dolazak zaštitne opreme u Županiju, koja će pre svega biti podeljena institucijama.
Ministarka nauke i obrazovanja Blaženka Divjak poručila je maturantima da se esej iz hrvatskog jezika neće pisati kako je predviđeno 16. maja te istakla da se državna matura ne može ukinuti jer bi to značilo da gimnazijalci nisu završili svoje srednjoškolsko obrazovanje. Napomenuvši da svaka odluka trenutno ovisi o proceni stručnjaka i o epidemiološkoj situaciji, ministarka Divjak je u videoporuci maturantima objavljenoj na njenoj Facebook stranici naglasila kako se mora osigurati da ova školska godina završi regularno.”Ako bismo nekontrolisano ukinuli državnu maturu, to bi zapravo značilo da gimnazijalci nisu završili svoje srednjoškolsko obrazovanje”, ističe Divjak, dodajući da bi za to bilo potrebno promeniti zakon. Isto tako, dodaje, neće biti moguće umesto državne mature provesti prijemne ispite na fakultetima. “Ako je epidemiološka situacija takva da se ne može održavati državna matura, još manje je moguće da vi putujete širom cele Hrvatske i na različitim fakultetima polažete prijemne ispite”, poručila je Divjak maturantima. Potvrdila je da se esej iz hrvatskog jezika neće pisati 16. maja, ali će se “tada znati kada će se državna matura održati”. “Moj cilj je da niko od vas ne ostane zakinut, i dalje ću odluke donositi baš na taj način da svi imate jednake prilike i verujte da razumem vašu situaciju i da ćemo učiniti sva prilagođavanja da vi dobijete kvalitetno obrazovanje i da ne budete zakinuti, ne samo jedni u odnosu na druge, nego i u odnosu na vaše evropske kolege”, poručila je Divjak maturantima.
Voditelj Nacionalnog štaba Civilne zaštite i ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović rekao je da za sada mogu biti zadovoljni kako građani poštuju mere uvedene radi sprečavanja širenja zaraze koronavirusom. “Postaje očito da su građani u najvećem broju shvatili neophodnost provođenja i držanja svih mera – i zbog sebe i zbog svojih porodica, a naravno i zbog činjenice da time najbolje pomažu da se ta infekcija ne širi širom Hrvatske, i s te strane možemo biti i zadovoljni i zahvalni”, rekao je Božinović u emisiji Hrvatskog radija “A sada Vlada”. Na pitanje ima li znakova za optimizam i jesu li u Štabu zadovoljni stabilnim i ne preterano visokim rastom broja obolelih od koronavirusa na dnevnom nivou, odgovorio je da broj nije eksponencijalan, ali da nas to ne sme opustiti, te dodao kako stručnjaci kažu da bi pet do sedam dana trebalo imati silazni trend obolelih kako bi se moglo govoriti da su mere doprle do najvećeg broja ljudi, “a mi to još uvek nemamo”. Rekao je i da se razmišlja o tome gde se treba popustiti, ali da još nismo u toj fazi. Pozvao je sve da se, bez obzira na lepe dane i praznike, drže pravila – ostani kod kuće, bez obzira koliko je to teško. “Moramo naći načina i i unutrašnje snage jer nam je to jedini zalog da iz ove situacije izađemo sa što manje štete i žrtava”, zaključio je Božinović.
Nikola Milina, glavni direktor policije gostovao je na N1 televiziji, gde je, između ostalog, naveo da su dosada ukupno napravili preko 10 hiljada provera kršenja mera. Skoro hiljadu osoba prekršilo je mere samoizolacije, odnosno njih 997 prema najnovijim podacima od jutros. O tome se odmah, kaže Milina, obaveštava Državni inspektorat. Dodao je da time pomažu zdravstvenom sistemu zbog čega se sada i svima koji su doputovali iz inostranstva, odmah određuje mera samoizolacije. Rekao je i da je policija od početka vodila računa o zaštitnoj opremi, a pojedinci se stalno upozoravaju na mere samozaštite. Ipak, i policijski sistem je izložen. Onde prema najnovijim podacima, beleže osam policijskih službenika pozitivnih na koronavirus, 74 ih je izašlo iz samoizolacije, a 96 ih se još uvek nalazi u samoizolaciji.
Otpuštanja vozača u putničkom prevozu već su počela, a izvesno je i gašenje nekih firmi, piše današnji Jutarnji list. Zato bi Vlada morala hitno pomoći kako se sistem javnog prevoza ne bi potpuno urušio, upozorava direktorka Udruženja saobraćaja u Hrvatskom udruženju poslodavaca, Ana Falak, navodi Jutarnji. Država prevoznicima koji imaju ugovore sa školama, Ministarstvom odbrane i drugim delovima javnog sektora, a sada ne rade, ne svojom krivicom, treba isplatiti 75 odsto ugovorenih obaveza predlažu u Udruženju. Istovremeno, dodaju, prevoznike treba osloboditi svih davanja državi ili im dodeliti paušale kako bi mogli platiti obaveze prema državnom budžetu. Treba poštovati Zakon o prevozu u cestovnom saobraćaju te s prevoznicima koji održavaju linijski prevoz sklopiti ugovore o javnim uslugama kojima bi se rešila dva problema – finansiranje hladnog pogona i njegovo održavanje nakon krize, ističe Ana Falak. Prevoznički sektor, napominje Falak, suočen je s troškovima održavanja velike infrastrukture, preko autobusnih stanica i garaža do IT sistema i prodaje karata, koju treba održati u funkciji za trenutak kada se javni prevoz pokrene. Novac za mere koje predlaže Udruženje saobraćaja, kažu, postoji. Treba direktno prevoznicima, navode u udruženju, preusmeriti budžet koji su srednjoškolci dobijali za subvenciju svojih karata, piše Jutarnji list.