Štab civilne zaštite Vukovarsko-sremske županije danas je održao konfereciju za medije na kojoj je izneo najnovije podatke o epidemiji koronavirusom u našoj Županiji. Načelnik Štaba Zdravko Kelić naveo je da u Vukovarsko-sremskoj županiji trenutno ima 14 obolelih. Testirana je 151 osoba, u samoizolaciji se nalazi 780 osoba, što je pad u odnosu na prethodnih nekoliko dana, naveo je Kelić. Policija je juče primila 4 dojave o kršenju samoizolacije, od kojih su se dve pokazale kao tačne. U karantinu se nalazi 7 osoba. Izdvojene ambulante primile su 17 poziva, od čega je 5 osoba stavljeno u samoizolaciju. Dnevno se izdaje od 600 do 1000 propusnica, rekao je Kelić. Direktorka Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-sremske županije, dr Kata Krešić dala je više detalja o stanju obolelih. Objasnila je da je od 14 zaraženih, 5 lekara, i to tri primarne zdravstvene zaštite, a dva iz Opšte županijske bolnice Vinkovci. U ovoj bolnici je hospitalizovano 6 osoba. Jedna je sa teškom kliničkom slikom, ali nije na respiratoru, dve su sa srednje teškom kliničkom slikom, tri sa lakšom, a jedna osoba je puštena iz bolnice. Krešić je još navela da je od 14 zaraženi, njih 8 iz 4 porodice. Načelnik Kelić najavio je dolazak zaštitne opreme u Županiju, koja će pre svega biti podeljena institucijama.
U Hrvatskoj je juče potvrđeno 77 novih slučajeva zaraze koronavirusom, isto kao i dan pre, i nije bilo novih smrtnih slučajeva, što pokazuje da su preduzete mere efikasne, te da se zdravstveni sistem nakon inicijalnog šoka zbog izbijanja epidemije vraća u normalu. Ukupan broj zaraženih popeo se na 867, broj preminulih osoba i dalje je šest, 67 osoba je ozdravilo, a na respiratoru su 32 bolesnika, obavestio je juče Nacionalni štab Civilne zaštite po čijim podacima je dosada testirano 7015 osoba, samo u 24 časa njih 611. Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je da isti broj slučajeva kao i u prethodnom danu ukazuje da nema značajnijeg povećanja novoobolelih i indirektno da su mere efikasne.
Utvrđeno je 970 slučajeva kršenja samoizolacije, dok je prijavljeno njih više od 3000, obavestio je ministar unutrašnjih poslova i voditelj Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović. Kod sedam policijskih službenika potvrđena je zaraza koronavirusom, a u samoizolaciji se nalazi 98 policijskih službenika, dok je mera samooizolacije prestala važiti za 59 policijskih službenika, dodao je. Ministar je rekao da je Nacionalni štab poslao lokalnim štabovima uputu o primeni mera ograničavanja u vezi s obavljenjem neophodnih poljoproivrednih radova i prodaje semena, rasade i sadnica te delova za poljoprivednu mehanizaciju. Vrtni centri i rasadnici koji prodaju poljoprivredni materijal i prodavanice rezervnih delova mogu raditi uz obavezu poštovanja odluke o radnom vremenu trgovina i uz sve mere zaštite, objasnio je Božinović.
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak izjavio je da je koronavirusom trenutno zaraženo 17 dece do devet godina života, a 24 od deset do 19 godina, dakle ukupno 41 oboleli mlađi od 20 godina, od kojih nijedan nije teže bolestan. “Za sada nemamo informacije da je bilo ko od njih teže bolestan, dakle sve su blagi slučajevi”, rekao je Capak za Dnevnik HRT-a. Izrazio je zadovoljstvo što Hrvatska i dalje nema značajno i ekspanzivno širenje virusa kao što je slučaj u nekim susednim zemljama, već se infekcija drži pod kontrolom. Capak je rekao kako to pokazuje i otprilike isti dnevni broj obolelih, dakle kumulativna kriva ukupnog broja zaraženih raste blagim uzlaznim trendom, ali je gotovo horizontalna “s čim trebamo biti zadovoljni”.
Sindikat penzionera Hrvatske i Matica penzionera Hrvatske zatražili su hitno pokretanje inicijative da se penzije dostavljaju poštom kako bi se zaštitili penzioneri i osiguralo im se preživljavanje u uslovima izolacije. Hitno pokrećemo inicijativu da se uvede privremena mogućnost dostave penzije poštom preko telefonske prijave korisnika penzije. Svakodnevno se telefonskim i elektronskim upitima obraćaju penzineri i njihova rodbina, upozoravajući na problem dostave penzija većini penzionera, posebno onima koji žive sami, isključivo putem banaka, jer izolacijom obaveznom za starije građane te obustavom javnog prevoza, nemaju nikakve mogućnosti primanja svoje penzije, stoji u saopštenju penzionerskih udruženja. Tim povodom, Hrvatska pošta se oglasila saopštenjem u kojem obaveštavaju da su u dogovoru sa Hrvatskom poštanskom bankom odlučili svim penzionerima koji imaju otvoren račun u ovoj banci dostavljati penziju na kućnu adresu. Zahtev se može podneti telefonom, elektronskom poštom, popunjavanjem formulara na internet stranici Hrvatske pošte ili u dogovoru sa svojim poštarom.
U samo dva dana otkako je prvi ovogodišnji poziv otvoren, primljena su čak 752 zahteva za subvencionisanje stambenih kredita mladima, saopštilo je Ministarstvo građevinarstva i prostornog uređenja. “Znali smo da je uprkos teškoćama interes i dalje velik. Deo građana je na vreme prikupio dokumentaciju, neki od njih su potpisali ugovore i dali kapare te smo zbog njih otvorili prijave. Veseli nas što se opet pokazalo da je ovaj program prepoznat i tražen čak i u vanrednim okolnostima u kojima se nalazimo. Zahvaljujem svima što smo pronašli načina i od strane Ministarstva, APN-a, banaka, a i samih zainteresovanih, da nastavimo s realizacijom subvencija uz pomoć kojih je već 9400 mladih porodica dobilo svoj dom i u kojima je rođeno 1275 dece”, rekao je ministar Predrag Štromar. Ovo je četvrti po redu poziv za subvencionisane stambene kredite, prvi od dva ove godine, dok će drugi biti objavljen krajem leta. Ovaj krug biće zbog poteškoća uzrokovanih epidemijom koronavirusa otvoren najmanje do kraja aprila. Uslovi prijave na konkurs nisu se promenili što znači da će se na poziv moći prijaviti svi mlađi od 45 godina koji u svom vlasništvu nemaju stan ili kuću. Subvencionisanje kredita odobravaće se za kupovinu stana ili kuće, odnosno građenje kuće do najviše 1500 evra po metru kvadratnom odnosno do najvišeg iznosa kredita od 100 hiljada evra u kunskoj protuvrednosti. Rok otplate kredita ne sme biti kraći od 15 godina. Visina subvencije zavisiće o indeksu razvijenosti mesta na kojem se nekretnina kupuje, odnosno gradi, te će se kretati od 30 do 51 odsto iznosa rate kredita. Rok subvencije produžuje se za dve dodatne godine za svako novorođeno dete za vreme trajanja subvencije. Kako bi se mera još dodatno poboljšala, prošle godine su donešene izmene Zakona o subvencionisanju stambenih kredita kojima se subvencija produžava za dodatnu godinu dana po svakom detetu koje osoba ima u vreme prijave za kredit, objašnjavaju iz Ministarstva.