Zamenik župana iz reda srpske zajednice Srđan Jeremić juče je predvodio delegaciju koja je obišla Opštinu Stari Jankovci te održala sastanak sa načelnikom Draganom Sudarevićem i saradnicima. Jeremić je rekao da je ovo bila prilika da se vidi šta je realizovano u proteklom periodu kada je u pitanju unapređenje položaja pripadnika srpske zajednice u Opštini Stari Jankovci i šta se planira u narednom periodu. U najvećoj meri je izvršena sanacija zgrade Društvenog doma u Sremskim Lazama, što je jedan od najznačajnijih projekata za srpsku zajednicu u ovoj opštini, rekao je Jeremić. Rekao je da se gradi staza u Sremskim Lazama, dobijena je građevinska dozvola za građenje zgrade FK Orolik, izvršena je sanacija FK Vidor Sremske Laze, a u tom naselju je izvršena i sanacija krova zgrade Veća srpske nacionalne manjine, a obećano je i ograđivanje groblja u Sremskim Lazama te nastavak ulaganja u komunalnu infrastrukturu na području cele Opštine. Načelnik Opštine Dragan Sudarević je istakao da je stanje u Opštini veoma dobro, pre svega zbog povlačenja sredstava iz EU fondova te da imaju odličnu saradnju sa meštanima srpske nacionalne manjine. Većnik SDSS-a u opštinskom veću Nebojša Ninić je pohvalio dobru saradnju sa načelnikom i opštinskim vlastima.
U Vinkovcima su juče dodeljene nagrade najboljim sportistima Vukovarsko-sremske županije, a najboljim ekipama proglašeni su Ženski odbojkaški klub Enna iz Vukovara i Hrvatski fudbalski klub Vukovar 1991. Članica Džudo kluba Vinkovci Magdalena Bliml ponela je titulu perspektivne sportistkinje do 18 godina, a prvo mesto u istoj kategoriji, ali muškoj konkurenciji, osvojio je Nikola Todorović iz Kluba dizača tegova Vukovar. Titulom najbolje parasportiskinje okitila se članica Atletskog kluba osoba s invaliditetom Ivana Purkić. Za najbolju sportiskinju izabrana je vinkovačka džudašica Dijana Pavlović, a najbolji sportista je Ante Brkić iz Šahovskog kluba Vinkovci. Nagrade im je uručio vukovarsko – sremski župan Damir Dekanić koji je rekao da možemo da se ponosimo sportskim uspesima naših sportista, posebno jer se za sport ne izdvajaju sredstava kolika bi trebala jer privredna situacija to ne dozvoljava. „Imamo izuzetno vrednih pojedinaca i ekipa, a mi ih na ovaj način pokušavamo potaknuti da nastave da se bave sportom i da kroz njega obiđu svet i prožive svoju mladost“, rekao je župan Dekanić dodavši da je dodeljivanje nagrada mali način zahvalnosti sportistima, ali i njihovim trenerima i roditeljima na ogromnom entuzijazmu, radu i naporu uz pomoć kojih su došli do dodeljenih nagrada. Osim nagrada, najzaslužnijima su podeljene i plakete. Onu za perspektivnu sportiskinju osvojila je Nataša Dermiček iz Kluba dizača tegova Vukovar, dok je na plaketu perspektivnog sportiste dobio član Džudo kluba Vinkovci Stiv Tomić. Plaketa za najbolju ekipu uručena je vinkovačkom Šahovskom klubu, a parasportiskinja Ana Marija Kovač obogatila je svoj Plivački klub Cibale plaketom u kategoriji najbolje parasportiskinje.
Predlažemo podelu Hrvatske na šest izbornih jedinica, a njihove granice trebaju da prate granice županija, rečeno je juče na predstavljanju SDP-ovog modela izbornog sistema u Rijeci. Predsednik Saveta za politički sistem SDP Hrvatske Vojko Obersnel je na javnoj tribini istakao da bi se u tim izbornim jedinicama birao različit broj zastupnika, zavisno o broju stanovnika. Tako bi se najviše zastupnika, 29, biralo u izbornoj jedinici koja bi, po SDP-ovom predlogu, obuhvatala celu Dalmaciju, a najmanje, njih 18, biralo bi se u izbornoj jedinici koja obuhvata Istarsku, Primorsko-goransku i Ličko-senjsku županiju. Opredelili smo se da osnova za broj zastupnika bude broj stanovnika, a ne birača, jer zastupnik predstavlja sve stanovnike, pa i maloletne, a popis stanovništva je ujedno relevantniji od popisa birača, rekao je Obersnel.
Sva deca rođena od danas testiraće se na naslednu bolest spinalnu mišićnu atrofiju u KBC-u Zagreb, u čijoj je laboratoriji posebno opremljen prostor za testiranje krvi novorođenčadi prikupljene u svim rodilištima u Hrvatskoj. “Uvođenje testiranja na spinalnu mišićnu atrofiju proširenje je postojećeg programa novorođenačkog testiranja, a omogućiće ranije počinjanje i bolje ishode lečenja spinalne mišićne atrofije”, rekao je pedijatar Ivan Lehman iz KBC-a Zagreb. Radi se o bolesti koja je retka i još uvek neizlečiva i genetska te za rezultat ima progresivno i nepovratno slabljenje mišića, a u Hrvatskoj se prosečno dijagnostikuje kod četvero novorođene dece godišnje. „Uspešnost lečenja pre svega zavisi o ranom počinjanju lečenja, stanju obolelog te broju kopija gena SMN2. Ranije započinjanje povećava mogućnost boljeg ishoda lečenja, a idealno bi bilo početi s lečenjem pre pojave prvih znakova bolesti, a bolesnici s najtežim tipom bolesti često imaju znakove već u najranijoj dobi”, ističe dr Lehman. Testiranje će omogućiti da obolelo dete dobije terapiju već od druge nedelje života, te da se ostvari njihov bolji motorički razvoj i zaustavljanje progresije bolesti koja onemogućuje disanje, gutanje i osnovne pokrete. Pre Hrvatske, rano testiranje na spinalnu mišićnu atrofiju uvelo je deset evropskih zemalja, uključujući Holandiju, Nemačku, Srbiju, Poljsku i Sloveniju.
Iako Hrvatska nema službeni registar obolelih od retkih bolesti, procene govore da ih ima oko 200 hiljada u celoj zemlji, kojima je osim adekvatne nege potrebna i psihosocijalna podrška, rečeno je juče na obeležavanju Međunarodnog dana retkih bolesti. Retke bolesti su one koje se javljaju kod manje od jednog pojedinaca na 2000 stanovnika, a prema podacima udruženja za retke bolesti Evrordis, postoji više od 6000 retkih bolesti od kojih boluje između 30 i 40 miliona ljudi u Evropskoj uniji, a među njima je oko 50 odsto dece. „U Hrvatskoj ne postoji službeni registar retkih bolesti, ali procenjuje se da se radi oko 200 hiljada naših sugrađana, većinom je reč o onim najmlađima, o deci”, rekla je pomoćnica pročelnice za socijalnu zaštitu i zdravstvo Grada Zagreba Mirela Šentija Knežević povodom Međunarodnog dana retkih bolesti.