U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je registrovano 11 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od kojih je 5 osoba iz Vinkovaca, 3 iz Privlake, te po 1 osoba iz Cerića, Otoka i Starih Mikanovaca, a preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 8754, od kojih je 8436 izlečeno, a 197 je preminulo. Trenutno je u županiji 29 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 45 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 44 899. U samoizolaciji je 490 osoba, a policija je utvrdila 14 kršenja mere samoizolacije za koje su izdani prekršajni nalozi u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji su pozitivna tri radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji je jedan radnik. Iz sistema obrazovanja ukupno su obolela 3 učenika i 6 nastavnika, dok se u samoizolaciji nalazi 5 nastavnika i 80 učenika.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa zabeležen 91 novi slučaj zaraze koronavirusom, te je broj aktivnih slučajeva 2892, saopštio je nacionalni Štab civilne zaštite. Među njima je 791 pacijent na bolničkom lečenju, od toga su na respiratoru 64 pacijenta, a preminulo je 11 osoba. Od kada je zabeležen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas su ukupno zabeležene 243 064 osobe zaražene novim koronavirusom, od kojih je 5537 preminulo, ukupno se oporavilo 234 635 osoba, od toga 401 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji su trenutno 14 074 osobe. Do danas je ukupno testirano 1 346 946 osoba, od toga 2294 u poslednja 24 časa.
Od danas kafići i restorani širom Hrvatske mogu da otvore terase i na njima poslužuju goste, a mogući su i treninzi u zatvorenom, ali sve po strogim pravilima. Kako je objasnio šef Nacionalnog štaba za civilnu zaštitu, ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović, radno vreme je od 6 ujutro do 22 časa, a dozvoljen je rad samo na otvorenim delovima ugostiteljskih objekata. Potrebno je osigurati razmak među gostima koji nisu iz istog domaćinstva. Među stolicama razmak treba biti najmanje metar i po, a među stolovima najmanje tri metra, rekao je Božinović. Omogućava se treniranje i u svim zatvorenim prostorima, ali uz pridržavanje mera. To u praksi znači da dvorane u kojima su treninzi moraju biti redovno provetravane. Najveći broj osoba koje istovremenu treniraju je ograničen, tako da ne sme biti više od jedne osobe na 20 kvadratnih metara. Dopušteni su samo treninzi bez kontakta između sportista.
Patrijarh srpski, gospodin Porfirije u subotu je prilikom posete zemljotresom pogođenim stanovnicima Banije poručio da nije političar, ali će na novoj dužnosti činiti sve da se „među ljudima otupljuju sve moguće oštrice”. Bivši mitropolit zagrebačko-ljubljanski u subotu je s episkopom gornjokarlovačkim Gerasimom posetio Majske Poljane i Glinu, u prvoj pastirskoj poseti na dužnosti 46. patrijarha Srpske pravoslavne crkve. Porfirije je u svojoj poruci stanovnicima Banije rekao da je tragedija pokazala da su ljudi potrebni jedni drugima. „Možda Bog ponekad dozvoli iskušenje svima nama da bismo upravo kroz materijalnu štetu imali mogućnost da probudimo u sebi ono što je ljudsko i da učinimo napor da prevladamo neku svoju skučenost, egoizam i zatvorenost. Da izađemo u susret jedni drugima i da spoznamo da ćemo ujedinjeni lako obnoviti i materijalnu štetu”, rekao je patrijarh. Patrijarh Porfirije juče je posetio i manastir Jasenovac na poziv episkopa pakračko-slavonskog Jovana i tom prilikom je istakao da je ljudsko zlo malogde pokazalo svoju najružniju stranu kao na ovom mestu. „Ono treba biti temelj iz kojeg će niknuti stup i oganj mira koji se uznosi na nebo i oko kojeg se onda koncentričnim krugovima poruka tog mira, njegova snaga i energija širi sve šire i dalje”, rekao je patrijarh. U Jasenovcu su bili i biskup požeški Antun Škvorčević, srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac, gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković, nekoliko stotina vernika iz Hrvatske i Republike Srpske i velik broj medija iz Srbije.
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić iznenada je umro juče rano ujutro u 66. godini života od posledica srčanog udara. U dugogodišnjoj političkoj karijeri bio je saborski zastupnik, većnik u Skupštini Grada Zagreba te na čelu glavnog grada Hrvatske 20 godina, a kandidovao se i na predsedničkim izborima. Jelena Pavičić Vukičević, koja će obavljati funkciju gradonačelnice Zagreba do lokalnih izbora u maju, rekla je juče se neće kandidovati na predstojećim lokalnim izborima. Dosadašnja zamenica gradonačelnika i njegova dugogodišnja saradnica rekla je za RTL da je svoju političku karijeru vezala uz karijeru Milana Bandića, te ne razmišlja o tome da ona bude kandidatkinja na izborima. Dodala je i da do sada nije bilo prilike za razgovor o tome kome će dati svoju podršku na izborima. “Na nama je da najbolje organizujemo komemoraciju i samu sahranu, da se oprostimo od prvog čoveka grada u proteklih 21 godinu, a nakon toga će sasvim sigurno biti dovoljno vremena za razgovore o novim potezima”, zaključila je Jelena Pavičić Vukičević.
Saborski zastupnici SDP-a sa područja Slavonije obratili su se saopštenjem za javnost da bi izrazili strah od zatvaranja proizvodnih pogona u našem regionu. Upravo je nebriga, neaktivnost i neodgovornost Vlade kumovala zatvaranju Šećerana u Virovitici i Osijeku, a bojimo se da se zbog istog odnosa slične sudbine ne dogode i drugim proizvodnim pogonima, koji su preostali u našem kraju. U tom kontekstu spominje se i preduzeće Borovo, koje je u gotovo stoprocentnom vlasništvu države. Mislimo da ne trebamo posebno naglašavati o zastarelosti proizvodnog procesa u samom Borovu na mašinama starim po 50 i više godina. Koliko im dobro ide govori činjenica kako su zatvorili prodavnice u Glini, Čazmi, Belom Manastiru, Orahovici, Iloku, Županji, Dardi, Velikom Grđevcu, pa čak i u Borovu naselju gde im je sedište, podsećaju SDP-ovci. Dodaju kako se „Uprava Borova hvali da radnici Borova nemaju minimalac. To je istina, ali ako malo bolje proučimo te plate se kreću od 3408 do 3426 kuna, odnosno 8 do 26 kuna više od minimalnog dohotka, dok u isto vreme plata predsednice uprave Borova iznosi 17 899 kuna i u rangu je s platom ministara u Vladi. Toliko o socijalnoj osetljivosti Uprave u gradu, koji se još uvek bori s posledicama rata. Još jednom naglašavamo da su mnogi Vladini projekti hvale vredni ali ne osiguravaju novu vrednost lokalnoj sredini, ne stvaraju nova radna mesta niti stvaraju podsticajnu preduzetničku atmosferu, koja bi nam osigurala budućnost, nego se bave novim vizualima, trgovima i sličnim stvarima koje na kraju zjape prazni jer su naši građani svoju budućnost prisiljeni potražiti na nekom drugom mestu. Plašimo se da bi Borovo zbog maćehinskog odnosa i nebrige Vlade, a zbog teškog položaja u kojem se nalazi, o čemu mediji pišu već duže vreme, uskoro moglo da se suoči s problemima, koji neće ostaviti previše nade za opstanak fabrike, navedeno je, između ostalog u saopštenju saborskih zastupnika SDP-a.