Krizni štab Ministarstva zdravstva podigao je juče mere pripravnosti zbog epidemije koronavirusa, te je predloženo osnivanje Nacionalnog kriznog štaba radi koordinacije svih službi u slučaju pojave koronavirusa u Hrvatskoj. Podignute su mere opreza za zemlje EU-a i Hrvatska će intenzivirati kontrolu svojih granica, poštivaćemo sve smernice i pravila struke. Osigurava se zaštitna oprema i sve ono što je u ingerenciji Kriznog Štaba, a sada ćemo to raditi i kroz Nacionalni krizni štab, najavila je načelnica Štaba pri Ministarstvu zdravstva Maja Grba Bujević. Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak ustvrdio je kako je Hrvatska spremna za sve scenarije jer ima dobro organizovanu epidemiološku službu, što se dokazalo u mnogo prethodnih situacija. Hrvatska na zagrebačkom aerodromu još nema termalne kamere, koje služe za merenje temperature putnika. Čini se da je Hrvatsku koronavirus poprilično iznenadio, naveo je ranije portal Indeks. Nemamo uređaje za skeniranje telesne temperature kod putnika. To tek treba da naruči Ministarstvo zdravstva u kojem se nalazi krizni štab za koronavirus. Oni odlučuju o svemu što je potrebno oko tog virusa, a termalne kamere bi svakako morali da imamo”, rekla je portparolka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Meri Novosel.
U Hrvatskoj je evidentiran vrlo mali broj zločina iz mržnje što je signifikantno i može biti posledica neprijavljivanja i neprepoznavanja dela, ocenjuje se u novom broju Hrvatskog letopisa za krivične nauke i praksu.Prema podacima na stranici Kancelarije za ljudska prava i prava nacionalnih manjina u 2018. godini je za krivično delo klasifikovano kao zločin iz mržnje, uključujući i govor mržnje, tj. javno podsticanje na nasilje i mržnju, zabeleženo tek osam presuda i 11 prekršajnih presuda.Godinu pre, 2017., krivično je osuđeno 12 osoba, dok je u istom periodu evidentirano tek devet prekršaja vezanih uz zločin iz mržnje, navodi se u letopisu. Autorke, vanredna profesorka na Katedri za krivično pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta Maja Munivrana Vajda i zamenica glavnog državnog advokata Andrea Šurina Marton, objašnjavaju da bi „velika tamna brojka“ mogla biti rezultat neprijavljivanja incidenata, ali ponekad i da nadležna tela ne prepoznaju prirodu tog dela. Podsećaju na poslednji izveštaj Evropske komisije protiv rasizma i nesnošljivosti (ECRI), čije preporuke i izveštaji o državama predstavljaju važan autoritet na polju suzbijanja zločina iz mržnje. U tom izvešću se tvrdi da se mnogi zločini iz mržnje pogrešno ne procesuišu kao krivična dela, već samo kao prekršaji, zbog čega izostaje potencijalni generalno preventivni efekat krivičnog progona i delotvorna zaštita prava.
Sinoć je u brojnim gradovima održana tradicionalna manifestacija Noć muzeja, koja se u Hrvatskoj organizuje već 15 godina. Ovogodišnju Noć muzeja u Gradskom muzeju Vukovar otvorila je zamenica gradonačelnika Ivana Mujkić, istakavši kako je ponosna na bogatu kulturu koju naš grad ima, a kao važno naglasila da je Vukovar jedan od retkih gradova koji se može pohvaliti muzejima koji su primali evropske nagrade. Noć muzeja je, ove godine, bila posvećena velikim muzejskim godišnjicama u Hrvatskoj i Evropi, a Gradski muzej uključio se u temu godišnjicom delovanja više od 70 godina. Pipremili smo, između ostalog, i jednu posebnu temu „Putevima naših slavonskih muzejskih osnivača“. Bila je to prilika da i naši sugrađani upoznaju muzeje u Osijeku, a istovremeno su Osječani upoznali muzeje u Vukovaru, Vučedolu, Iloku, Županji, i na taj način smo se povezali, rekla je Ruža Marić, direktorka Gradskog muzeja Vukovar dodajući kako je svaki muzej imao i svoj dodatni specifični program. Naziv programa Gradskog muzeja Vukovar u Noći muzeja bio je Doktor Antun Bauer – čovek sa svilenim šalom. Celo veče bilo je je vezano za svilu i izložbu radionice na svili. Organizovane su i radionice za decu, dok je u muzičkom delu programa nastupio tenor Josip Paulić iz Vinkovaca. Muzej vučedolske kulture u ovoj manifestaciji učestvuje od 2014. godine. Posetioci su imali priliku da vide stalnu postavku u ambijentu noćnog prostora, rekla je Mirela Hutinec, direktorka Muzeja vučedolske kulture.
Vukovarsko-sremski župan Božo Galić sa saradnicima je posetio Opštinu Gradište. Na sastanku s načelnikom Srećkom Papcem i njegovim saradnicima, upoznao se s dosadašnjim aktivnostima u toj opštini ali i ekonomskom situacijom i u tom kontekstu razgovarali o izgradnji druge faze infrastrukture u poslovnoj zoni “Ambarine”, realizaciji izgradnje spajajućeg voda kanalizacijskog sistema opštine na pročišćavač otpadnih voda u Županji, mogućnostima iskorištenja novosagrađenih prostorija društvenog doma, odnosno dislokaciji nekih fakulteta interesantnih za to područje, demografskoj problematici, odnosno pomoći jednoj porodici sa 12-ero dece i izgradnji Doma kulture u Gradištu. Načelnik je župana izvestio da je u preduzetničkoj zoni Ambarine, koja je najveća zona u Županiji, ukupne površine 54 ha, trenutno sedam proizvodnih objekata, te da su tri u fazi izgradnje, među kojima i Drvno-tehnološki centar. Zaposleno je približno 300-350 ljudi. Istakao je da je izgradnja Objekta za kulturu s pripadajućom multifunkcionalnom dvoranom jedan od prioritetnih projekata u Opštini, kao i realizacija prijavljenog projekta Izgradnje kanalizacijskog sistema na pročišćavač otpadnih voda u Županji.
Iz vagona teretnog voza koji je 29. januara, nešto pre 23 časa na železničkoj stanici u Tovarniku kontrolisala granična policija, pravovremenim i koordinisanim postupanjem te prvenstveno dobrom taktičkom procenom policijskih službenika, spašen je život trudnice i njenog supruga, stranih državljana, saopštila je vukovarsko-sremska policija. Prilikom detaljnog pregleda voza, policijski službenici su obavili i dodatan pregled, koristeći policijskog psa, koji je reagovao na vagon u kojem se prevozio kukuruz u zrnu. Uprkos činjenici da su se na vagonu nalazile neoštećene plombe, vagon je otvoren te su policijski službenici iz rasutog kukuruza izvukli na sigurno dve osobe, trudnicu i njenog supruga.Žena se nalazila u besvesnom stanju, tek opipljivog pulsa, dok se muškarac nalazio u nešto boljem stanju. Promptna i pravilno pružena prva pomoć, koju su policijski službenici ukazali trudnici pokazala se presudnom za stabilizovanje njenog stanja i kasnijeg lečenja u Opštoj županijskoj bolnici i bolnici hrvatskih veterana u Vukovaru. Nakon lekarskog zbrinjavanja trudnice, a potom i proveravanja zdravstvenog stanja njenog supruga, policijski službenici su daljnjim proverama utvrdili da se radi o državljanima Palestine, koji su na nezakonit način ušli u Republiku Hrvatsku.