Prosečnu hrvatsku penziju od 2868 kuna odnosno 380 evra, primaće penzioneri nakon Nove godine. U poređenju s drugim zemljama, 12 000 kuna prosečna je penzija u Švajcarskoj, 11 300 kuna u Norveškoj. I baš te dve zemlje najpovoljnije su za penzionere, pokazao Globalni indeks penzionisanja. Tamo se starije osobe ne suočavaju s egzistencijalnim problemima kao kod nas, nego imaju sredstava i za planiranje letovanja, zimovanja i večera u restoranima. Nova lestvica država gde nije muka biti star obuhvatila je sva merila, od kvaliteta zdravstva, visine penzije, nivoa sreće, čistoće vazduha , te postoji li porez na primanja u starosti.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske je danas, u saradnji s kompanijom Meta, koja upravlja Fejsbuk i Instagramom, pokrenulo sistem za traženje nestale dece „Amber Alert”, pod nazivom „NENO Alarm”. Ako dete nestane, MUP će obavestiti firmu Meta, koja će upozorenje „NENO Alarm” poslati korisnicima društvenih mreža Fejsbuk i Instagram u krugu od 60 kilometara od mesta gde je dete poslednji put viđeno, saopštio je hrvatski MUP. Upozorenje će sadržati osnovne podatke o nestalom detetu i poveznicu na njegov profil na internet stranici Nacionalne evidencije nestalih osoba. Iz MUP-a ističu da će korisnici tih društvenih mreža moći da podele upozorenje svojim prijateljima i tako će ono dopreti do šire javnosti, pomoći u identifikaciji i lociranju nestalog deteta u kratkom vremenskom periodu. Upozorenje ostaje aktivno na Fejsbuku i Instagramu 24 časa ili dok se ne otkaže, prenosi agencija Beta. U slučaju poništenja dojave, odnosno ako dete bude ranije pronađeno, merodavna jedinica MUP-a šalje Meti odgovarajuću e-poruku s kratkim opisom rezultata, a potom se o tome obaveštavaju korisnici Fejsbuka i Instagrama, naveo je hrvatski MUP u saopštenju i dodao da je Hrvatska 30. zemlja u kojoj je pokrenut taj sistem uzbunjivanja.
Sredinom novembra 2010. godine u Gradištu je pretučen tada 17-godišnji Miroslav Tunjić, koji je nakon toga ostavljen da leži na putu. Na njega je naleteo automobil i naneo mu povrede od kojih je nešto kasnije preminuo u vinkovačkoj bolnici. S ciljem da se tako nešto više nikada ne ponovi, Policijska uprava vukovarsko-sremska je i ove godine, uz podršku porodice Tunjić, Direkcije policije, Vukovarsko-sremske županije, Grada Županje i vaspitno-obrazovnih ustanova s tog područja, u Velikoj većnici Grada Županja organizovala preventivno-edukativni program za mlade posvećen promovisanju kulture nenasilja. Program naziva „In memoriam Miroslav Tunjić – Živim život bez nasilja“ u centar pažnje stavlja mlade, učenike osnovnih škola županjskog kraja i srednje škole koju je pohađao nastradali mladić. Posebno su se angažovali u promovisanju kulture tolerancije, dijaloga i prihvaćanja različitosti likovnim izražajem, literarnim i video radovima i muzičkim stvaralaštvom, te na taj način dali svoj doprinos u pomen na Miroslava Tunjića i ostale žrtve vršnjačkog nasilja. Osim toga, iskazali su se svojom ličnošću, humanošću, nesebičnim zalaganjem, dobrim delima i ponašanjem, te su od strane svojih vršnjaka odabrani za „Promotere nenasilja“. Osmero mladih je i ove godine nagrađeno zahvaljujući pokroviteljstvu Komisije za suzbijanje zloupotrebe opojnih droga i drugih zavisnosti Vukovarsko-sremske županije i Grada Županja.
U Bogdanovcima su u toku radovi na građenju sistema kanalizacije, a trenutno se radi na priključcima. Načelnik Opštine Bogdanovci Marko Barun je rekao da su radovi, koji se realizuju sredstvima Evropske unije, pri kraju te bi trebali da budu gotovi do kraja godine. Barun je pozvao meštane da eventualne probleme prijave ili Opštini ili Vodovodu grada Vukovara te najavio da je isti projekat planiran i za Petrovce i Svinjarevce.
Hrvatska ima nisku pojavu HIV infekcije, koja je ove godine potvrđena kod sto osoba, a rana dijagnostika omogućava uspešno lečenje i smanjenje daljnjeg prenosa, naglašeno je povodom Svetskog dana borbe protiv AIDS-a, koji se obeležava danas.”Hrvatska ima dva potvrđena slučaja HIV infekcije na 100 hiljada stanovnika, dok je u Evropskoj uniji prosečna stopa 3,7. Za održavanje povoljnog trenda važno je testiranje, prevencija i edukacija građana”, istakla je epidemiloginja Tatjana Nemeth Blažić na konferenciji za novinare koju je organizovalo Hrvatsko udruženje za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa. Infekciju se može otkriti testiranjem jer zaraženi HIV-om, ali i drugim polno prenosivim bolestima u početku najčešće nemaju simptome, ali komplikacije mogu da budu ozbiljne, kao i rizik za nesvesno širenje na druge osobe. Ako se otkrije u ranoj fazi, infekcija HIV-om u današnje je vreme hronična bolest s kojom osoba može da doživi očekivani životni vek, a lečenjem se eliminiše prenos HIV-a na druge osobe, čak i polnim putem. Epidemiološki podaci pokazuju da su od 1985. do danas u Hrvatskoj videntirane 2004 osobe obolele od HIV infekcije, a 349 ih je umrlo. Ove je godine u Hrvatskoj zabeleženo 100 slučajeva zaraze HIV-om, među kojima 18 obolelih od AIDS-a, a devet zaraženih je preminulo ove godine.
Predstava „Noć bogova”, autora Mire Gavrana, a u izvođenju srpskih glumaca Vojina Ćetkovića, Dejana Lutkića i Nebojše Ilića, sinoć je odigrana u Hrvatkom domu u Vukovaru. Predstava je izvedena u okviru manifestacije Dani kulture Srba, Srpskog kulturnog društva Prosvjeta, a predsednik vukovarskog pododbora Milenko Živković je istakao zadovoljstvo odazivom publike, koja je napunila Hrvatski dom do poslednjeg mesta. Predstava je smeštena na kraj 17. veka i govori o noći otkrivanja tajni i menjanja odnosa između francuskog kralja Luja 16., njegove dvorske lude i pisca Molijera. Iako se dešava u prošlosti, motivi i prilike se mogu prepoznati i u današnje vreme, rekao je jedan od glumaca, Dejan Lutkić.