Vlada je danas na godinu dana odgodila primenjivanje Uredbe o visini nadoknade za korištenje voda, s namerom da spreči najavljena poskupljenja vode za građane i privredu, te pozvala one koji su najavili poskupljenja vode da od toga odustanu. Kako je objasnio ministar privrede i održivog razvoja Davor Filipović, Uredba o visini nadoknade za korištenje voda trebala je da stupi na snagu 1. januara 2023. godine, a kad bi se to dogodilo, visinu nadoknade vodovodi bi plaćali prema zahvaćenoj, a ne isporučenoj količini vode, što bi moglo da uzrokuje povećanje cene vode građanima i preduzetnicima. Vlada je zato odgodila početak primenjivanja uredbe na 1. januar 2024. godine, kako bi se, kako je rekao “zaštitio standard građana i kako se ne bi dogodila neka najavljena poskupljenja. Pozivam sve one, koji su najavili da će poskupeti vodu za građane da od toga odustanu, a i one koji su nameravali da to ne rade, kako bi zajedno štitili standard građana i pomogli im da što lakše prebrode krizu”, rekao je Filipović.
Vlada je danas uputila u Sabor konačni predlog izmena Zakona o radu (ZOR), u kojem se jasno definiše pojam plate, sprečava neopravdano uzastopno sklapanje ugovora o radu na određeno, povećava satnica za rad nedeljom i odustaje od mogućnosti da radnik odbije rad nedeljom. Novost je u konačnom predlogu zakona da se jasno definiše pojam plate i predlaže se jasna struktura plate i ostavlja mogućnost da poslodavac dodatke na platu isplaćuje na način utvrđen posebnim propisom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, rekao je na sednici Vlade ministar rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike Marin Piletić.
Da bi svi osnovnoškolci od drugog polugodišta imali besplatan školski obrok, odnosno da bi se mogao finansirati ili sufinansirati iz državnog budžeta, Vlada je sa današnje sednice u hitnu saborsku proceduru uputila dopunu Zakona o vaspitanju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, što će omogućiti da osnovnoškolci besplatne obroke dobiju već od drugog polugodišta ove školske godine. Dopunom se uređuje mogućnost finansiranja, odnosno sufinansiranja prehrane za učenike osnovnih škola za svaku školsku godinu, u skladu sa raspoloživim sredstvima državnog budžeta, a predlaže se i da Vlada donosi odluku o merilima i kriterijumima po kojima će se ostvarivati to pravo. Sredstva za provođenje mere osigurana su u budžetu za sledeću i projekcijama za 2024. i 2025. godinu u godišnjem iznosu od 544,2 miliona kuna.
Prijave ispita državne mature za letnji rok u školskoj godini 2022./2023. počele su danas za oko 30 hiljada maturanata te će trajati do 15. februara. Ispite državne mature, koje će se u letnjem roku pisati od 31. maja do 28. juna, maturanti prijavljuju preko internet stranice www.postani-student.hr. Direktor Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja Vinko Filipović rekao je da bi se na državnu maturu trebalo prijaviti oko 30 hiljada maturanata te naglasio da je trend da se svake godine prijavljuje sve manje maturanata. “Nažalost, trend je da je svake godine broj maturanata manji, u skladu s demografskim trendovima koji su u Hrvatskoj takvi kakvi jesu”, rekao je Filipović za agenciju Hina.
Portparol Hrvatske pošte Krešimir Domjančić je komentarisao interes građana za pakete evrokovanica, koji se od danas mogu kupiti po ceni od 100 kuna. “Početni paketi su dostupni u 1000 poštanska u više od 800 naselja. Do 11 časova smo prodali 22 hiljade paketa. Interes je velik, ali bili smo spremni i pripremili smo se”, rekao je Domjančić i dodao da paketa ima dovoljno te da će biti dostupni do kraja decembra. Građani od danas mogu da kupe početni paket evrokovanica u bankama, Fini i Hrvatskoj pošti. Paket sadrži 33 evrokovanice s hrvatskom nacionalnom stranom, u vrednosti 13,28 evra, što će platiti 100 kuna. U paketu su tri kovanice od dva evra i tri od jednog evra, pet kovanica od 50 centi, pet od 20 centi, pet od 10 centi, tri kovanice od pet centi, četiri od dva centa i pet kovanica od jednog centa. Građani će u jednoj transakciji moći da kupe maksimalno dva paketa evrokovanica, a za plaćanje u zemlji i inostranstvu će ih moći koristiti tek od 1. januara.
Povodom 30 godina institucije narodnog pravobranitelja juče je održana konferencija posvećena zaštiti ljudskih prava i vladavini prava, s koje je premijer Andrej Plenković upozorio na opasnosti od govora mržnje i ocenio je da je poslednjih godina eskalirala uvredljiva retorika. Zna se ko je nosilac te retorike u Hrvatskoj. Još je opasnije što je deo javnosti na to pristao, rekao je Plenković. Hrvatska se, rekao je, uprkos značajnom napretku, i dalje suočava s područjima koja iziskuju dodatnu promociju i zaštitu ljudskih prava.
Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i dana volontera, Udruženje za osobe s intelektualnim oštećenjem „Golubica“ Vukovar organizovala je u Hrvatskom domu 9. VUFIS – Vukovarski festival igre i smeha, pod pokroviteljstvom Vukovarsko-sremske županije i Grada Vukovara. Na festivalu je učestvovalo približno 150 članova i korisnika iz 8 udruženja i ustanova sa područja Vukovarsko-sremske županije. Predstavili su se dramskim i muzičko – plesnim nastupima, dok je udruženje „Tko se boji sutra još?” na izložbenom štandu predstavilo svoj sajam stvaralaštva. Važno nam je da održavanjem ove manifestacije, osobe s intelektualnim oštećenjem sva svoja znanja i sposobnosti imaju priliku da pokažu članovima lokalne zajednice, izjavila je Ivana Azenić Dubravčić, predsednica vukovarske Golubice. Namera organizatora je da takvim susretima doprinesu zajednici, promovišući volonterski rad, potiču socijalizaciju i integraciju korisnika u lokalnu zajednicu te poboljšati saradnju i razmenu iskustava sa srodnim udruženjima i ustanovama na nivou Vukovarsko-sremske županije.