U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirano je 160 novih pozitivnih osoba na COVID-19. Najveći broj zaraženih je iz Županje,28 osoba, 21 je iz Vinkovaca, te 17 iz Vukovara. Preostali zaraženi su iz 37 mesta naše županije. Preminule su 2 osobe. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 4839, od kojih je 4106 osoba izlečeno, a preminulo 75 lica. Trenutno je u županiji 69 osoba hospitaliziovano zbog koronavirusa. U protekla 24 časa testirana je 271 osoba,pa je ukupan broj testiranih 25 090. U samoizolaciji se nalazi 1 408 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-sremskoj županiji je pozitivno 47 radnika iz sistema zdravstva, dok ih se u samoizolaciji nalazi 31 radnik. Iz sistema obrazovanja obolelo je 57 nastavnika i 56 učenika, dok se u samoizolaciji nalaze 53 nastavnika i 890 učenika.
Premijer Andrej Plenković iz izolacije vodi online sastanak s hrvatskim županima. Vili Beroš, ministar zdravstva, saopštio je da je danas u Hrvatskoj 2900 novozaraženih i 75 preminulih od koronavirusa. Iako se čekaju službeni podaci, mediji navode da je u bolnicama 2351 pacijent što je 7 manje nego juče, u poslednja 24 sata hospitalizovano je 342 ljudi, a otpušteno njih 265. Na respiratoru se nalazi 245 pacijenata, 10 manje nego juče. Krunoslav Capak, direktor HZJZ-a, rekao je da brojke nisu dobre, naročito broj hospitalizovanih, preminulih i onih na respiratorima. “Taj broj nam je na nedeljnom nivou u porastu. Poslednju nedelju smo imali 15 odsto više nego nedelju ranije”, rekao je Capak, dodajući da imamo čitav niz mikro-žarišta iz kojih se bolest širi.
Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je da će policija provoditi sigurnosnu meru zabrane ili ograničenja održavanja privatnih okupljanja u skladu s Ustavom i prema dojavama, ali neće samoinicijativno tražiti izvore privatnih događanja. “Policija sigurno neće okolo tražiti izvore takvih dešavanja, ali svi oni koji žele dobro hrvatskim građanima, verujem da će prijaviti okupljanja jer nam je cilj sprečiti širenje virusne bolesti”, rekao je Beroš novinarima nakon sednice Vlade. S obzirom na pogoršanje epidemiološke situacije, Vlada je juče u hitnu saborsku proceduru uputila i dopunu Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, kojom se predlažu nove mere za sprečavanje i suzbijanje zaraznih bolesti, ali i novčane kazne za prekršioce. Propisuje se novčana kazna za prekršaje za pravne osobe u iznosu od 10 do 40 hiljada kuna u slučaju nepridržavanja mera, odnosno ako se ne poštuje zabrana ili ograničenje javnih i privatnih okupljanja. Za prekršaje odgovorne osobe u pravnoj osobi, kao i obrtnika te fizičke osobe koja obavlja drugu samostalnu delatnost, propisuje se novčana kazna u iznosu od 5000 do 10 hiljada kuna. Za prekršaj fizičke osobe propisuje se kazna u iznosu od 500 kuna u slučaju nepridržavanja mera, odnosno obaveze pravilnog nošenja maske za lice. Za vlasnika privatnog poseda propisuje se kazna u iznosu od 5000 do 10 hiljada kuna ako organizuje ili dopusti privatno okupljanje. Takođe, menja se odredba o naplati prekršajne kazne na mestu počinjenja prekršaja. Tako kaznu može naplatiti na mestu osoba ovlaštena za provođenje kontrole. “Nerado idemo u ovom smeru, ali smatramo da nam je i ovaj alat potreban”, rekao je premijer Plenković na sednici Vlade u kojoj je učestvovao online.
Nacionalni štab civilne zaštite juče je doneo Odluku o privremenoj zabrani odnosno ograničavanju prelaska preko graničnih prelaza kojom su ulasci putnika, uz pojedine izuzetke, dozvoljeni samo uz negativan PCR test ne stariji od 48 časova. O Odluci je na sednici Vlade obavestio ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović. “Putnici koji dolaze iz zelenih područja Evropske unije ne trebaju test niti ispunjavanje dodatnih uslova za ulazak u Hrvatsku. Svi ostali putnici koji dolaze iz Unije trebaju negativan PCR test koji nije stariji od 48 časova ili se PCR testirati po dolasku u Hrvatsku i biti u samoizolaciji do negativnog nalaza”, objasnio je ministar.
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) uspostavio je novu e-mail adresu zovem.doktora@hzzo.hr na koju osigurane osobe mogu da pošalju prigovor u slučaju da ne mogu uspostaviti kontakt s ordinacijama primarne zdravstvene zaštite. Nova adresa na koju građani mogu da iznesu prigovor uvedena je jer Ministarstvo zdravstva i HZZO primaju sve učestalije prigovore osiguranih građana na otežano ostvarivanje zdravstvene zaštite u ordinacijama izabranih doktora primarne zdravstvene zaštite, zbog nemogućnosti uspostavljanja kontakta s ordinacijama lično, putem telefona, elektronskom poštom ili na druge načine. HZZO je zbog toga uspostavio spomenutu mail adresu na koju osigurane osobe mogu da pošalju prigovor u kojem je potrebno navesti lične podatke (ime i prezime, OIB i telefon za kontakt), te ime i prezime izabranog doktora na kojeg se osigurana osoba žali, saopštila je HZZO-ova Služba za odnose s javnošću. Bez navedenih podataka se ne može postupati, odnosno stupiti u kontakt s doktorom primarne zdravstvene zaštite i pomoći u hitom rešavanju problema, koji osigurana osoba ima.