U organizaciji Generalnog konzula Republike Srbije u Vukovaru Aleksandra Nakića, grupa od 42 penzionera iz Vukovara, Borova, Negoslavaca i Trpinje danas je otputovala na dvodnevni izlet na Palić. Potpredsednik Udruženja Vukovar Novi Boško Ostojić je istakao da ovo udruženje penzionera veoma dobro sarađuje sa drugim penzionerskim udruženjima te su ih zato pozvali da im se pridruže na dvodnevnom izletu. Generalni konzul Nakić je zahvalio svima koji su pomogli realizaciju putovanja, pre svega predsedniku Bokserskog saveza Srbije Nenadu Borovčaninu i predsedniku opštine Stara Pazova Đorđu Radinoviću. Zamenik župana Vukovarsko-sremske županije iz reda srpske zajednice Srđan Jeremić je rekao da će županija nastaviti da pomaže starijoj populaciji.
Danas je praznik Svih svetih, dan kojim Katolička Crkva slavi sve kanonizovane svece, ali i svece koji su ostvarili ideal hrišćanskog života, a nisu kanonizovani. Praznik Svih svetih je u Hrvatskoj i državni praznik te mnogi građani obilaze grobove svojih najmilijih.
Vlada i sindikati javnih i državnih službi potpisali su juče dodatke kolektivnim ugovorima kojima se reguliše povećanje osnovice plata i drugih materijalnih prava u ovoj i narednoj godini. Plate u javnim i državnim službama povećavaju se za šest procenata od 1. oktobra ove i dva procenta od 1. aprila sledeće godine. Predviđeno je i povećanje božićnice i regresa sa 1500 na 1750 kuna, poklona za decu sa 600 na 754 kune te početak pregovora o novom povećanju osnovice plate u sledećoj godini najkasnije u trećoj nedelji septembra. Dodatke Temeljnom kolektivnom ugovoru za javne službe i Kolektivnom ugovoru za državne službe potpisali su ministar rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike Marin Piletić te čelnici devet od ukupno 11 sindikata javnih službi, kao i dva sindikata državnih službi čije je članstvo prihvatilo ponudu Vlade. Premijer Andrej Plenković ocenio je da potpisivanje sporazuma sa sindikatima, kojima se za 240 hiljade zaposlenih u javnom i državnom sektoru osigurava povećanje osnovice plata i drugih materijalnih prava, potvrđuje opredeljenost Vlade za socijalni dijalog. “U manje od 12 meseci osnovica plata u državnim i javnim službama povećava se za 12,44 odsto, a godišnja inflacija biće 10,4 odsto”, istakao je premijer Plenković nakon potpisivanja sporazuma sa sindikatima.
Vozači automobila od danas pa do kraja marta i preko dana moraju da imaju upaljena dnevna odnosno kratka svetla na vozilima da bi bili uočljiviji u saobraćaju. Za razliku od vozača autobomila, vozači mopeda i motocikala dužni su tokom cele godine danju imati upaljena kratka svetla ili im preti kazna od 300 kuna. Biciklisti, od prvog sumraka do potpunog svanuća te u slučaju smanjene vidljivosti, na biciklu moraju imati upaljeno jedno belo svetlo s prednje i jedno crveno sa zadnje strane bicikla ili će biti kažnjeni s 500 kuna. Od 15. novembra na saobraćajnicama u zimskim uslovima, kada je put prekriven snegom ili kada je na njemu poledica, obavezna je zimska oprema na vozilima, a ta obaveza je na snazi do 15. aprila. Za vreme zimskih uslova na putevima zabranjen je saobraćaj motornim vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretnim automobilima s prikolicama. Osim toga, vozači su dužni da, pre uključivanja u saobraćaj, očiste vozilo od snega i leda, pre svega stakla. Za vozila koja ne budu imala propisanu zimsku opremu, kazna se kreće od 5 do 15 hiljada kuna za pravne ili fizičke osobe.
Akt o digitalnim tržištima stupa danas na snagu u Evropskoj uniji, počeće da se primenjuje početkom maja sledeće godine, a cilj mu je obuzdati dominantnu ulogu velikih internet platformi. Savet Evrope i Evropski parlament su postigli dogovor o Aktu o digitalnim tržištima zajedno s Aktom o digitalnim uslugama u martu ove godine, a radi se o dve važne uredbe kojima EU želi nametnuti stroža pravila i veću odgovornost digitalnim platformama za koje tvrdi da su postale privatni regulatori. Ključni pojam je “kontrolor pristupa” digitalnom tržištu, te su Aktom definisani kriterijumi na osnovu kojih će se određivati koje internet platforme trebaju da dobiju status kontrolora pristupa. Reč je o digitalnim platformama koje osiguravaju bitnu vezu između poslovnih korisnika i potrošača, a taj im položaj može omogućiti da preuzmu ulogu neke vrste zakonodavca, to jest da sami određuju pravila. Status kontrolora pristupa dobiće preduzeća koja upravljaju jednom ili više tzv. „osnovnih usluga platforme” navedenih u Aktu o digitalnim tržištima, a reč je o uslugama internet posredovanja, tražilica, društvenim mrežama, uslugama slanja poruka, razmene videozapisa i slično, odnosno uvodi se veća kontrola nad, uglavnom američkim, tehnološkim divovima poput Applea, Amazona, Googlea, Facebooka i Microsofta, koji su zbog svog položaja na tržištu postali neizbežni.