Vodostaj na Dunavu trenutno je u opadanju, stanje na ugroženim područjima se normalizuje jer je veliki rečni talas izašao iz Republike Hrvatske. U Zelenom otoku kod Batine, koje je bilo potopljeno, uklanjaju se mulj i blato te saniraju posledice poplave. Prema rečima Željka Kovačevića rukovodioca odbrane od poplava Sektora B Hrvatskih voda, juče se nivo vode na Dunavu spustio ispod 580 cm, tako da su u Vukovaru ukinute i redovne mere odbrane od poplava. Situacija se može oceniti kao potpuno normalna i može se konstatovati da je opasnost u potpunosti za Grad Vukovar završila, naglasio je Kovačević. Komentarišući spremnost Hrvatske za visoke vodostaje, Kovačević je rekao da je sve na vreme bilo pripremljeno i organizovano. Naglasio je odličnu saradnju s vukovarsko-sremskim Štabom civilne zaštite i Grada Vukovara, kao i Štabom civilne zaštite OBŽ-a te svim opštinskim štabovima koji su učestvovali u odbrani od poplava.
Opoziciona stranka “Blok penzioneri zajedno” povodom međunarodnog dana starijih osoba, danas u podne na zagrebačkom Trgu bana Jelačića organizuju protest pod motom “Protiv siromaštva”. Od Vlade traže penzije dovoljne za dostojanstven život. Na skup su pozvali radnike i studente a dolazak su potvrdili i članovi SDP-a, čiji je Forum seniora upozorio na probleme s kojima se suočava penzionerska populacija, uz poruku – aktuelna Vlada ne voli penzionere. Na današnjem skupu govoriće članovi i predsednici penzionerskih udruženja i sindikata, predsednik BUZ-a Milivoj Špika. Tražimo od Vlade da ispuni svoje obećanje i da prosečna penzija bude 60 odsto prosečne plate, rekao je Špika, dodajući da je to osnovni zahtev od kojeg neće odustati. Naglasio je da protestom žele da poruče Vladi da su ozbiljni u namerama i spremni na druge akcije koje će da uslede nakon ove. Najavu današnjeg protesta komentarisao je premijer Andrej Plenković i poručio da će Vlada već danas s Maticom i Sindikatom penzionera da potpiše Sporazum o osnivanju Nacionalnog veća za penzionere, naglasivši i da se status penzionera poboljšao tokom njegovog mandata.
Povodom Međunarodnog dana starijih osoba, Udruženje žena Vukovar i ove je godine za starije sugrađane organizovalo javno zdravstvenu akciju i prikladan program. U vanjskom prostoru zgrade Miše Barne u Borovu naselju predviđena je akcija merenja pritiska i šećera u krvi u vremenu od 8.30 – 10.00 časova, a pripremili su i prikladan program u kojem će da nastupe deca iz Dečjeg vrtića Vukovar II. Obeležavanje provode u okviru programa „Povezana zajednica“, koji finansira Ministarstvo rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike i to u u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za socijalni rad Područna kancelarija Vukovar.
S ciljem standardizacije ispita na sledećoj Državnoj maturi u ovoj školskoj godini Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja najavio je dve kategorije praga prolaznosti gde će društveno-humanistički i jezički predmeti da imaju prag 30, a prirodno- matematički 25 procenata. Direktor Centra Vinko Filipović je istakao da će najavljeni prag prolaznosti biti jednak i važiće za sve nivoe prirodno-matematičkih predmeta, dok će prag prolaznosti od 30 odsto koji važi za sve društveno humanističke jezičke predmete, biti niži od dosadašnjeg. Filipović je podsetio da je dosada bilo devet pragova prolaznosti,te da će od sada biti samo dva. Za matematiku, fiziku i hemiju prag je u prošloj školskoj godini bio 25, za biologiju 27 , 28 odsto za informatiku, a 30 za većinu društvenih predmeta. Za Politiku i privredu prag je bio 31,2 odsto, za likovni 32 , 35 za hrvatski jezik i još nekoliko drugih predmeta te 36 odsto za engleski jezik na višoj i 37 odsto za engleski na osnovnom nivou. Cilj je bio da se izjednače ti pragovi, rekao je Filipović i dodao da je novina i ujednačavanje pragova prolaznosti za ocenu odličan koji će iz svih predmeta da bude 85 odsto, za vrlo dobar 70 , dok će za ocenu dobar biti 50 procenata.
Županijsko državno tužilaštvo u Rijeci saopštilo je juče da je zbog ratnog zločina u Saborskom, gde je 1991. ubijeno 37 civila, pokrenulo istragu protiv bivšeg 82-godišnjeg komandanta JNA, srpskog državljanina, a prema neslužbenim informacijama radi o Slobodanu Đorđeviću. Tužilaštvo je navelo da postoji sumnja da je okrivljeni 82-godišnjak tokom oružanog sukoba između pripadnika hrvatskih oružanih i policijskih snaga s jedinicama tadašnje Republike SAO Krajine, kao komandant JNA postupio protiv odredaba međunarodnog prava. Kako ističu, s ciljem uništenja legalnih vojnih jedinica Republike Hrvatske smeštenih na prostoru Saborskog, Đorđević je naredio napad na mesta Borik, Saborsko, Funtana, Panjići i Kuselj i nije sprečio nezakonite postupke i kaznio počinioce istih, navedeno je u optužnici.