U Opštini Negoslavci juče su potpisani ugovori za početak druge faze projekta Zaželi-programa zapošljavanja žena. Ukupna vrednost druge faze je nešto manje od milion i po kuna, a predviđeno vreme trajanja je 18 meseci, istakao je Siniša Tripunović, asistent na projektu. Zaposleno je 16 koje će voditi brigu o 96 korisnika, a predviđeno je i doškolovavanje žena za deficitarna zanimanja. Načelnik Opštine Dušan Jeckov naglasio je da je ovo jedan od napopularnijih projekata u Hrvatskoj te da mnogo znači, kako zaposlenim ženama, tako i korisnicima na području Negoslavaca.
Svi gradonačelnici i načelnici Osječko-baranjske županije dobiće konkretan predlog rešenja problema s komarcima na području županije tako da se osnuje jedinstvena javna ustanova ili trgovačko društvo, najavljeno je na radnom sastanku sa županom Ivanom Anušićem. Župan je podsetio kako je Osječko-baranjska županija prošle godine interventno reagovala u vreme najveće najezde komaraca, od Vlade je uspela dobiti 1,3 miliona kuna te izdvojiti i vlastitih 3,7 miliona, nabaviti sredstva, tretirati celu županiju iz dva aviona i rešiti problem. Ove godine ponovila se najezda komaraca i opet se nije mogla kontrolisati. Na tu opasnost upozoravao sam i na sastanku naše koordinacije u januaru te najavio kako se problem može ponoviti i da će tada doći do međusobnog optuživanja, što se i dogodilo. Doneli smo i strategiju kako se ubuduće boriti protiv komaraca, no opet smo ove godine imali problem – rekao je Anušić naglasivši da ne želi više prebacivanje odgovornosti i krivice, nego se zauzima za rešavanje te situacije. Potrebno je osnovati jedinstvenu javnu ustanovu ili trgovačko društvo, što sam već predložio, ali nekoliko opština tada je to odbilo. Sada taj model ponovo predlažem jer je jedino rešenje u borbi protiv komaraca zajednički nastup i jedinstven pristup na području cele županije – zaključio je župan, najavivši i kupovinu aviona za tretiranje komaraca.
Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je juče kako s 288 hospitalizovanih bolesnika s Covidom-19 zdravstveni sistem u Hrvatskoj još uvek nije preopterećen, a oboleli su većim delom starije životne dobi u kojoj se razvija teži klinički oblik bolesti. Danas je 213 novozaraženih, što je više nego pre nedelju dana, kada ih je bilo 204. No, najviše me zanima broj hospitalizovanih, koji je za 14 veći nego juče, rekao je Beroš novinarima uoči sednice Vlade. “Klinička slika je u skladu s povišenjem dobne granice. Više je obolelih starije dobi i njihova je klinička slika nešto teža, no još uvek ne govorimo o prevelikoj opterećenosti zdravstvenog sistema“, zaključio je Beroš. Upitan za uvođenje sistema e-uputnica, koje je najavljeno za danas, Beroš je rekao da će one biti “puštene u pogon” čim informatički sistem to dopusti.
Povodom Međunarodnog dana starijih osoba, koji se obeležava danas, Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” saopštio je kako je je među preminulim osobama od koronavirusa udeo starijih osoba manji od četvrtine što govori o uspešnom odgovoru na epidemiju. Pojava pandemije COVID-19 usmerila je javnozdravstvene i programske intervencije prema povećanim rizicima i specifičnim potrebama populacije starije životne dobi te je posebnu pažnju potrebno posvetiti zdravlju starijih osoba u institucijskoj brizi poput domova za starije osobe kao najosetljivijem delu populacije.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović najavio je za sutra sastanak Nacionalnog štaba civilne zaštite s predstavnicima ugostitelja i muzičke industrije, na kojem će razgovarati o daljnjim koracima u suzbijanju epidemije koronavirusa. Na sednici Vlade obavestio je da je prošle nedelje obavljeno 19 678 kontrola, a inspektori su izdali 1179 upozorenja, što je blagi porast upozorenja u proteklih nedelju dana. Izdana su i dva prekršajna naloga zbog nepridržavanja fizičke distance na dva koncerta. Od zadnje sednice Vlade, Štab je doneo deset novih odluka te je produženo trajanje mera iz odluka o neophodnim epidemiološkim merama za idućih 14, odnosno 30 dana.
Na kraju školske godine 2018./2019. broj osnovnih škola, razreda i učenika nije se bitno promenio u odnosu na prethodnu školsku godinu, ali je i dalje prisutan pad broja učenika koji traje već četvrtinu veka, navodi se u izveštaju Državnog zavoda za statistiku. U izveštaju se, između ostalog, navodi da od 2027 školskih jedinica, u 2002 nastava se izvodila samo na jednom jeziku – i to u 1958 škola na hrvatskom jeziku, u 21 na srpskom jeziku, u 12 na talijanskom. Osim na hrvatskom jeziku, 25 škola nastavu je izvodilo i na jezicima nacionalnih manjina, i to 12 na srpskom, po pet na mađarskom i talijanskom jeziku. Ukupno su 4293 učenika polazila nastavu na jezicima nacionalnih manjina – 1937 na srpskom, 1696 na talijanskom, 353 na češkom, 172 na mađarskom i 135 na nemačkom jeziku. Na početku pedagoške godine 2019./2020. delovalo je ukupno 1699 dečjih vrtića i drugih pravnih osoba koje ostvaruju programe predškolskog vaspitanja. Na početku školske godine 2019./2020. na području Hrvatske radilo je 436 srednjih škola koje su obuhvatale 738 školskih jedinica različitih vrsta te 58 učeničkih domova sa 7495 korisnika, navodi se u izveštaju. Broj učenika na početku prošle školske godine bio je manji za 1,5 odsto u odnosu na početak školske godine 2018./2019. Najveći broj učenika pohađao je gimnazije, 41,9 odsto, a najmanje industrijske i obrtničke škole, 9,9 odsto.
Korisnici Udruženja za osobe s intelektualnim oštećenjem „Golubica“ Vukovar u sklopu programa „Možemo i mi II“ učestvovali su na 7. letnjim igrama Specijalne olimpijade Hrvatske koje su održane putem ZOOM aplikacije na način da svaka ekipa učestvuje istovremeno na takmičenju u svojoj dvorani. Učestvovalo je ukupno 76 korisnika predstavnika iz 12 Ustanova i Udruženja iz Republike Hrvatske. Ispred Golubice se takmičilo 6 korisnika koji su se takmičili u dve discipline; pikado i atletika-skok u dalj s mesta gde su osvojili ukupno 6 medalja, pet zlatnih i jednu bronzu.