U Vukovarsko-sremskoj županiji danas je potvrđeno još 19 pozitivnih osoba na COVID-19, i to 14 osoba iz Vinkovaca, po jedna iz Vukovara, Nijemaca i Rokovaca te 2 osobe sa dugotrajnim boravkom u drugoj županiji, a preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih je 845, od kojih je 731 osoba izlečena, a 17 je umrlo. Trenutno je u županiji 10 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirana je 131 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 11 761. U samoizolaciji na području županije su 852 osobe, a policija je juče utvrdila jedno kršenje mere, o čemu je obavešten Državni inspektorat. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 13 radnika iz sistema zdravstva, a u samoizolaciji ih je 35 Iz sistema obrazovanja ukupno su obolela 4 nastavnika i 23 učenika, a u samoizolaciji se nalazi 15 nastavnika i 443 učenika.
Povećanje penzija i promena modela usklađivanja penzija s prosečnom platom, neke su od ključnih tema o kojima će raspravljati Nacionalno veće za penzionere i starija lica, koje je danas, na Međunarodni dan starijih lica, održalo konstitutivnu sednicu. “Penzionerska udruženja i Sindikat penzionera pozdravljaju osnivanje Nacionalnog veća kao savetodavnog tela Vlade i nadamo se da ono neće biti samo formalna priča nego da će se što pre raditi na ozbiljnim pitanjima s hitnim predznakom jer 61 odsto penzionera ima penzije niže od hrvatske linije siromaštva”, istakla je predsednica Sindikata penzionera Jasna Petrović uoči prve sednice u Ministarstvu rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike.Veće je nedavno osnovano sporazumom između Vlade i penzionerskih udruženja kao savetodavno telo za područje penzionog i zdravstvenog osiguranja, socijalne politike i zaštite starijih osoba. Povećanje penzija, promena modela usklađivanja i promena modela porodičnih penzija neki su od prioriteta, koji bi se trebali naći na sednicama Nacionalnog veća, rekla je Petrović.
Saborski zastupnik Silvano Hrelja iz Hrvatske stranke penzionera saopštio je danas da je Klub HSS-HSU u saborsku proceduru uputio predlog dopune Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (HRT), u kojem se traži prilagođavanje cenzusa za ostvarivanje prava na smanjivanje ili ukidanje mesečne pretplate. Predlažemo da vlasnici prijemnika samci, čiji mesečni prihod nije veći od 2500 kuna, i članovi domaćinstva, čiji prihod nije veći od 2000 kuna plaćaju mesečnu pretplatu u iznosu od 40 kuna”, rekao je Hrelja na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru. Predlažu i da se svi građani s mesečnim prihodima, koji su manji od 1500 kuna u potpunosti oslobode plaćanja mesečne pretplate. Podsetivši da je prosečna hrvatska penzija malo iznad granice siromaštva i iznosi 2869 kuna, Hrelja je upozorio da gotovo pola miliona penzionera svaki mesec preživljava samo sa 2500 kuna primanja. Predlog zakona i cenzusi u njemu odnose se na sve građane, a ne samo penzionere, jer HSU ne vidi razlog za diskriminaciju ljudi na osnovu dobi. Prema Zakonu o HRT-u, vlasnici TV prijemnika plaćaju mesečnu pretplatu, koja se utvrđuje prema prosečnoj plati i već godinama iznosi 80 kuna, od čega HRT godišnje zaradi 1,2 milijardi kuna.
Ministar rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike Josip Aladrović poručio je danas da je već udvostručen broj inspektora za kontrolu domova za starije i nemoćne te da se više neće tolerisati nepoštovanje pravila u tim domovima u kojima će se smanjiti maksimalan broj korisnika. “Već smo udvostručili broj inspektora i još ćemo ih povećati kako bi inspekcijska i upravna kontrola bila sve češća i ispravljene sve nelogičnosti, koje se došavaju u sistemu. Nećemo tolerisati povećan broj korisnika u odnosu na ono što je dozvoljeno, kao i nepoštovanje pravila”, izjavio je Aladrović uoči prve sednice Nacionalnog veća za penzionere i starije osobe.
U sklopu manifestacije Dani evropske baštine u Hrvatskoj, koja je ove godine posvećena temi Baština i obrazovanje-učenje za život, Državni arhiv u Vukovaru i Vukovarsko-sremska županija u saradnji s Gradskim muzejom danas su predstavili javnosti digitalnu verziju didaktičke igre Putevima zavičaja. Marija Budimir, županijska pročelnica za turizam i kulturu naglasila je prvenstvene namere da igrica bazirana na poznatoj igri „Čoveče, ne ljuti se“ dobije i svoju digitalnu verziju. Državni arhiv u Vukovaru je pre dve godine, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture izradio igricu u 150 primeraka, čija je podloga karta Vukovarsko-sremske županije, rekao je direktor Arhiva, Petar Elez. Igrica sadrži 160 pitanja, koja se odnose na istoriju Vukovarsko-sremske županije, kulturološka pitanja, pitanja vezana uz rad Državnog arhiva u našem gradu te poznate ličnosti s područja istoka Hrvatske. Želja je bila da se stanovnicima naše županije, posebno mladima ali i celoj Hrvatskoj približile sadržaji naše županije. U vreme pandemije koronavirusa, kada su svi orjentisani na nešto digitalno, shvatili smo da neke stvari, koje smo kao deca fizički imali u ruci moramo digitalizovati. Upravo ova naša igrica Putovima zavičaja je danas zaživela i dobili smo je u on-line verziji. Napravili smo je na zanimljiv način i verujemo da ovim putem možemo našim stanovnicima i učenicima, sve sadržaje o kulturi, istoriji i znamenitim ličnostima približiti na puno zanimljiviji način, rekla je Budimir .Didaktička igra je namenjena učenicima osnovnih i srednjih škola.